Shut down کامپیوتر در ویندوز 10، به طور کامل سیستم را غیرفعال نمی کند

وقتی در ویندوز 10 بر روی گزینه Shut Down کلیک می کنید، ویندوز به طور کامل خاموش نمی شود. بلکه هسته ( Karnel ) در حالت نیمه فعال قرار می گیرد و در هنگام روشن شدن، سریع تر Boot می شود. اگر با کامپیوترتان مشکلاتی دارید و می خواهید از آن ها خلاص شوید، به جای خاموش کردن کامپیوتر، آن را مجددا راه اندازی کنید. باید بدانید که شخصا صحت این موضوع را بررسی و امتحان کرده ایم. هنگامی که با مشکلات عجیب و غریب در سیستم موجه میشوید، مثلا دایور ها یا نرم افزار ها خراب می شوند، خاموش و سپس روشن کردن کامپیوتر، این مشکلات را برطرف نمی کند.

چرا Shut Down کامپیوتر را به طور کامل خاموش  نمی کند؟

این مشکل، به لطف ویژگی راه اندازی سریع است که به تازگی در ویندوز 10، به صورت پیش فرض قرار گرفته است. این ویژگی ابتدا در ویندوز 8 معرفی شده بود و نام های آن، Fast Boot، Hybrid Boot و Hybrid Shut Down بودند. در فرآیند Shut Down معمولی، ویندوز همه چیز را غیرفعال و خاموش می کند و سیستم در حالت اجرا نمی ماند. همچنین در هنگام روشن شدن، بعد از Boot شدن کامپیوتر، همه چیز از ابتدا شروع می شود.

وقتی ویندوز در حالت Hibernate است، تمام وضعیت سیستم که شامل برنامه ها و فایل های باز است را در دیسک ذخیره می کند. به طوری که پس از شروع دوباره، می توانید کار های خود را ادامه دهید.  در واقع ویژگی راه اندازی سریع، حالت معمولی خاموش شدن کامپیوتر را با حالت Hibernate ترکیب می کند. در این ویژگی، ویندوز در حین خاموش شدن، هیچ کدام از برنامه ها و فایل ها باز را ذخیره نمی کند؛ که در حالت معمولی خاموش شدن نیز به همین شکل است. این وضعیت، حالت هسته را در دیسک ذخیره می کند که شبیه به حالت Hibernate است. دفعه بعد که کامپیوترتان Boot شد، ویندوز هسته را بازیابی می کند و ادامه سیستم را راه اندازی می کند.

در واقع هسته، برنامه ای سطح پایین در قلب سیستم عامل است. هسته، کنترل کاملی بر کامپیوترتان دارد و یکی از اولین چیز هایی است که در طول فرآیند Boot، بار گذاری می شود. درایور های سخت افزاری که کامپیوتر به آن ها مرتبط است، همگی بخشی از هسته می باشند. هسته کمک می کند تا سرعت فرآیند راه اندازی کامپیوتر افزایش یابد. به همین دلیل، ویندوز نیازی به صرف وقت برای اجرای درایور ها و دستگاه های سخت افزاری، ندارد.

وقتی روی گزینه Shut Down  کلیک می کنید، فرآیند غیرفعال شدن هسته اتفاق می افتد. و اینجاست که می توان به خوبی، مطلب را درک کرد. این بدان معناست که اگر یک درایور سخت افزاری در هسته کامپیوترتان هنگ کرده باشد، با خاموش و روشن کردن کامپیوتر، هسته هم غیر فعال می شود و مشکل حل نمی شود. در حقیقت با خاموش کردن سیستم، ویندوز وضعیت فعلی را ذخیره می کند و در هنگام روشن شدن، همان را دوباره بارگذاری می کند.

