8 راه حل برای رفع مشکلات اجرا نشدن steam در ویندوز

برای نصب و اجرای برخی بازی‌ها نظیر Call of Duty، بازی Counter و gta شما در ابتدا می‌بایست برنامه استیم (steam) را روی سیستم عامل خود نصب کنید. به دلیل داشتن رابط کاربری ساده، کار با استیم بسیار راحت است. اما به مانند بقیه‌ی نرم افزارها که روی ویندوز به مشکل می‌خورند، استیم نیز گاهی اوقات برای اجرا شدن به مشکل بر می‌خورد و همین باعث می شود که نرم افزار به درستی کار نکند. یکی از معروف ترین مشکلات استیم بروز خطای Fatal Error است که در این مطلب به بیان راه حل هایی برای رفع این مشکل می پردازیم.

۱- رفع اشکال با استفاده از قابلیت Compatibility

اولین روش برای رفع خطای fatal error استفاده از قابلیت Compatibility است. برای این کار روی آیکون استیم راست کلیک کنید و سپس روی گزینه‌ی Properties کلیک کنید.

بعد از آن روی تب Compatibility کلیک کنید.

بعد از کلیک کردن روی Compatibility وارد پنجره‌ی جدیدی خواهید شد که در این پنجره باید تیک عبارت “Run this program in compatibility mode for” را بزنید و سپس از لیست کشویی که در زیر آن نمایش داده خواهد شد، ویندوزی که مد نظر شما هست را انتخاب کنید.

در همین پنجره شما می‌توانید برای کارایی بهتر گزینه‌ی ” Run this program as an administrator option ” را هم تیک بزنید. و در آخر ok بزنید و برنامه استیم را باز کنید. در صورتی که باز هم مشکل استیم پا برجا بود راه حل هایی که در ادامه گفته خواهد شد را امتحان کنید.

۲- برای حل مشکل فایروال ویندوز را غیر فعال کنید.

به دلیل قطع دسترسی استیم به اینترنت توسط فایروال ویندوز، نرم افزار با خطای “Steam needs to be online to update ” مواجه می‌شود. برای رفع این مشکل شما باید موقتاً فایروال را غیر فعال کنید.

برای این کار کلیدهای Win + S را همزمان فشار دهید و سپس کلمه‌ی Firewall را بنویسید. بعد از نوشتن، عبارت ” Windows Firewall ” نمایان می‌شود که شما باید آن را انتخاب کنید. سپس در پنجره ی جدید روی عبارت ” Turn Windows Firewall on or off ” دابل کلیک کنید.

در پنجره‌ی باز شده، هر دو عبارت ” Turn off Windows Firewall (not recommended) ” را تیک بزنید و سپس ok بزنید و استیم را اجرا کنید تا دانلودهایی را که نیاز دارد انجام دهد. پس از اتمام دانلود، مجدداً تنظیمات فایروال را به حالت پیش فرض برگردانید.

۳- حذف فایل‌های پوشه‌ی نصب استیم

گاهی اوقات اجرا نشدن استیم به خاطر وجود فایل‌هایی درون پوشه‌ی نصب آن است که شما باید آن‌ها را حذف کنید.

برای حذف این فایل‌ها به محلی که استیم در آن نصب شده است بروید. در صورتی که تغییری در مسیر نصب هنگام نصب نرم افزار نداده باشید، این مسیر به شکل زیر است.

C:Program Files/Steam و یا C:Program Files (x86)/Steam

بعد از باز کردن پوشه‌ی نصب تمام محتویات آن را به جز پوشه‌ی Steamapps و فایل Steam.exe را حذف کنید. بعد از حذف فایل‌ها، سیستمتان را دوباره ری‌استارت کنید. بعد از بالا آمدن سیستم، مجدداً به محل نصب استیم بروید و روی فایل Steam.exe دابل کلیک کنید تا فایل اجرا شود.

۴- رفع مشکل با رجیستری

در برخی موارد شما می‌توانید با انجام تغییراتی در رجیستری ویندوز مشکل استیم را به آسان برطرف کنید.

برای شروع کلیدهای win + R را به صورت همزمان فشار دهید و در پنجره‌ی باز شده کلمه regedit را بنویسید و اوکی بزنید.

سپس مسیر زیر را باز کنید.

HKEY_CURRENT_USER/Software/Valve/Steam

بعد از باز کردن مسیر در سمت راست گزینه‌ی Offline نمایان می‌شود که شما باید روی آن کلیک کنید و سپس مقدارش را ۰ (صفر) قرار دهید.

بعد از تغییرات رجیستری را بسته و سپس سیستم را ری‌استارت کنید.

