چگونه می توانید بر ترس های غیر منطقی خود غلبه کنید و انسان موفقی باشید

نکته ای که در مورد ترس‌های غیر منطقی اهمیت دارد این است که هیچ کس نمی خواهد با آن‌ها مواجه شود. همین امر باعث می‌شود احساس بی لیاقتی، ضعف و پوچی کنیم. زیرا نمی توانیم کارهایی را انجام دهیم که به نظر می رسد دیگران بر انجام آن‌ها قادرند. همین احساس منجر به ترس می‌شود. ترس عواطف، نیروهای منفی را جذب می‌کند و در نتیجه باعث می‌شود تا ترستان بیشتر، وحشتناک تر و حتی قوی تر شود. ترس می تواند باعث شود تا :

-از موقعیت‌هایی که ممکن است باعث ایجاد ترس شوند اجتناب کنید. از جمله مهمانی‌ها، مشاغل و تجربه‌های جدیدی که در مورد آن‌ها مطمئن نیستید تا قادر باشید خودتان را به خوبی ثابت کنید.

– هنگام خواب، بیدار بمانید.

-استرس شما افزایش‌یابد. استرس می تواند به دلیل تصمیمات اشتباه به وجود بیاید.

-عواملی که موجب ناراحتی می شوند، افزایش می‌یابند. زیرا ذهن ما با افکار منفی و ناشایستی روبروست که می تواند به اعتماد به نفسمان صدمه وارد کند.

-خطر منزوی بودن‌یا خود بزرگ بینی افزایش می‌یابد. ترس ما حتی می تواند زندگی شخصی و شغلی ما را از هم جدا کند.

-احساس ناتوانی افزایش می‌یابد. این گونه ترس‌ها ممکن است غیر منطقی به نظر برسند، و در دنیای بیرونی نیز وجود نداشته باشند. ولی چنین افرادی از ناتوانی حاصل از آن رنج می برند.

علت نگرانی برای مقابله با ترس

آیا مطمئن هستیدکه شرایط زندگیتان به گونه ای است تا مجبور نباشید با ترس زندگی کنید؟ ما افرادی را می شناسیم که از پرواز می ترسیدند و حتی نمی توانستند به فرودگاه بروند. برخی از افراد هم بیش از بیست سال است که از سخنرانی در بین عموم اجتناب می کنند و تاکنون نتوانستند تصمیم به انتخاب شغل مناسب بگیرند. تمام این ترس‌ها و موارد دیگر، به راحتی برطرف می شوند. به شرط آنکه بتوانیم با آن‌ها مبارزه کنیم.

بیایید به مزایای مقابله با ترس توجه کنیم

چیزی که سال‌ها توانسته روی زندگی، اعمال و افکارتان تاثیر مهمی داشته باشد، اکنون باور آن برایتان سخت است که بخواهید آن را تغییر دهید.  اولین کاری که باید انجام دهید این است که برای خودتان‌یک دلیل منطقی بیاورید. به زندگی گذشته خود برگردید. همه مواردی را که در آن‌ها دچار ترس شده اید به خاطر بیاورید.

اگر واقعا ترس را تجربه کنید می بینید که بسیار آزاردهنده است. در چنین موقعیتی احتمالا به ضربان قلبتان توجه می کنید. شانه‌های خود را جمع کنید و نفس‌هایتان را تغییر دهید. این گونه ترس‌ها اصولا موجب تغییر فیزیکی بدن شما می شوند.

آیا هنگامی که ترس غیر منطقی به چالش کشیده و نابود می‌شود، احساس خوبی نمی کنید؟ در آن صورت ترس نمی تواند بر شما غلبه پیدا کند. بنابراین فرصت‌های جدید می توانند راه گشا باشند.‌یعنی به جای ترس از آن‌ها و نیز ترس از آنچه که مردم در مورد انتخابتان فکر می کنند، راهی به روی شما باز می‌شود.

سرگرمی‌های جدید

مسافرت‌های جدید

فرصت‌های تازه

موفقیت‌های بیشتر

تامین تر از لحاظ مالی

شادتر

سالم تر

اعتماد به نفس بیشتر

این‌ها فهرستی از ترک کردن ترستان از چیزی است. پس چگونه می‌توانید از شر ترس خلاص شوید؟

نحوه مبارزه با ترس‌های غیر منطقی

در کتاب مبارزه با ترس، 12 مورد از شدید ترین نوع ترس‌ها وجود دارند که می توانند بر موفقیت‌ها و شادی‌ها  و بالاخره بر زندگی تاثیر فراوانی داشته باشند.

