آموزش چگونگی کار با sticky notes در ویندوز ۱۰

دفعه بعد که باید یادداشت برداری سریع روی رایانه خود انجام دهید، قلم و کاغذ را فراموش کنید. در عوض می توانید از برنامه Sticky Notes ویندوز ۱۰ استفاده کنید تا بتوانید به راحتی اطلاعات را ثبت کنید. در ادامه با ما همراه باشید تا به چگونگی استفاده از برنامه sticky notes در ویندوز ۱۰ بپردازیم.

چگونگی دریافت Sticky Notes در ویندوز ۱۰

Sticky Notes یک برنامه داخلی برای کاربران ویندوز ۱۰ است. برای راه اندازی آن ، بر روی دکمه Start کلیک کنید یا کلید Windows را فشار دهید تا از  آن جا منوی Start باز شود. در آنجا “Sticky Notes” را تایپ کرده و ورودی Sticky Notes را که ظاهر می شود را انتخاب کنید. با این کار برنامه با یک Sticky Notes خالی باز می شود.

Sticky Notes

اگر نمی توانید Sticky Notes را در رایانه خود پیدا کنید ، می توانید برنامه Microsoft Sticky Notes را به صورت رایگان از فروشگاه Microsoft نصب کنید.

پس از باز شدن ، ممکن است بخواهید روی نماد موجود در taskbar خود کلیک راست کرده و Pin to taskbar را برای دسترسی آسان تر در آینده انتخاب کنید.

ساخت Sticky Notes دسکتاپ در ویندوز ۱۰

برای ایجاد یک یادداشت جدید با استفاده از نماد تازه پین ​​شده خود ، روی نماد Sticky Notes در نوار وظیفه خود کلیک راست کرده و Add Note را انتخاب کنید. هم چنین می توانید با کلیک روی نماد Plus (+) در سمت چپ بالای هر یادداشت ، یک یادداشت جدید ایجاد کنید. میانبر صفحه کلید Ctrl + N نیز همین کار را انجام می دهد ، تا زمانی که شما برنامه Sticky Notes را در کانون توجه خود قرار دهید.

در زمان نوشتن ، برنامه Sticky Notes برای هر یادداشتی که ایجاد می کنید پنجره جداگانه ایجاد می کند. اگر دوست دارید یک میز کار تمیز داشته باشید ، توصیه می کنیم یک دسک تاپ مجازی جداگانه برای یادداشت هایتان ایجاد کنید.

برای انجام این کار ، Win + Tab را فشار دهید تا Windows Task View را باز کنید. در بالا ، بر روی گزینه New desktop کلیک کنید.

استفاده از Sticky Notes در ویندوز ۱۰

اگرچه ممکن است به این مورد توجه نکنید ، اما نوار منو روی یادداشت شما نمایش داده می شود. برای نمایش یک نوار در بالا با برخی گزینه ها ، به علاوه ابزارهای قالب بندی در پایین ، روی یک یادداشت کلیک کنید. موارد موجود در منو شامل گزینه های متن استاندارد مانند bullet pointها و درشت (bold) کردن است. هم چنین می توانید از دکمه Images برای افزودن عکسی به یادداشت های خود استفاده کنید.

به جای استفاده از ماوس ، Sticky Notes چندین میانبر صفحه کلید آشنا را برای دسترسی سریع تر به این گزینه ها ارائه می دهد. در زیر میانبرهای اصلی قالب بندی متن که Sticky Notes از آنها پشتیبانی می کندآورده شده اند:

Bold: Ctrl + B

Underline: Ctrl + U

Italics: Ctrl + I

Strikethrough: Ctrl + T

Bullet: Ctrl + Shift + L

Sticky Notes هم چنین از سایر میانبرهای رایج صفحه کلید ویندوز برای سهولت در استفاده ، مانند کپی ، چسباندن هم پشتیبانی می کند. برخی از این موارد عبارتند از:

Ctrl + W : برای بستن یادداشت فعلی
Ctrl + D : برای حذف یادداشت فعلی
Ctrl + H : برای باز کردن لیست یادداشت ها