۵- رفع اشکال با کپی فایل‌ها

راه حل دیگری که شما می‌توانید برای رفع مشکل انجام دهید کپی فایل‌های نرم افزار استیم از یک سیستم دیگر است.

برای این کار فایل‌های استیم را  به غیر از  پوشه‌ی Steamapps، از یک سیستم که استیم را به درستی اجرا می‌کند، داخل یک فلش کپی کنید.

بعد از کپی کامل فایل‌ها، آن‌ها در سیستم خودتان و در پوشه‌ی نصب استیم بریزید. در طی عمل کپی اگر پیامی روی صفحه ظاهر شد شما گزینه‌ی Yes را بزنید تا کار به اتمام برسد.

بعد از اتمام کپی، به منظور اجرای نرم افزار روی فایل Steam.exe دوبار کلیک کنید.

۶- پروکسی را غیر فعال کنید.

در صورتی که روش‌های بالا جهت رفع مشکل fatal error استیم حل نشد از راه حل غیر فعال کردن پروکسی استفاده کنید.

برای این کار internet explorer را باز کنید وارد بخش تنظیمات آن شوید. و سپس روی گزینه‌ی Internet Options کلیک کنید. در پنجره‌ی جدید تب Connections را باز کرده و گزینه‌ی Lan settings را انتخاب کنید.

در پنجره‌ی باز شده عبارت Use a proxy server for your LAN را بردارید و ok بزنید.

۷- فایل Hosts را ویرایش کنید.

برای خلاص شدن از شر خطای Fatal Error شما می‌توانید فایل Hosts ویندوزتان را ویرایش کنید.

برای این کار ابتدا نرم افزار نت پت را در حالت ادمین باز کنید.( منوی استارت را باز کنید و تایپ کنید Notepad، سپس روی آن راست کلیک کرده و گزینه‌ی ” Run as administrator ” را انتخاب کنید. بعد از باز شدن نت پد، از تب File گزینه‌ی open را انتخاب کنید و سپس آدرس زیر را دنبال کنید و فایل Hosts را انتخاب کنید.

C:\Windows\System32\drivers\etc

حالا این عبارات را داخل فایل Hosts قرار دهید:

۶۸٫۱۴۲٫۱۲۲٫۷۰ cdn.steampowered.com

۲۰۸٫۱۱۱٫۱۲۸٫۶ cdn.store.steampowered.com

۲۰۸٫۱۱۱٫۱۲۸٫۷ media.steampowered.com

۸۷٫۲۴۸٫۲۱۰٫۲۵۳ media.steampowered.com

۲۰۸٫۶۴٫۲۰۰٫۳۰ media1.steampowered.com

۲۰۸٫۶۴٫۲۰۰٫۳۰ media2.steampowered.com

۲۰۸٫۶۴٫۲۰۰٫۳۰ media3.steampowered.com

۲۰۸٫۶۴٫۲۰۰٫۳۰ media4.steampowered.com

بعد از قرار دادن فایل را ذخیره کنید و notepad را ببندید.

سپس نوبت به خالی کردن کش و dns می‌شود که برای این کار، منوی استارت را باز کنید و cmd را تایپ و اینتر بزنید تا محیط Cmd باز شود. بعد از باز شدن cmd این عبارت ” ipconfig/flushdns ” را داخل آن تایپ کنید و اینتر بزنید. و در آخر cmd را ببندید و برنامه steam را باز کنید.

۸- جلوگیری از اجرای استیم هنگام روشن کردن سیستم

در برخی موارد اجرا شدن خودکار برنامه استیم هنگام روشن کردن سیستم باعث مشکلاتی در اجرای استیم می‌شود. برای اینکه از این گونه مشکلات جلوگیری کنید، باید اجرای خودکار را غیر فعال کنید.

برنامه steam را باز کرده و به بخش تنظیمات بروید.

در بخش تنظیمات گزینه‌ی Interface را انتخاب کنید و تیک گزینه‌ی “Run Steam when my computer starts” را بردارید. و ok بزنید و سیستم را ری‌استارت کنید.

جمع بندی

امیدواریم که با ارائه‌ی این مقاله به حل مشکل نرم افزار استیم شما کمک کرده باشیم. در صورتی که شما راه حل‌های بهتری سراغ دارید خوشحال می‌شویم که با ما از طریق قسمت نظرات در میان بگذارید.

2 دیدگاه دربارهٔ «8 راه حل برای رفع مشکلات اجرا نشدن steam در ویندوز;

  1. سلام من وقتی همون اول استیمو نصب کردم تو فولدر سی و دو بیتی ها گزاشتمش حالا کاری میتونم بکنم 64 بیت شه ؟

    پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید