آموزش نحوه افزایش دقت نشانگر ماوس در ویندوز

اگر جز کاربران ویندوز هستید در این مطلب قصد داریم به شما نحوه افزایش نشانگر ماوس در ویندوز را آموزش دهیم پس با ما همراه باشید.

برای بهینه کردن دقت ماوس و سرعت نشانگر، گزینه های فراوانی وجود دارند که بر روی حرکات نشانگر ماوس در ویندوز تاثیر می گذارند. راهنمایی هایی که در ادامه مطرح می شوند به شما کمک می کنند که نشانگر ماوس در ویندوز را با دقت بیشتری حرکت دهید.

 

OFF  و ON  بودن گزینه Enhance Pointer Precision

یکی از تنظیماتی که در کنترل پنل ویندوز برای نشانگر ماوس در نظر گرفته شده، Enhance Pointer Precision به معنی بهینه کردن دقت ماوس است. با فعال کردن این ویژگی سرعت ماوس کمتر همچنین لرزش‌های آن به شکل قابل‌توجهی کمتر می‌شود.

این گزینه هم می تواند دقت ماوس شما را در برخی موقعیت ها بیشتر کند و هم در مواقع دیگر دقت آن را کاهش دهد. زیرا این ویژگی نوعی شتاب ماوس است که با خاموش کردن گزینه Enhance Pointer Precision تنها چیزی که کنترل می شود اندازه دور بودن حرکات مکان نما از فاصله ای که ماوس فیزیکی حرکت می کند است و با روشن بودن این گزینه سرعتی که ماوس را حرکت می دهید مورد اهمیت خواهد بود.

به عبارتی دیگر، با فعال کردن Enhance Pointer Precision حرکات مکان نما ماوس هنگامی که ماوس را سریع تر حرکت می دهید دورتر می شوند همچنین زمانی که ماوس را آهسته تر حرکت می دهید حرکات مکانما فاصله کمتری دارند.

کارکنان اداری با ماوس های ارزان و بقیه افراد با استفاده از تاچ پد لپ تاپ ممکن است بخواهند این گزینه را غیر فعال کنند. به ویژه گیمرها علاقه زیادی به غیرفعال کردن این گزینه دارند. بسیاری از ماوس های بازی دارای دکمه های فیزیکی هستند که به شما این امکان را می دهند که DPI را به حالت پرواز تنظیم کنید که باعث می شود راحتر و به طور دقیق جزئیات کوچک را در مواقع ضروری بدون نیاز به فعال کردن این گزینه انتخاب کنید.

اگر زمانی تصمیم به غیرفعال کردن این گزینه در ویندوز خود را داشتید می توانید با دنبال کردن بخش هایی که در ادامه گفته می شود این گزینه را خاموش کنید.

Control Panel > Hardware and Sound > Mouse,

و یا Settings > Devices > Mouse و  گزینه های اضافی ماوس در ویندوز 10 روشن یا خاموش کنید. با کلیک روی گزینه های نشانگر می توانید کلید  Enhance pointer precision را روشن یا خاموش کنید و سپس کلید ok  را برای ذخیره تغییرات انجام شده بزنید.

 

استفاده از کیبورد برای حرکت دادن موس

معمولا برای کنترل دقیق تر، ویندوز  ویژگی «کلیدهای ماوس»  که به شما این امکان را می دهد از  شماره های صفحه کلید برای حرکت نشانگر ماوس استفاده کنید را ارائه می دهد. اگر بتوانید مکانما ماوس را به اندازه کافی نزدیک کنید در آن موقع قادر خواهید بود از صفحه کلید برای تنظیمات نهایی استفاده کنید.

برای تنظیم و فعال کردن کلیدهای ماوس به بخش control panel  رفته سپس گزینه Ease of Access را انتخاب کنید و بعد نحوه کارکرد صفحه کلید را تغییر دهید در نهایت کلیدهای ماوس تنظیم می شوند. به طور پیش فرض با فشار دادن Alt  و  Shift  سمت چپ همزمان با Num Lock کلیدهای ماوس نیز روشن یا خاموش می شوند.