سفارشی سازی و جا به جایی Sticky Note

مانند اکثر ویندوزهای برنامه دیگر ، برای تغییر اندازه می توانید از یک لبه کلیک کرده و بکشید.
برای بستن آن روی X در سمت راست بالای یک یادداشت کلیک کنید ، که باعث پاک شدن آن نمی شود. دکمه گزینه های سه نقطه ای را انتخاب کنید ، سپس بر روی نماد منو (سه نقطه) کلیک کنید تا از بین چندین رنگ، رنگی را برای یادداشت خود انتخاب کنید. از این فهرست ، می توانید یادداشت را به راحتی حذف کنید یا به لیست یادداشت ها ، که به زودی آن را توضیح خواهیم داد ، دسترسی پیدا کنید.

اگر رابط سازگار با لمس دارید ، می توانید از انگشت یا قلم خود برای نوشتن در یادداشت های مهم استفاده کنید. با استفاده از صفحه لمسی یا تبلت همان طور که می خواهید روی کاغذ معمولی بکشید ، یادداشت های خود را بنویسید.

استفاده از لیست Sticky Notes

مورد آخر در منو ، که می توانید با میانبر Ctrl + H نیز به آن دسترسی پیدا کنید ، صفحه لیست Sticky Notes است. این مرکز برای همه یادداشت های مهم کنونی ویندوز شما ، از جمله مواردی است که شما یادداشت کرده اید.

برای باز کردن آن ، دوبار کلیک کنید یا برای حذف یادداشتی که دیگر نیازی به آن ندارید کلیک راست کنید. هم چنین می توانید از جعبه جستجو در بالا استفاده کنید تا محتوای تمام یادداشت های مهم خود را اسکن کنید.

در همین حال ، بر روی نماد چرخ دنده تنظیمات در بالا کلیک کنید تا گزینه های معدودی را که Sticky Notes ارائه می دهد، مشاهده کنید.. فعال کردن Enable insights منجر به تشخیص محتوای مفید در یادداشت ها می شود. هم چنین می توانید موضوع خود را تغییر داده و اعلان حذف را غیرفعال کنید.

می توانید مطمئن شوید که برای همگام سازی یادداشت ها با سایر دستگاه ها به حساب Microsoft خود وارد شده اید ، که در ادامه آن را  بررسی خواهیم کرد.

 استفاده از insight در sticky notes

با استفاده از insightهایی که در بالا به آن اشاره شد ، می توانید قابلیت های پیشرفته را در یادداشت های مهم خود داشته باشید. در ادامه می بینیم که insightها  چگونه کار می کنند.

یکپارچه سازی Sticky Notes و Reminders

در ادامه مثال ساده ای از reminder که در یک یادداشت با فعال سازی insights نوشته شده است آورده شده است:

sticky notes

هنگامی که یک تاریخ مانند این را تایپ می کنید ، به صورت خودکار به لینک تبدیل می شود. برای فعال کردن insight روی این متن لینک کلیک کنید؛ Add Reminder را در انتهای یادداشت خود مشاهده خواهید کرد.

برای تنظیم یادآوری خود با Cortana ، روی این ضربه بزنید. پس از وارد کردن تاریخ و زمان ، گزینه Remind را انتخاب کنید حال همه موارد تنظیم شده است.

sticky notes

سایر insightهای Sticky Notes

Sticky Notes در ویندوز ۱۰ insight های دیگری برای دسترسی مستقیم به اطلاعات یادداشت های شما ارائه می دهد. در اینجا چندین گزینه وجود دارد:
sticky notes

از بالا – چپ به پایین-راست ، این موارد عبارتند از:

  • شماره پرواز مانند پرواز آینده را بررسی کنید. آنها با دو حرف شروع می شوند ، و به دنبال آن ترتیب اعداد انجام می شود.
    با استفاده از برنامه ایمیل پیش فرض خود به یک آدرس ایمیل ارسال کنید.
  • با درج آدرس در یادداشت خود ، موقعیت مکانی را مشاهده کنید. برای دریافت مسیرها به مکان در Maps ، بر روی دستور زیر کلیک کنید.
  • شماره تلفن را در یادداشت خود بچسبانید تا از طریق اسکایپ یا سایر برنامه های سازگار با شماره از دسک تاپ خود تماس بگیرید.
    پیوندی را در یادداشت خود بچسبانید تا بعداً آن را ذخیره کنید.
  • برای بررسی قیمت نماد سهام را با استفاده از قالب STOCK$ وارد کنید.

