9 عادت مهم برای ایمن سازی و ایمن بودن وقتی که آنلاین هستید

شما فکر می کنید با نصب یک نرم افزار آنتی ویروس می توانید سیستم خود را از هر تهدید امنیتی که عامل آن اینترنت است، ایمن نگه دارید.

اما بیشتر اوقات اینگونه نیست. در واقع باید کارهای بیشتری را انجام دهید تا تجربه آنلاین خود را در اینترنت، ایمن، محرمانه و بدون مزاحمت سازید. در این مقاله چندین روش را برای ایمن سازی سیستم خود به شما آموزش می‌دهیم.

نرم افزار جاوا را بروزرسانی کنید

اگر که نیازی به نرم افزار جاوا (Java) ندارید، بهتر است آن را نصب نکنید. اما اگر به این نرم افزار نیاز دارید، بسیار مهم است که اعلانات آپدیت آن را هرگز نادیده نگیرید.

علی رغم اخطار های مرتب آن مبنی بر منسوخ شدن نرم افزار، نرم افزار Java Virtual Machine  همچنان به شما اجازه می دهد تا روی هر سیستم عاملی، بتوانید با آن برنامه نویسی کنید. با وجود 20 سال بهبود این برنامه، اگر آن را برای مدتی نادید بگیرید، می تواند موجب بروز مشکلات امنیتی برای سیستم شما شود.

بدین ترتیب اگر از جاوا استفاده می کنید، هنگامی که آپدیت آن منتشر شد، حتما آن را دانلود و بروزرسانی کنید.

از پسورد منیجر استفاده کنید

به احتمال زیاد پسورد سیستم شما ناامن است. این مشکل بیشتر مربوط به سیستم است تا تقصیر شما باشد، با اینحال نمی‌شود استفاده از 123456789 را به عنوان پسورد نادیده گرفت.

وقت خود را با به خاطر سپردن پسورد های پیچیده و سخت هدر نکنید. به جای آن از یک پسورد منیجر (Password Manager) استفاده کنید.

با پسورد منیجیر شما فقط لازم است یک یا دو پسورد را به خاطر بسپارید. بقیه کارها را پسورد منیجیر انجام می دهد.

پسورد منیجیرها علاوه بر ذخیره سازی آدرس وبسایت ها، نام های کاربری، پسوردها، با ابزار خود ایمنیت سیستم را تضمین می کنند. پیورد منیجرها معمولا دارای سیستمی برای ساخت پسورد نیز دارند.

شما می توانید در گوگل سرچ کنید و بهترین پسورد منیجر را برای سیستم عامل خود دانلود و نصب کنید.

دوربین وب کم خود را بپوشانید

آن ها دارند شما را از طریق دوربین وب کم تماشا می کنند و شما اصلا نمی دانید. اما آن ها واقعا چه کسانی هستند؟ حقیقت این است که آن ها هر کسی که هستند می توانند به راحتی این کار را انجام دهند. در طول سال ها حملات امنیتی زیادی از طریق وب کم ها رخ داده است. به همین خاطر، منطقی است که دوربین وب کم خود را غیرفعال یا بپوشانید.

برچسب هایی برای پوشاندن دوربین وب کم وجود دارند که می توانید با قیمتی ارزان خریداری و اعمال کنید.

بدافزارهایی وجود دارند که خلاف کار ها از طریق آن می توانند گردنبند زیبایی را که روی گردن انداخته اید را ببینند. پس بهتر است این توصیه را جدی بگیرید.

از یک VPN استفاده کنید

اگر می خواهید تجربه اینترنتی خود را محرمانه نگه دارید، بهتر است از یک سرویس (VPN (Virtual Private Network استفاده کنید. ممکن است نگران این باشید که کسی از جست و جوی شما بو ببرد یا فقط از ردیاب های تبلیغاتی خسته شده اید. در هر صورت VPN به کمک شما می آید.

در اصل با VPN، تمام اتصال اینترنت شما، از سیستم شما تا سرور VPN رمزگذاری می‌شود. به همین خاطر هیچکس از جست و جوی شما با خبر نمی‌شود؛ اگر که نگران نظارت های سازمانی هستید.

