چگونه مشکل استفاده بیش از حد از سی پی یو در ویندوز را برطرف کنیم؟

پردازشگر کامپیوتر سخت افزاری است که تمامی فعالیت های سیستم شما را پیش می برد و در این میان بسیاری از افراد با مشکل استفاده بیش از حد از سی پی یو در ویندوز مواجه هستند. این مشکل که باعث کند شدن سرعت کامپیوتر می شود و همچنین گاهی به مرحله قفل کردن کامپیوتر می شود و دیگر هیچ نرم افزار باز و اجرا نمی شود و عملا کامپیوتر شما از دسترس خارج می شود. برای برطرف کردن استفاده بیش از حد از CPU در ویندوز باید دلیل آن را بررسی کنید و نسبت به حل آن مشکل اقدام کنید. با ما همراه باشید تا دلایل و راه حل های این اتفاق را به شما بگوییم.

دلایل و راه حل استفاده بیش از حد از سی پی یو در ویندوز

از اولین دلایلی که می تواند منجر به استفاده بیش از حد از سی پی یو در ویندوز شود و عملکرد کامپیوتر را دچار اختلال کند، ویروس ها هستند! اگر رایانه شما به ویروس آلوده شده باشد امکان دارد با این مشکل روبرو شوید! ویروس ها ممکن است به عنوان یک بدافزار بر روی کامپیوتر شما در حال فعالت باشند و از سی پی یو کامپیوتر برای پیش برد کار خود استفاده کنند. همچنین گاهی ویروس ها تنها یک عامل مخرب هستند که توسط هکرها و یا خراب کارها طراحی می شوند تا عملکرد رایانه ها را مختل کنند! در هر ورت شما برای رفع این مشکل می بایست کامپیوتر خود را با یک آنتی ویروس پاک سازی کنید. البته گاهی ممکن است مجبور به تعویض ویندوز و فرمت درایوها نیز بشوید! شایان ذکر است که آنتی ویروس ها نیز گاهی در حال اسکن کامپیوتر، بخش زیادی از پردازنده را به کار می گیرند و منجر به استفاده بیش از حد از سی پی یو در ویندوز خواهند شد!

دلیل دیگری که برای این مشکل رایج است، ایراد داشتن درایورهای سخت افزارها هستند! شما می بایست درایورهای سخت افزارها را چک کنید و مطمئن شوید که مشکلی ندارند. برای بررسی این موضوع نرم افزارهای زیادی وجود دارند که می توانید یکی از آن ها را از وب سایت های مختلف دانود و نصب کنید. در صورتی که هر کدام از درایورهای شما مشکل داشتند، باید آن را آپدیت کنید و یا نسبت به نصب مجدد آن اقدام کنید.

سخت افزارهای خراب از دگر مواردی هستند که باعث استفاده بیش از حد از CPU در ویندوز می شوند و سرعت کامپیوتر را پایین می آورند! در صورتی که یکی از سخت افزارهای اصلی شما (به طور مثال رم کامپیوتر) خراب هستند بهتر است نسبت به تعمیر آن اقدام کنید و یا تا زمان لازم آن را از استفاده از پردازنده محروم کنید تا اختلالی جدی در کار شما پیش نیاورد!

یکی از مشکلات رایج در ویندوز ۷ آن است که صدای ویندوز ممکن است منجر به استفاده بیش از حد از سی پی یو در ویندوز شود! برای برطرف کردن این مورد می توانید به بخش Playback devices بروید و در قسمت Enhancements تیک Disable all sounds را بزنید تا صدای ویندوز غیرفعال شود!

دیدگاهتان را بنویسید