dasd چیست و به چه علت روی سیستم مک اجرا می شود؟

ممکن است مشاهده کنید فرایندی به نام «dasd» روی سیستم عامل «Mac» شما اجرا می‌شود، نگران نشوید. این فرایند بخشی از «سیستم عامل MacOS» است. اما کار این فرایند چیست؟

dasd

Dasd مخفف «Duet Activity Scheduler Daemon» است. اما بیایید نگاهی دقیق تر به این عبارت بیندازیم.

Daemon به فرایندی گفته می‌شود که به طور خودکار در پس زمینه سیستم ها اجرا می‌شود. وظیفه Daemon مد نظر مقاله ما مدیریت سایر پردازش های پس زمینه است. برای ارجاع به این سند کامپیوتری، یعنی dasd، از این فرمول استفاده می کنیم:

dasd — Daemon for background activity scheduling

بنابراین دریافیتم که «Duet Activity Scheduler» به مدیریت پردازش های پس زمینه کمک می‌کند؛ اما سؤال این است که چطور این کار را انجام می دهد؟ سایت «Eclectic Light Company» در شرح «چگونگی اجرای برنامه های پس زمینه توسط MacOS» اینگونه می نویسد:

«Duet Activity Scheduler (DAS)» لیستی طبقه بندی شده از پردازش های پس زمینه فراهم می‌کند. این لیست معمولاً شامل بیش از هفتاد مورد است. «DAS» در فواصل معین، هر یک از موارد موجود در لیست خود را دوباره طبقه بندی می‌کند. این طبقه بندی دوباره بر اساس معیارهای متعددی انجام می‌شود. برای مثال، اینکه «آیا الان زمان درستی برای انجام این عملیات است یا خیر» یکی از معیارها است. به طور جزئی تر مثال دیگری که می توان زد این است: «ساعت دستگاه در حال حاضر در بازه زمانی ای قرار دارد که  باعث می‌شود «Centralized Task Scheduling (CTS)» تشخیص دهد نوبت پردازش بعدی با «ساعت» خواهد بود.»

  • خلاصه مطلب این است که «dasd از پردازش های پس زمینه ای که دستگاه Mac شما باید در اسرع وقت انجام دهد لیستی تهیه می‌کند.»
  • از آنجایی که کار dasd بسیار ساده و بی سر و صدا است، شما اصلا متوجه اجرا شدن این پردازشگر روی سیستم و استفاده از تمامی منابع دستگاه نخواهید شد. اما اگر به آن برخوردید، مشکل احتمالا به خاطر یکی دیگر از برنامه های پس زمینه است.

دیدگاهتان را بنویسید