۳ روش برای حل خطای «windows was unable to complete the format»

حتماً شما هم تا به حال با خطای windows was unable to complete the format در هنگام فرمت کردن فلش مموری و یا کارت حافظه روبه رو شده‌اید. این خطا هنگامی رخ می‌دهد که فلش یا کارت حافظه شما صدمه دیده باشد. وقتی فلش مموری یا کارت حافظه آسیب دیده باشد، فرمت با استفاده از حالت عادی ممکن نیست. منظور از حالت عادی یعنی همان راست کلیک کردن روی درایو فلش و سپس انتخاب گزینه‌ی فرمت برای فرمت کردن فلش است.

ما در این مقاله سعی می‌کنیم تا با معرفی روش‌هایی در فرمت کردن فلش به شما کمکی کرده باشیم. البته قابل ذکر است که ممکن است حتی با انجام روش‌هایی که در ادامه خواهیم گفت، فلش شما فرمت نشود.

آموزش فرمت کردن فلش و رم‌های معیوب

روش اول: فرمت با استفاده از محیط cmd

در ابتدا با استفاده از کلید‌های win + R کیبورد، پنجره Run را باز کنید. سپس در پنجره باز شده کلمه‌ی cmd را تایپ کنید و کلید اینتر را فشار دهید. سپس در پنجره‌ی cmd بعد از عبارت

C:\users\afshin\ کلمه‌ی ِdiskpart را بنویسید و اینتر بزنید. بعد از اینتر در جلوی گزینه‌ی DiskPART واژه‌ی list disk را بنویسید و اینتر بزنید. توجه داشته باشید که بین کلمه list و disk یک فاصله باید باشد.

در مرحله‌ی بعد، عبارت select disk را بنویسید و یک فاصله بزنید و شماره درایو فلش را بنویسید. به عنوان مثال اگر درایو فلش شما با شماره ۵ مشخص شده است باید به این صورت تایپ کنید

Select disk 5 و سپس اینتر بزنید.

در مرحله‌ی بعد کلمه‌ی clean را تایپ کنید. بعد از مشاهده‌ی عبارت Diskpart succesed in cleaning the disk عبارت  create partition primary رو نوشته و سپس اینتر بزنید.

بعد از نمایش موفق بودن عملیات active را بنویسید و بعد آن اینتر

و در مرحله‌ی آخر باید فلش را فرمت کنید برای این کار جلوی عبارت DISKPART، عبارت format fs=fat32 تایپ کنید و در نهایت اینتر بزنید و منتظر بمانید تا فلش فرمت شود. این مرحله نسبت به بقیه‌ی مراحل کمی بیشتر زبان می‌برد. بعد از فرمت دستور exit بنویسید و اینتر فشاردهید و بعد از آن می‌توانید وارد فلش شوید.

روش دوم: فرمت فلش با Disk Management

برای انجام این کار نیاز است تا همانند مرحله‌ی قبل وارد Run ویندوز شوید. در پنجره‌ی باز شده عبارت diskmgmt.msc را بنویسید و اینتر بزنید تا وارد قسمت Disk Management بشوید.

بعد از وارد شدن به این بخش، روی درایو فلش راست کلیک کنید و سپس گزینه‌ فرمت را بزنید. در پنجره‌ای که باز می‌شود گزینه‌ی File system را روی fat32 تنظیم کنید. تیک گزینه‌ی Perform a quick format را حذف کنید و اوکی بزنید.

روش سوم: استفاده از نرم افزارهای مخصوص فرمت کردن

در اینجا چند نرم افزار برای فرمت کردن فلش به شما معرفی می‌کنیم که امیدوارم مشگل گشا باشند.

۱- USB Disk Storage Format Tool

این نرم افزار کم حجم می‌تواند مشکل گشای کار شما باشد. این نرم افزار قابلیت تقریباً قابلیت فرمت هر نوع فلش و کارت حافظه‌ای را دارد. از ویژگی‌های که از این برنامه می‌توان نام برد ۱- حجم کم آن ۲- فرمت سریع هر نوع فلش و کارت حافظه ۳- حل مشکلات فلش یا کارت حافظه ۴- و…

۲- EaseUS partition tool

اگر با نرم افزار اول نتوانستید فلش خود را فرمت کنید، بهترین جایگزین برای آن نرم افزار EaseUS partition tool است . این نرم افزار با ظاهر ساده اما در عین حال قدرتمند در بیشتر مواقع مشکل فرمت نشدن را برطرف می‌کند.

بعد از دانلود و نصب، نرم افزار را باز کنید و روی درایو فلش یا کارت حافظه راست کلیک کنید و گزینه فرمت را انتخاب کنید. در پنجره‌ی باز شده، فایل سیستم را روی fat32 بگذارید و اوکی را بزنید و منتظر بمانید تا فرمت انجام شود.

در صورتی که با انجام مراحل بالا باز هم فلشتان مشکل داشت و فرمت نشد باید قید استفاده از آن فلش را بزنید چون آن فلش خراب شده است و در حال حاضر آموزشی برای تعمیر این گونه فلش‌ها وجود ندارد.

در نهایت کاربرد فلش‌ها و رم‌ها بر ما پوشیده نیست و همچنین در صورتی که می‌خواهید ویندوز را از روی فلش نصب کنید، می‌توانید از مقالات مای ترفند استفاده کنید.

1 دیدگاه دربارهٔ «۳ روش برای حل خطای «windows was unable to complete the format»;

دیدگاهتان را بنویسید