در این جا برخی ایده‌های کاربردی را برای کمک به شما در مقابل ترس مطرح کرده ایم. اگر به دنیال محافظت از هویت خودتان هستید این لینک را مطالعه کنید : 9 راه ضروری برای محافظت از هویت شما

علت وقوع ترس چیست؟

برخی از افراد واقعا باید بدانند که چرا ترس در آن‌ها به وجود آمده است و آیا همه آن‌ها واقعا می خواهند تا از ترس‌ها رهایی‌یابند؟ اگر نیاز دارید تا خودتان را درک کنید، این نکته را از دست ندهید. بدانید که چگونه ترس به وجود آمده است و منشا ترس را شناسایی کنید. وقتی ترس شروع می‌شود، ما اعتقاد نداریم که ترس برای همیشه وارد زندگیتان شده است. پس از چند مورد است که ما متوجه می شویم که عواطف منفی و قوی مرتبط با ترس وجود دارند. بدین ترتیب است که ترس رشد پیدا می‌کند. زیرا ما پاسخ‌هایی را پیدا کرده ایم که همه ما را ایمن نگه می دارند. این بدان معنی است که ما به دنبال شناسایی ترس و‌یا مقابله با آن هستیم. این دو مورد باعث ایجاد تهدید واکنش‌های فیزیکی بدنمان را می کنند.

وقتی متوجه می شوید که ضربان قلب سریع، تنفس کم و دست‌هایتان لرزان و قرمز می باشند، دچار ترس شده اید. در واقع بدن به صورت خودکار روشی را برای مقابله با ترس ایجاد کرده است. که حساسیت نسبت به ترس می باشد.

مغز تان دارای حقایقی است ولی قلب شما آن‌ها را نمی پذیرد. زیرا نسخه ای از اتفاقاتی را ایجاد می‌کند که در واقع ترسناک تر بوده است.

یادگیری چگونگی حذف عواطف و احساسات کمک می‌کند تا پاسخ بدنتان را تغییر دهید.

کیف ابزار

این کیفی نیست تا بخواهید آن را به صورت فیزیکی در هر جایی حمل کنید. بلکه در مورد ابزار‌یادگیری می باشد که واقعا با شما تکرار می شوند. به طوری که وقتی احساس ترس شروع شد، می‌توانید کیف ابزار را آماده کنید تا آن را برطرف کنید.

1- چرا می ترسید؟

یک مدرک دو صفحه ای دست نویس را مبنی بر این که چرا ترسو هستید را تهیه کنید. این مدرک با دستاوردها، موفقیت‌ها و غلبه بر ترس‌ها ایجاد می‌شود که تمامی آن‌ها مربوط به عواطف مثبت، اعمال و احساسات می باشند. این‌یادآوری مهمی است که می‌توانید آن را انجام دهید.

2- عواطف خود را بررسی کنید

پیشتر ما این مورد را بررسی کرده ایم که ترس‌های غیر منطقی می توانند به جنبه‌های مختلفی از زندگی آسیب برساند. ما به صورتی جداگانه مشتریان را  با هر عملی جلب می کنیم. سپس فکر‌یا احساس می کنیم که‌یک فلش بین آن‌ها قرار دادیم. هر فلش فرصتی برای انجام کاری متفاوت است. اگر ما بدانیم که ترس غیر منطقی‌یک فرآیند ذهنی و اتوماتیک است، پس می توانیم ببینیم که باید به چه چیزی فکر کنیم‌یا تفاوت چیزها را احساس کنیم.

3- بپذیرید که باید تغییر کنید

البته تغییر زندگی آسان نیست ولی برخی افراد به آن عقیده دارند. اما باید به خاطر داشته باشید که در حین انجام این که به چه فکر می کنید‌یا چه چیزی را احساس می کنید. اولین مرحله را قبلا کسب کرده اید. اکنون باید آن را تغییر دهید مهم نیست چه چیزی را تغییر دهید. این بدان معناست که نه تنها آن را قبول، بلکه احساس هم کرده اید که نتیجه تغییر و تحول شماست.

اکنون به مدت دو هفته تصمیم بگیرید که اجازه ندهید فکری در سرتان باشد. زیرا برخی افکار منفی در ذهنتان وجود دارند. در این مرحله فقط به خودتان بگویید نه، من دوست دارم تا تو را متوقف کنم. پس از دو هفته فکر جدیدی را انتخاب کنید که ترجیح می دهید در سرتان داشته باشید. مثلا در ذهنتان بگویید که من می توانم تحت هر شرایطی از عهده ترس برآیم و‌یا این که من قوی تر شده ام.