برای مشاهده گزینه های موجود برای هر یک از این گزینه ها ، بر روی متن لینک کلیک کرده و اعلان را در انتهای یادداشت دنبال کنید.

دسترسی به sticky notes ویندوز از طریق موبایل یا وب

آیا باید با یادداشت های مهم ویندوز خود در دستگاه های دیگر کار کنید؟ به لطف برنامه های رایگان تلفن همراه و رابط وب ، یادداشت های مهم شما به ویندوز ۱۰ ختم نمی شوند.

کافی است به صفحه OneNote Sticky Notes بروید تا از هر مرورگری ، حتی بر روی سیستم عامل Mac یا Linux ، به آن ها به صورت آنلاین دسترسی پیدا کنید. با همان حساب Microsoft که از Windows 10 استفاده می کنید وارد سیستم شوید حال  همه موارد تنظیم شده اند.

در اینجا یک رابط کاربری ساده پیدا خواهید کرد که به شما امکان می دهد یادداشت های جدید را بخوانید ، ویرایش و ایجاد کنید. هر تغییری که در اینجا ایجاد کنید با Sticky Notes در ویندوز ۱۰ همگام خواهد شد.

برای دسترسی به یادداشت های خود ، باید برنامه OneNote رایگان را برای Android یا iOS نصب کنید. با حساب Microsoft خود وارد سیستم شوید و سپس روی برگه Sticky Notes ضربه بزنید تا به یادداشت های خود دسترسی پیدا کنید.

درست مانند وب و دسک تاپ ، می توانید یادداشت های جدیدی ایجاد کرده و در یادداشت های موجود تغییراتی ایجاد کنید. همچنین نماد Camera  را در پایین سمت چپ یادداشت مشاهده خواهید کرد که به شما امکان می دهد تصاویر را به آنها اضافه کنید.

انتقال sticky notes به کامپیوتر جدید

با استفاده از روش فوق ، می توانید به یادداشت های خود در دستگاه های مختلف دسترسی پیدا کنید. اگر می خواهید آنها را به صورت دستی جابجا کنید یا نسخه پشتیبان تهیه کنید ، می توانید پوشه ای را که در آن ذخیره کرده اید کپی کرده و انتقال دهید.

برای این کار باید ابتدا به فهرست زیر بروید:

%LocalAppData%\Packages\Microsoft.MicrosoftStickyNotes_8wekyb3d8bbwe\LocalState

در آن جا ، فایل با عنوان plum.sqlite را پیدا کرده و آن را در یک مکان امن کپی کنید. برای انتقال یادداشت های خود به رایانه جدید ، این فایل کپی شده را در همان پوشه در آن رایانه قرار دهید.

پرونده ذخیره سازی یادداشت های مهم ویندوز ۱۰

اگر می خواهید یک کپی تکراری از یادداشت های خود ایجاد کنید ، به سادگی فایل را کپی کرده و نام آن را تغییر دهید. به عنوان مثال ، می توانید پرونده plum.sqlite را کپی و جایگذاری کنید و نام آن را plum1.sqlite بگذارید. سپس اگر یادداشت های شما ناپدید یا منقضی شدند ، کافی است فایل پشتیبان خود را دوباره به نرم افزار plum.sqlite تغییر دهید تا آن را بازیابی کنید.

اگر به یک تجربه یادداشت برداری قوی تر نیاز دارید ، Microsoft OneNote یک گزینه رایگان عالی است.

شما از کدام مورد برای یادداشت برداری استفاده می کنید؟

دیدگاهتان را بنویسید