نحوه راه اندازی مجدد و خاموش کردن کامل سیستم

اگر می خواهید مشکلات ویندوز را برطرف کنید، باید هسته را به طور کامل خاموش کنید و مطمئن شوید که همه چیز از ابتدا راه اندازی می شود. برای این کار، روی گزینه Restart، در منوی Shut Down کلیک کنید. با این کار، ویندوز مجددا کامپیوترتان را راه اندازی می کند. در این حالت، ابتدا کامپیوتر خاموش می شود و در همان حال، هسته غیر فعال می شود. پس از آن مجددا کامپیوتر روشن می شود. مایکروسافت این ویژگی را در ویندوز 10 بکار برده است

shut down

. زیرا می دانست، بیشتر مردم برای حل مشکلات کامپیوترشان، اغلب آن را Restart می کنند. از سویی دیگر، غیر قابل توجیه است که Restart بتواند، بهتر و کامل تر از Shut Down در ویندوز، عمل کند. ولی این، حقیقت است.

shut down

سیستم را به طور کامل خاموش کنید

اگر می خواهید به طور کامل سیستم را خاموش کنید، می توانید در حالی که روی گزینه Shut Down کلیک می کنید، دکمه Shift را هم در صفحه کلید، نگه دارید. برای این کار می توانید به منوی Shut Down در Start بروید. یا می توانید در منو Ctrl + Alt + Delete این کار را انجام دهید. اگر با Command Prompt یا Windows PowerShell آشنایی دارید، می توانید با چند دستور، ویندوز را به طور کامل خاموش کنید. برای انجام این کار، Command Prompt یا PowerShell را اجرا کنید. برای باز کردن آن ها، می توانید در منوی Start رفته و در قسمت Search، نام آن ها را جستجو کنید. وقتی یکی از آن ها را اجرا کردید، دستور زیر را در آن بنویسید و سپس کلید Enter را بزنید.

shutdown /s /f /t 0

shut down

. اگر نمی خواهید که هر بار CMD یا PowerShell را اجرا کنید و این دستور را بنویسید، می توانید میانبری برای آن ایجاد کنید. با این روش، تنها کاری که باید انجام دهید، دو بار کلیک کردن روی میانبر است. اگر نمی خواهید هیچ وقت از این ویژگی، یعنی راه اندازی سریع استفاده کنید، می توانید آن را از Control Panel، غیر فعال کنید. ( فعال سازی ویندوز 10 با استفاده از KMS Auto و KMS Pico)

به عنوان مثال، ممکن است برخی از سیستم های قدیمی با این ویژگی سازگار نباشند و درست ویندوز را بعد از Boot شدن، شناسایی نکنند. اگر از دو سیستم عامل ویندوز و لینوکس استفاده می کنید و به جای خاموش کردن کامل، سیستم را به صورت Hybrid خاموش کنید، ممکن است از طریق  لینوکس به فایل های NTFS ویندوز، دسترسی نداشته باشید.

برای غیر فعال کردن ویژگی راه اندازی سریع، به Control panel بروید و در قسمت System and Security، به منویPower Option رفته و گزینه Choose What The Power Button Do را انتخاب کنید. بر روی گزینه Change settings that are currently unavailable کلیک کنید. به بالای صفحه بروید و تیک گزینه Turn On Fast Startup (Recommended) که زیر Shut Down Option است را بردارید و سپس بر روی Save Changes کلیک کنید.

shut down

اگر دلیلی برای انجام این کار ندارید، توصیه نمی کنیم که این ویژگی را غیر فعال کنید. این ویژگی به کامپیوترتان کمک می کند تا به سرعت Boot شود و به نظر ما، ترفندی که در بالا توضیح دادیم، روشی خوب برای کامل خاموش کردن کامپیوتر است. اما اگر برای حل مشکلات ویندوزتان، می خواهید آن را راه اندازی مجدد یا خاموش کنید، روشی بهتر را که گفتیم، انجام دهید. یعنی در حالی که Shut Down می کنید، کلید Shift را هم فشار دهید.

 

دیدگاهتان را بنویسید