 

بالا بردن  DPI  و سرعت نشانگر موس در ویندوز

در برخی مواقع برای حرکات دقیق تر ممکن است بخواهید تعدادی از تنظیمات را برای کنترل مقدار حرکات ماوس افزایش دهید. برای این کار لازم است دو بخش یعنی  Pointer Speed  و  DPI را تغییر دهید.

شما می توانید سرعت نشانگر ماوس در ویندوز  تغییر دهید. تنظیم این بخش اندازه حرکات مکانما ماوس در صفحه، هنگامی حرکت فیزیکی  ماوس کنترل می کند.

برای تغییر سرعت نشانگر ماوس دوباره به بخش کنترل پنل، قسمتی که می توانستید گزینه  Enhance pointer precision    فعال یا غیر فعال کنید وارد می شوید. در کنترل پنل بخش Hardware and Sound  و سپس Mouse را انتخاب می کنید. اگر ویندوز 10 را نصب کرده اید می توانید وارد قسمت تنظیمات شوید سپس Devices و بعد  Mouse و گزینه های اضافی ماوس را بزنید.

روی تب  Pointer Options کلیک کنید و اسلاید سرعت نشانگر را تنظیم کنید در نهایت با کلیک روی  Apply  می توانید تغییرات انجام شده را تست کنید.

همچنین در برخی ماوس ها به ویژه ماوس های گران و ماوس هایی که برای بازی ها طراحی شده اند میتوانید میزان  DPI  را تغییر دهید. تنظیمات DPI فرامین گزارش هایی را که ماوس در اختیار ویندوز قرار می دهد، کنترل می کند. سپس ویندوز این تنظیمات را ضربدر سرعت نشانگر ماوس می کند تا وسعت جابجایی آن را روی صفحه نمایشگر پیکربندی کند.

 

DPI بالاتر با سرعت نشانگر پایین تر و بالعکس ممکن است سرعت حرکت ماوس در صفحه را به یک اندازه تغییر دهد. اما  DPI بالاتر به ماوس این امکان را می دهد که واکنش بهتری نسبت به حرکات کوچک داشته باشد و باعث افزایش دقت می شود. با این حال نیازی نیست تنظیمات  DPI  را افزایش دهید زیرا معمولا  DPI  بالا در ماوس های جدید بیشتر برای کارهایی که به ظرافت یا دقت بالایی احتیاج دارند مثل بازی ها یا کارهای گرافیکی مانند فتوشاپ نیاز است.

این حال اگر ماوس به شما اجازه تنظیم  DPI  را می دهد، می توانید از طریق کنترل پنل  درایور ماوس که توسط سازنده ماوس ساخته می شود DPI را تنظیم کنید. همچنین اگر قبلا  کنترل پنل سازنده موس را نصب نکرده اید ابتدا باید از طریق وب سایت خود ماوس آن را دانلود کنید و سپس به تنظیم آن بپردازید.

گفتنی است برخی ماوس ها دارای دکمه های هستند که میزان DPI  را افزایش یا کاهش می دهند همچنین این امکان را به وجود می آورند که متناسب با موقعیت DPI را به حالت پرواز تنظیم کنید. این ویژگی که بسیار می تواند پرکاربردتر باشد زیرا با فشار دادن چند دکمه مکانما می تواند دقیق تر و آهسته تر حرکت کند و سپس به حالت عادی بازگردد اغلب برای بازی های چند نفره آنلاین استفاده می شود از این رو در اکثر ماوس های بازی می توانید این ویژگی را پیدا کنید.

امیدواریم با این روش هایی که گفته شد از سرعت و دقت نشانگر ماوس در ویندوز خود لذت ببرید.

دیدگاهتان را بنویسید