سرور مجازی یا vps چیست؟

یکی از اصطلاحاتی که کاربران اینترنت به ویژه افرادی که به دنبال اینترنت با سرعت و پهنای باند بالا می گردند با آن روبرو می شوند سرور مجازی یا vps است و این سوال که vps چیست را پیش می آورد. ما در این مقاله از وب سایت مای ترفند تلاش می کنیم تا به شما بگوییم vps چیست و چه استفاده هایی از سرورهای مجازی می شود.

vps چیست و چه مزایایی دارد؟

این کلمه که خلاصه شده عبارت Virtual private server می باشد به معنای سرور مجازی است که در حوزه هاستینگ به کار می رود. هر vps سهم مشخص و تعیین شده ای از حافظه، فضای دیسک و … را به صورت اختصاصی در اختیار خواهد داشت. به عنوان مثال یک vps امکان دارد که ۵۰ گیگابایت از فضای هارد دیسک، ۲ گیگابایت از رم و ۵۰ گیگابایت از پهنای باند اصلی را در اختیار داشته باشد. از مهم ترین و بهترین مزایای vps ها می توان به این اشاره کرد که هزینه نسبتا کمتری نسبت به سرورهای اختصاصی دارند. علاوه بر آن که هزینه داشتن یک vps کمتر از سرورهای اختصاصی است، تمامی امکانات و قابلیت های یک سرور را برای شما به همراه خواهد داشت و شما نیازهای خود را برطرف شده خواهید دید. همچنین یک vps امکان این را فراهم می کند تا به دلخواه خودتان IP اختصاصی و البته معتبر داشته باشید و به نوعی اطلاعات سرور را شخصی سازی کنید. در مجموع می توان گفت که vps برای افرادی است که احتیاج به سرور اختصاصی دارند اما نمیتوانند هزینه زیادی را صرف این کار کنند، به همین دلیل با هزینه ای کمتر می توانند همان خدمات را داشته باشند. حالا که متوجه شدید vps چیست و چه مزایایی دارد بهتر است نگاهی به مزایای vps نسبت به هاستینگ ها بیاندازیم!

شما با داشتن vps می توانید کنترل root را در اختیار داشته باشید و همچنین administrator نیز در اختیار شماست! با این دسترسی ها می توانید ساختار سرور را به کلی تغییر دهید و مطابق نیازتان آن را تنظیم کنید. همچنین نصب و راه اندازی برنامه های که شما نیاز دارید در vps به عنده خودتان است و می توانید هر آن چه را که نیاز دارید نصب کنید. هیچ کدام از مواردی که ذکر شدند در هاستینگ ها و سرویس های میزبانی مشترک قابل انجام نیستند. همانطور که می بینید آزادی عمل و کیفیت کار در vps ها بسیار مناسب است و شما می توانید تمام آن چه را می خواهید پیاده سازی کنید.

در پایان باید بگوییم که vps ها برای افرادی که وب سایت های بزرگ دارند و به منابع بزرگ تریو دسترسی های بیشتری احتیاج دارند می توانند مفید باشند. vps ها ترافیک و پهنای باند بیشتری را در اختیار افراد قرار می دهند و در صورتی که می خواهید کسب و کار اینترنتی خود را گسترش دهید، یک vps می تواند گزینه بسیار مناسبی برای شما باشد.

در این مقاله تلاش کردیم تا به سوال vps چیست پاسخ دهیم و مزایا و موارد استفاده آن را برای شما توضیح دهیم. امیدواریم این مطلب از مای ترفند مورد توجه و استفاده شما قرار گرفته باشد.

دیدگاهتان را بنویسید