اینستاگرام این بار ابزار Data Download را عرضه می کند

دو هفته پیش تِک کرانچ، قابلیت جدید اینستاگرام را مشابه قابلیت Download Your Information فیس بوک معرفی کرد بنا براین از این پس می توانید برنامه ای مانند فیس بوک یا اینستاگرام را برای استفاده از یک برنامه ی اشتراک گذاری عکس دیگر ترک کنید. روز بعد تِک کرانچ اعلام کرد که ابزار Data Download اینستاگرام در اختیار کاربران قرار گرفته است. این قابلیت را می توان در بخش تنظیمات حریم خصوصی اینستاگرام پیدا کرد. Data Download این امکان را برای کاربران فراهم می کند تا تصاویر،ویدیوها،استوری های بایگانی شده، اطلاعات پروفایل، کامنت ها و پیام های دائمی خود را انتقال دهند. دانلود تمامی این موارد از چند ساعت تا چند روز طول می کشد.

استفاده از قابلیت Data download

یکی از سخن گویان اینستاگرام گفته ی تِک کرانچ مبنی بر این که ابزار Data Download اخیرا از طریق وب در دسترس عموم قرار گرفته است اما از طریق ISO و اندروید همواره در دسترس بوده است را تایید کرد. با استفاده از این قابلیت می توانید اطلاعات پروفایل، تصاویر، ویدیوها، استوری های بایگانی شده (استوری هایی که پس از دسامبر 2017 پست شده اند)، کپشن های پست ها و استوری ها،مخاطبین، یوزرنیم های فالوورها و افرادی که فالو کرده اید، پیام های دایرکت، تصاویر و ویدیوهایی که به صورت دائمی در دایرکت ارسال و دریافت کرده اید، کامنت ها،لایک ها،جستجوها و تنظیمات را دانلود کنید. ( نحوه حذف حساب کاربری Instagram به صورت دائمی و موقت )

اینستاگرام پس از عرضه ی این قابلیت مجبورشد از قوانین انتقال داده ی European Union’s GDPR که قوانین معقولی هستند و در بیست و پنجم ماه می تصویب شدند پیروی کند. اینستاگرام با بیش از 800 میلیون کاربر بر تمامی برنامه های اشتراک گذاری عکس غالب شده است بنا براین برای حفظ کردن کاربران خود لزومی به قفل داده های آن ها ندارد. اینستاگرام بدون ابزار Download Your Information نیز داده ها را در خود نگه می دارد.

رقابت واتس آپ و اینستاگرام

واتس آپ نیز اعلام کرد که این قابلیت را در آپدیت بعدی خود با پیروی از قوانین GDPR در اختیار عموم می گذارد بدین طریق کاربران قادر خواهند شد اطلاعات حساب خود را که شامل تصویر پروفایل و نام گروه ها می شود منتقل کنند اما امکان انتقال پیام ها که در برخی گوشی ها می توانند منتقل یا پشتیبان گیری شوند وجود ندارد. واتس آپ سن مجاز استفاده از واتس آپ را در اروپا از 13 سال به 16 سال افزایش داد (در سایر جاها سن مجاز استفاده از واتس آپ همان 13 سال است) به علاوه واتس آپ یک نهاد تجاری را برای فعالیت در اروپا ایجاد کرد و اعلام کرد که این نهاد داده های کابران را با فیس بوک به اشتراک نمی گذارد اما امید دارد مجوز انجام این کادر در آینده صادر شود. با این حال داده های امنیتی و آنتی اسپم را برای مسدود کردن عوامل آسیب رسان به اشتراک می گذارد.

اینستاگرام هیچ گونه نگرانی از بابت حمله ی رقیبانش ندارد به طوری که در آگوست سال 2016 قابلیت استوری های اسنپ چت را که اکنون به طور روزانه بیش از 300 میلیون کاربر دارد و نسخه ی اصلی آن را تحت الشعاع قرار داده است کپی کرد. به علاوه ویژگی ساخت استیکرهای متحرک برنامه ی Phhhoto را در قالب بومرنگ اینستاگرام عرضه کرد. چند سال بعد Phhhoto این برنامه را به طور کل حذف کرد. اگر اینستاگرام به کپی کردن قابلیت های رقیبانش ادامه دهد پس باید به کاربران خود حق انتخاب مواردی را که می توانند استفاده کنند را نیز بدهد (مثلا از تمامی عکس ها و ویدیوهای خود در برنامه ی دیگر استفاده کنند).

این ابزار فضای رقابتی زیادی را در میان برنامه های اشتراک گذاری عکس ایجاد کرد. همچنین توانست کاربران را از استفاده از برنامه های شخص ثالث Sketchy برای پاک کردن تمامی محتویات اینستاگرام بازدارد. از آن جایی که برای وارد شدن به این برنامه ها باید اطلاعات حساب کاربری اینستاگرام خود را وارد کنید امکان دارد در معرض حمله ی هکرها قرار بگیرید. با در نظر گرفتن این که فیس بوک قابلیت Download Your Information را در سال 2010 عرضه کرد متوجه می شویم که اینستاگرام تاخیر بسیار زیادی در عرضه ی این قابلیت داشته است. در آخر لازم به ذکر است که برکناری اینستاگرام توسط سایر برنامه ها امری غیر ممکن است زیرا اینستاگرام یک برنامه ی به شدت محبوب و تاثیرگذار بوده و علاقه  زیادی هم به کپی کردن قابلیت های رقیبان خود دارد.

 

دیدگاهتان را بنویسید