PunkBuster چیست و چگونه می شود آن را حذف کرد؟

PunkBuster یک برنامه ضد تقلب است که توسط بعضی بازی های کامپیوتری روی سیستم نصب می‌شود. این برنامه دو فرایند که در پس زمینه کامپیوتر اجرا می شوند را شامل می‌شود. فرایندهای PnkBstrA.exe و PnkBstrB.exe. این برنامه سیستم را به دنبال یافتن شواهدی از تقلب کردن گیمر در بازی های آنلاین، جستجو می‌کند.

PunkBuster چیست؟

این برنامه توسط شرکت Even Balance توسعه یافته است. PunkBuster پیشینه طولانی ای دارد. این برنامه در سال 2000 ساخته شد و اولین بار در سال 2001 همراه بازی Return to Castle Wolfenstein معرفی و عملی شد. امروزه این برنامه حتی برای مک و لینوکس هم مانند ویندوز در دسترس شده است، و گیمرهای سیستم های مک و لینوکس نیز ممکن است متوجه اجرا شدن این برنامه در پس زمینه سیستم خود بشوند. زمانی که بازی ای نصب می کنید که از برنامه PunkBuster استفاده می‌کند، این برنامه نیز به طور خودکار همراه با بازی روی سیستم نصب می‌شود.

هرگاه در حال اجرای یک بازی آنلاین چند نفره باشید و به یک سرور حفاظت شده از طریق PunkBuster متصل باشید، PunkBuster حافظه کامپیوتر شما را به دنبال شواهدی از قبیل «تقلب(Cheat)» یا «هک سیستم بازی(hack)» اسکن می‌کند. PunkBuster قابلیتی دارد که اجازه آپدیت خودکار به آن می دهد. طی این آپدیت ها، برنامه، بانک داده ای(data) مبنی بر اینکه جدیدترین «مفاهیم و برنامه های» تقلب کردن چه می باشند، دانلود می‌کند.

به عبارت دیگر، این برنامه بسیار مشابه یک آنتی ویروس (بخوانید: باج افزار چیست؟) است، با این تفاوت که کامپیوتر شما را به جای بدافزار، به دنبال برنامه های تقلب جستجو می‌کند. به طور دقیق تر بخواهیم بگوییم، این برنامه به دنبال برنامه های «سود رسان» می گردد. سود رسان هایی مانند «ربات نشانه گیر» که در بازی های شوتر(Shooter) به جای شما نشانه گیری می کنند، یا «نقشه های هک شده» که در بازی های آنلاین نقشه کامل بازی را به شما نشان می دهند، یا ابزارهایی که به شما امکان مشاهده پشت دیوارها را می دهند. به طور کلی، هر چیزی که با زیر پا گذاشتن قوانین بازی های چند نفره، به شما نسبت به حریفتان برتری غیرعادلانه ای بدهد را جستجو می کنند. با این اوصاف، واضح است که اگر در بازی های تک نفره تقلبی صورت بگیرد، برنامه اهمیت چندانی نخواهد داد.

PunkBuster فقط فرایندهای در حال اجرا روی کامپیوتر را بررسی نمی‌کند، بلکه حتی فایل های بازی را چک می‌کند تا اگر کاربر تغییراتی در آن ها به وجود آورده است، از زیر بازرسی فرار نکند. هرچه نباشد، این برنامه طراحی شده است تا سرخوشی گیمرهای متقلب را بی جواب نگذارد. هیچ حس خوبی ندارد آدم وسط یک بازی آنلاین توسط یک گیمر متقلب شکست بخورد.

این برنامه چه مواقعی فعال می‌شود؟

قابلیت های ضد تقلب این برنامه تنها زمانی فعال می شوند که شما در حال انجام یک بازی همگام شده با PunkBuster، روی یک سرور محافظت شده توسط PunkBuster باشید. بازی ها باید طوری طراحی شده باشند که از عملیات PunkBuster پشتیبانی کنند تا بتوانند از سرویس های این برنامه استفاده کنند. همچنین حضور و اسکن مداوم توسط PunkBuster، بستگی به درخواست سرور ارائه دهنده بازی دارد. به طور کلی، وقتی به سروری که PunkBuster در آن حضور دارد متصل شده باشید، این برنامه در پس زمینه کامپیوترتان جستجو می‌کند تا مطمئن شود تقلبی از سوی شما صورت نمی گیرد.

