آفت دهان چیست و راه های درمان خانگی آفت دهان

آفت دهان یکی از بیماری های دهان و دندان به حساب می آید که معمولا با کمی مراقبت و رعایت بهداشت دهان و دندان برطرف می شود. در این میان افراد زیادی هستند که به دنبال درمان خانگی آفت دهان هستند و به همین دلیل تصمیم گرفتیم در این باره مطلبی منتشر کنیم. آفت در واقع یک زخم سطحی و کوچک در بافت نرم دهان می باشد. در اکثر موارد اندازه این زخم کمتر از یک سانتی متر است. این نوع زخم معمولا بیضی شکل و یا دایره ای است و از نشانه های بروز آن، احساس خارش و یا سوزش در محیط دهان می باشد. روش ها و موارد زیادی هستند که می توان آن ها را به عنوان درمان خانگی آفت دهان در نظر گرفت و در ادامه آن ها را بیان خواهیم کرد.

انواع درمان خانگی آفت دهان

از رایج ترین اقداماتی که در هنگام بروز ایجاد آفت از آن استفاده می شود، به کار بردن یخ است! مکیدن قطعات کوچک یخ باعث می شود خون رسانی به بافت زخم کند تر شود و به همین دلیل سوزش و خارش کمتری احساس می شود و موجب بهتر شدن احساس فرد مبتلا خواهد شد.

ماست یکی دیگر از موادی است که در هنگام بروز آفت مورد استفاده قرار می گیرد و می توان آن را یکی از روش های درمان خانگی آفت دهان در نظر گرفت. ماست های پروبیوتیک همانند یک صافی هستند که باعث می شوند فقط باکتری های مناسب در دهان شما حضور داشته باشند که این امر موجب می شود تا زخم آرام شود و بهبود آن نیز سرعت یابد. همچنین سرد و نرم بودن ماست باعث بهتر شدن سوزش و خارش آفت می شود.

طبق تحقیقات و بررسی ها افرادی که آفت داشته اند و در روز ۳-۴ بار از شیرین بیان (به صورت دهان شویه) استفاده کرده اند، سوزش دهان آن ها کمتر شده است و با سرعت بیشتری بهبود یافته اند! برای تولید دهان شویه شیرین بیان می توانید نصف قاشق چا خوری عصاره شیرین بیان را با یک چهارم لیوان آب گرم قاطی کنید و ۳ یا ۴ مرتبه در روز دهانتان را با آن بشویید. همچنین مصرف قرص شیرین بیان نیز مفید می باشد.

از دیگر مواردی که می توان برای بهبود آفت دهان از آن ها استفاده کرد می توان به آب اکسیژنه، سرکه سیب، چای، جوش شیرین، مکمل زینک، مریم گلی، آلوئه ورا و … اشاه کرد. تمامی این مواد خاصیت ضد عفونی کننده و یا التیام بخش دارند و موجب بهبود هر چه سریع تر آفت دهان می شوند.

افراد با رعایت بهداشت دهان و دندان و عدم مصرف غذاهایی که مضر هستند می توانند از بروز آفت پیشگیری کنند و همچنین هفته ای ۱ الی ۲ بار استفاده از دهان شویه می تواند اقدام مناسبی جهت پیشگیری از ابتلا به آفت دهان باشد.

امیدواریم این مطلب درباره درمان خانگی آفت دهان برای شما مفید و مناسب بوده باشد و از وب سایت مای ترفند راضی بوده باشید.

دیدگاهتان را بنویسید