ممکن است زمان‌هایی شکست بخورید.  هرگز خود را سرزنش نکنید زیرا تفکری منفی است که اجازه می دهد تا در ذهنتان روندی منفی ایجاد کنید.  بسیاری از مشتریان می گویند که برای ما بسیار سخت است که بخواهیم خود را تغییر دهیم. بنابراین  هدفی را انتخاب کنید که به دقت برترس خود غلبه کنید.

4- باور کنید که قدرت کنترل دارید

تنها کسی که فکر و احساس ما را می تواند کنترل کند، خودمان هستیم. همان طور که می دانیم، رفتار دیگران در ما می تواند تاثیر گذار باشد به شرط این که به آن‌ها اجازه این کار را بدهیم. اگر‌یک لحظه به این موضوع فکر کنید، متوجه می شوید که آیا حق دارید به هر چیزی که در حال حاضر تمایل دارید فکر و‌یا احساس کنید؟ من مطمئن هستم که هرگز درد،ترس و اضطراب را انتخاب نمی کنید. بنابراین چه چیزی را می‌توانید در مورد فکر کردن به ترس انتخاب کنید؟

5-‌یادآوری‌های فیزیکی

وقتی با فردی کار می کنم و متوجه احساس ترس او می شوم، این مشکل او را مورد بررسی قرار می دهم. سپس کیت ابزاری از افکار، احساسات و اعمالی تهیه می کنم تا به آن‌ها کمک کنم که از شر ترس خود رهایی بیابند. برخی از آن‌ها ضرورتی به کمک‌های فیزیکی ندارند.

6- پشتیبانی فیزیکی

موسیقی، محیط و حتی بوی اطراف می توانند  بر روی ما تاثیر بسزایی داشته باشند. موسیقی را بخوبی بشناسید زیرا باعث می‌شود تا احساس سرزندگی کنید و برای هر چیزی آماده باشید. روغن‌های آروماتراپی را تست کنید تا انرژی‌های مثبت را دریافت کنید. حتی می‌توانید محیط کار و‌یا لباس مناسبی را برای توانمند سازی خود انتخاب کنید. این گونه تغییرات، فیزیکی هستند. ایده‌های فیزیکی می توانند در عمل کمک کنند تا حالت احساسی شما تقویت شود.

7- تک روی نکنید

کمک خواستن برای ترس امری عادی است. ما می دانیم که مردم برای آن مبارزه می کنند. ما به جمیع مردم نیاز داریم. زیرا زندگی انسان منزوی نمی باشد و بلکه به صورت اجتماعی است. بنابراین به سختی می توان پذیرفت که ترس بر شما تاثیر بگذارد. با این حال  وقتی احساس ترس می کنید، می‌توانید احساس ترس  را به همراه‌یک دوست قابل اعتماد و‌یا همکار، به اشتراک بگذارید. اگر در مورد ترس با دیگران صحبت می کنید، دلیل ضعف شما نیست.

8- تغییرات فیزیکی

یکی از دلایلی که می تواند ترس را شدیدتر کند این است که ما معمولا پاسخ را می پذیریم. بدنمان به شیوه ای خاص واکنش نشان می دهد. وقتی رفتاری را تکرار کردید به صورت عادت شکل می گیرد. وقتی که ما متوجه می شویم، ترس با استفاده از بدنمان ایجاد می‌شود. در آن صورت پی می بریم که ترس واقعی در بدن واکنش نشان می دهد. لزومی ندارد تا بفهمیم در مغزمان چه نوع مواد شیمیایی در حال جنب و جوش هستند تا به ما کمک کند که ترس را به چالش بکشیم.

اگر ترس از سخنرانی بین عموم آزارتان می دهد و‌یا این که تصور می کنید شما را احمق جلوه دهند، می‌توانید حالات سخنرانی، حرکت کردن و ایستادن خود را بررسی کنید. این شیوه را می‌توانید با افرادی که با اعتماد به نفس و خوشحال این کار را انجام می دهند نیز مقایسه کنید. آن‌ها واقعا چگونه به نظر می رسند؟ آیا می‌توانید از آن‌ها‌یاد بگیرید؟

اندکی ترس می تواند خوب باشد.

بعضی از ترس‌ها ممکن است جالب به نظر برسند. آیا با صدایتان آرامش پیدا می کنید؟ حال دوست دارید تا به مخاطب خود چیزی را که او می خواهد تحویل دهید؟ پس چنین افکاری می توانند معقولانه باشد. از آنجایی که می خواهید ترس خود را کاهش دهید، سعی کنید تا سطوحی از ترس‌های عادی را شناسایی کنید. به خاطر داشته باشید که این ترس نیست بلکه انرژی کارایی است.

دیدگاهتان را بنویسید