وقتی به همچین سروری متصل شوید، اجازه بررسی سیستمتان توسط مدیریت سرور را تایید کرده اید و مدیریت سرور نیز ابزار بسیار متنوع و کارآمدی برای انجام این کار در اختیار دارد. این ابزار شامل تصویربرداری از صفحه بازی و مشاهده اطلاعات مربوط به اتصالات اساسی شما می شوند.

به محض اینکه PunkBuster متوجه مورد مشکوکی بشود، سرورها امکان ban(توقیف) کردن شما را پیدا می کنند. گاهی اوقات قبل از بن کردن به شما هشداری داده می‌شود. اما گاهی اوقات نیز ممکن است به صورت دائمی بن شوید! این به کد دیجیتال CD (کد فعالسازی بازی های آنلاین) بازی ای که دارید بازی می کنید و همچنین به کامپیوتری که بازی روی آن در حال اجرا است بستگی دارد. این بن کردن دائمی می تواند به طور کلی کامپیوتر شما را از حضور در تمام بازی هایی که با PunkBuster همگام شده اند و روی سرورهای محافظت شده توسط PunkBuster اجرا می شوند، محروم کند.

آیا Punkbuster یک برنامه جاسوسی است؟

اگر PunkBuster روی کامپیوتر شما نصب باشد، همیشه در پس زمینه کامپیوتر، در حال اجرا است. به همین علت است که همیشه فرایند PnkBstrA.exe را در Task Manager و سرویس PnkBstrA را در Services application مشاهده می کنید.

البته، PunkBuster در واقع اکثر اوقات کاری انجام نمی دهد. این برنامه فقط زمانی که یک بازی آنلاین همگام شده با PunkBuster را روی یک سرور محافظت شده با PunkBuster اجرا می کنید، شروع به فعالیت می‌کند. پس اگر در همچین شرایطی نیستید، PunkBuster به جز دانلود آپدیت های مربوط به تعاریف تقلب، کار دیگری انجام نمی دهد.

چه بازی هایی از این برنامه استفاده می کنند؟

این برنامه دیگر مانند گذشته، برنامه رایجی نیست. بازی های مدرن به طور گسترده ای به برنامه های ضد تقلب دیگری روی آورده اند. برنامه هایی مانند  Valve Anti-Cheat System (VAC) که مختص شبکه Steam ساخته شده اند، یا بازی هایی چون بازی های شرکت Blizzard مانند Overwhatch که از قابلیت ضد تقلب درون برنامه ای استفاده می کنند. با این وجود، اگر چند بازی روی کامپیوتر خود نصب کنید، احتمال حضور PunkBuster در پس زمینه کامپیوتر شما بالا خواهد بود.

آخرین بازی بزرگی که با این برنامه همگام سازی شده بود، بازی Battlefield Hardline بود که در سال 2015 منتشر شد. البته نسخه های قدیمی تر Battlefield نیز از این برنامه استفاده می کنند. PunkBuster همچنین مورد استفاده نسخه های قدیمی Call Of Duty مانند Call Of Duty 4: Modern Warfare، Farcry 3 و Assassin’s Creed 4: Black Flag نیز می باشد.

این برنامه پس از سال 2015، برای هیچ بازی آنلاین دیگری مورد استفاده قرار نگرفته است. اگر در حال بازی کردن بازی ای هستید که سال انتشار آن مربوط به دو یا سه سال گذشته است، می توانید مطمئن باشید که PunkBuster جزو برنامه های حفاظتی این بازی نیست.

آیا امکان حذف کردن PunkBuster ممکن است؟

به احتمال زیاد شما به طور مداوم با بازی های چند نفره ای که PunkBuster نرم افزار ضد تقلب آن ها باشد رو به رو نیستید، پس اگر می خواهید می توانید با خیال راحت آن را حذف کنید.

برای این کار، به مسیر Control Panel > Uninstall a Program بروید. در لیست نرم افزارهای نصب شده، «PunkBuster Services» را انتخاب کنید. روی دکمه «Uninstall/Change» کلیک کنید.

اگر موقع ورود به یک بازی آنلاین چند نفره به اروری مرتبط با PunkBuster برخوردید و نیازمند این برنامه شدید، می توانید از سایت رسمی این نرم افزار یعنی PunkBuster Download page، آن را دانلود و نصب کنید.

دیدگاهتان را بنویسید