سیستم عامل خود را برورسانی کنید

نسخه های قدیمی تر سیستم عامل ها، جوابگوی نیازهای مدرن امروزه نیستند. برای مثال قابلیت هایی مانند مدیریت حافظه، پردازش داده ها، مدیریت شبکه در نسخه های مدرن سیستم عامل بسیار پیشرفته تر هستند.

با در نظر گرفتن این ها، نسخه های قدیمی تر قطعا در برابر ویروس های جدید ایمن نیستند. به همین دلیل باید از شر نسخه قدیمی خلاص شوید و آن را بروزرسانی کنید.

از اسکن اثر انگشت استفاده کنید

درست است که پسورد منیجرها بسیار کاربردی هستند اما تضمینی در آن ها وجود ندارد. در اصل هدف نهایی هکر ها هستند، از آنجایی که یک بانک پسورد و نام کاربری محسوب می شوند.

به همین خاطر بهتر است در کنار پسورد، از تایید هویت دو عاملی (two-factor authentication) نیز استفاده کنید. اما اگر می خواهید امنیت سیستم خود را به سطح بالاتری ببرید، اسکن اثر انگشت بهترین گزینه برای امتحان کردن است. در حالی که بسیاری از کامپیوترها این قابلیت را ندارند (ممکن است کیبورد شما پد مخصوص آن را داشته باشد)، اکثر لپتاپ ها، گوشی های هوشمند و تبلت ها این قابلیت را در خود دارند.

تنها کاری که باید انجام دهید این است که اثر انگشت خود را ثبت کنید و برای ورود به وبسایت ها یا برنامه ها از آن استفاده کنید.

آموزش آیفون؛ چگونه اثر انگشتمان را در آیفون تنظیم کنیم؟ ‌‌

در مقابل باجگیری های اینترنتی ایمن باشید

آیا آنتی ویروس شما سیستم شما را در مقابل رنسومورها (Ransomware) محفوظ نگه می دارد؟ بیشتر آن ها نه (آنتی ویروس هایی مانند Windows Defender این کار را انجام می دهند). آن ها دسترسی بی اجازه به اطلاعات شخصی و حرمانه شما را مسدود می کنند.

رنسومور ها می توانند اطلاعات شما را قفل کنند و آن ها را رمزگذاری کنند. و برای باز گشایی رمز آن از شما باج بخواهند. حتی اگر به آن ها پرداخت کنید، تضمینی وجود ندارد که رمز آن باز بشود.

نرم افزارهای بلااستفاده را حذف کنید

به احتمال زیاد وقتی کامپیوتر یا گوشی یا تبلت خود را می خرید، از قبل برنامه هایی روی آن نصب شده است.

بیشتر این برنامه بلااستفاده هستند. این برنامه ها حجم زیادی از سخت افزار سیستم شما را اشغال می کنند. همچنین می توانند موجب تهدیدات امنیتی شوند. به همین دلیل پیشنهاد می کنیم تمام برنامه های بلااستفاده سیستم خود را حذف کنید.

روتر (مودم) خود را مخفی نگه دارید

هرکسی می تواند با فعال کردن وای فای گوشی خود، روتر شما را پیدا کند. شناسه (SSID (Service Set Identifiers تمام مشخاص دستگاه شما را نشان می دهد. این می تواند سوژه خوبی برای هکر ها باشد تا وای فای شما را هک کنند و به این شناسه دسترسی پیدا کنند.

مطمئن شوید که روتر شما ایمن است. نام کاربری و پسورد پیشفرض خود را عوض کنید. WPS را غیرفعال کنید. همچنین قابلیت SSID broadcasting را غیرفعال کنید.

4 نکته‌ای که باید قبل از خریدن روتر وای‌فای برای خانه‌ها بدانید.


در آخر، آنتی ویروس ها شما را در برابر بدافزار ها و ویروس ها محافظت می کنند اما آن ها نمی توانند از خطاهای انسانی جلوگیری کنند. برای مثال آن ها نمی توانند وب کم شما را بپوشانند یا روتر شما را پنهان کنند. آنتی ویروس ها فقط اولین قدم برای ایمن سازی سیستم شما وقتی که آنلاین هستید، هستند. پس بهتر است توصیه های بالا را همیشه تکرار کنید تا تبدیل به عادت همیشگی شما شوند.

دیدگاهتان را بنویسید