LockApp.exe در ویندوز 10 چیست؟

ممکن است در حین کار با کامپیوتر خود، فرایندی در حال اجرا به نام LockApp.exe را در ویندوز بینید. این فرایند کاملا طبیعی است. فرایند LockApp.exe جزئی از سیستم عامل ویندوز ۱۰ است که مسئولیت نمایش صفحه قفل را بر عهده دارد.

LockApp.exe چیست؟

اگر بخواهیم به صورت دقیق توضح دهیم، LockApp.exe در واقع صفحه پوششی که قبل از صفحه ورود قفل ظاهر می‌شود، را نشان می دهد. این صفحه یک پس زمینه زیبا دارد و در آن ساعت، تاریخ و دیگر اطلاعاتی که تعیین کرده اید روی Quick Status (وضعیت لحظه ای) صفحه قفل شما باشند، قرار دارند. برای مثال در این محل می توانید اطلاعاتی مانند وضعیت آب و هوا و ایمیل های تازه دریافت شده را، قرار دهید.

فرایند LockApp.exe، این صفحه و اطلاعات در آن را نشان می دهد.

برای راهنمای حذف حساب کاربری (Local User Account) از صفحه ی ورود ویندوز، این مقاله را مطالعه کنید.

برای چگونگی فعال یا غیر فعال کردن برنامه های استارت آپ (Startup) در ویندوز این مقاله را مطالعه کنید.

این فرایند، بیشتر اوقات کاری نمی‌کند. فقط در حالتی کار می‌کند که در صفحه قفل باشید. این صفحه وقتی ظاهر می‌ شود که می خواهید به کامپیوتر خود ورود کنید یا وقتی که کامپیوتر خود را با استفاده از قابلیت Lock (قفل) در استارت منو (Start Menu) یا با استفاده از کلید های Windows+L، قفل می کنید. و وقتی به کامپیوتر خود وارد شدید، این فرایند خود را معلق یا متوقف می‌ کند.

در اسکرین شات پایین، فرایند در حال اجرا LockApp.exe را در قسمت Task Manager،Processes می بینید. شما معمولا این فرایند را در این لیست نمی بینید؛ اگرچه بعضی از ابزار های سیستم می توانند شما را از اجرای LockApp.exe در کامپیوتر، مطلع سازند.

آیا LockApp.exe خیلی از منابع سیستم را مورد استفاده قرار می دهد؟

برنامه قفل خیلی از منابع سیستم را مورد استفاده قرار نمی دهد. اگر یکی از ابزار های سیستم به شما اطلاع دهد که برای مدت طولانی در حال اجرا بوده است، پس حتما کامپیوتر شما در حالت روشن برای مدتی طولانی قفل بوده است. کامپیوتر روی صفحه قفل بوده است، پس LockApp.exe در حال اجرا بوده است؛ و زمانی که شما وارد کامپیوتر شده اید، برنامه قفل به صورت خودکار خود را معلق کرده است.

ما متوجه شده ایم که برنامه قفل در صفحه قفل فقط ۱۰ تا ۱۲ مگابایت از حافظه را اشغال کرد. از آنجایی که برنامه کار زیادی انجام نمی دهد، کارکرد CPU بسیار پایین بود. زمانی که وارد کامپیوتر شدیم، LockApp.exe خود را معلق کرد و تنها ۴۸ کیلوبایت از حافظه سیستم را اشغال کرد. شما این اطلاعات را می توانید در قسمت Details ابزار Task Manager پیدا کنید.

این فرایند طوری طراحی شده است تا سبک و کم حجم باشد. اگر به نظر برسد که این فرایند از حافظه، CPU یا دیگر منابع سیستم بیش از حد استفاده کرده است، حتما مشکلی قابل توجه در ویندوز وجود دارد. زیرا این اتفاق نباید بیفتد.

چگونگی غیرفعال کردن LockApp.exe

شما می توانید برنامه قفل را به دلخواه غیرفعال کنید. این کار، صفحه فقل را در ویندوز حذف می‌کند. درواقع، در این حالت شما وقتی کامپیوتر خود را راه اندازی، روشن و یا قفل می کنید، به جای صفحه فقل، فقط با جای خالی ورود مواجه خواهید شد.

برای غیرفعال کردن صفحه قفل در ویندوز ۱۰ از ترفند های ریجستری (registry hack) استفاده کنید. ما این کار را با عوض کردن نام فایل های برنامه قفل انجام دادیم تا از اجرای آن توسط ویندوز جلوگیری شود؛ اما استفاده از ریجستری بهترین روش است.

غیرفعال کردن برنامه قفل؛ حجم قابل توجه ای از منابع سیستم را خالی نمی‌کند. غیرفعال کردن آن باعث می‌شود که سریعتر وارد کامپیوتر خود شوید، اما دیگر صفحه قفل را نخواهید دید. با این حال هنوز هم می توانید تصویرزمینه معمول را در صفحه ورود ببینید.

آیا  LockApp.exe یک ویروس است؟

ما تاکنون گزارشی مبنی بر ویروس یا بدافزاری که خود را جای فرایند LockApp.exe جا زده است، دریافت نکرده ایم؛ اما این اتفاق غیرممکن نیست. برنامه های تهدید آمیز می توانند از پردازش های اصلی سیستم تقلید کنند تا وارد سیستم شوند.

برای بررسی فرایند LockApp.exe، Task Manager را باز کنید. روی قسمت یا تب Details کلیک کنید، و LockApp.exe را در لیست پیدا کنید. روی آن راست کلیک کنید، سپس گزینه Open File Location را انتخاب کنید.

ویندوز پنجره ای از File Explorer باز خواهد کرد. در پوشه باز شده محل قرارگیری فایل LockApp.exe را می بینید، محلی که معمولا باید در آنجا قرار داشته باشد این است:

C:\Windows\SystemApps\Microsoft.LockApp_cw5n1h2txyewy

این نشانه خوبی است. یعنی این فایل جزئی از ویندوز ۱۰ است و در جایی قرار دارد که انتظار می رود در آن قرار داشته باشد.

اگر فایل LockApp.exe در پوشه دیگری قرار داشت، احتمالا شما بدافزاری در حال اجرا روی کامپیوتر خود دارید. ما پیشنهاد می کنیم یک اسکن از آن توسط آنتی ویروس مورد نظر خود بگیرید.

دیدگاهتان را بنویسید