فهرست بهترین دستورات cmd

رابط ها متنی سیستم عامل ها یکی از ابزارهایی هستند که بسیاری از برنامه نویسان و کاربران با آن ها سر و کار دارند و ما می خواهیم در این مطلب بهترین دستورات cmd را به عنوان رابط متنی ویندوز به شما معرفی کنیم. از دستورات cmd در ویندوز استفاده می شود که کاربران می بایست دستور نویسی کنند و در برخی موارد انجام دستور نویسی بسیار ساده تر از روش های دیگر است و البته که این اقدام حرفه ای تر نیز هست!

برای وارد شدن به cmd می توانید Run را باز کنید و عبارت cmd را تایپ کنید. پس از زدن دکمه ok محیط cmd برای شما اجرا خواهد شد. در ادامه با بهترین دستورات cmd در خدمت شما هستیم!

معرفی برخی از بهترین دستورات cmd

فرمان اول: Title

با استفاده از فرمان زیر می توانید نام cmd را تغییر دهید. این نام به صورت پیش فرض نام کاربری پروفایل شماست! برای اجرای این دستور باید title را بنویسید و بعد از یک فاصله عنوانی که میخواهید را تایپ کنید.

فرمان دوم: ?/

اگر می خواهید یک راهنما درباره دستورات و فرمان ها داشته باشید می توانید از این دستور استفاده کنید. برای استفاده از این فرمان، نام فرمان مورد نظرتان را تایپ کنیدو سپس ?/ را وارد کنید. با این کار اطلاعاتی درباره آن فرمان، نحوه نوشتن آن فرمان و … به دست می آورید.

فرمان سوم: nslookup

این فرمان کاربردهای متفاوتی دارد که البته بیشتر به درد هکرها و افرادی که در وب فعالیت می کنند می خورد! یکی از کاربردهای این فرمان پیدا کردن آیپی است. به عنوان مثال شما آدرس یک سایت را می دانید اما از آی پی آن بی اطلاع هستید. برای پی بردن به آی پی آن سایت می توانید از این فرمان مانند زیر استفاده کنید.

nslookup www.google.com

فرمان چهارم: ipconfig

این فرمان به شما اطلاعات آی پی و Gateway شما و همچنین DNS در حال استفاده و … را می دهد.برای دریافت این اطلاعات می توانید دستور زیر را وارد کنید:

Ipconfig یا ipconfig /all

همچنین اگر از آی پی داینامیک استفاده می کنید و می خواهید آن را تغییر دهید می توانید از دستورات زیر استفاده کنید:

ipconfig /release یا  ipconfig /renew

فرمان پنجم: systeminfo

شما می توانید از این دستور برای نمایش اطلاعات سیستم استفاده کنید. با اجرای این فرمان اطلاعاتی مانند ورژن، اطلاعات سیستم عامل، سخت افزار، شبکه و … را مشاهده کنید.

فرمان ششم: Shutdown

این فرمان را می توانید برای اقدامات مربوط به خاموش کردن و مواردی شبیه به آن استفاده کنید. این فرمان مدل ها و پارامترهای متفاوتی دارد که در ادامه آن ها را معرفی خواهیم کرد:

خاموش کردن: Shutdown-s

ری استارت کردن: Shutdown-r

لغو کردن خاموش: Shutdown-a

در این مطلب تلاش کردیم تا بهترین دستورات cmd را برای شما همراهان عزیز معرفی کنیم. امیدواریم این مطلب از وبسایت مای ترفند مورد توجه و استفاده شما عزیزان قرار گرفته باشد.

دیدگاهتان را بنویسید