8 قابلیت برتر نسخه جدید جیمیل

گوگل در حال تغییر ظاهر و باطن جیمیل است. آنها در ماه آپریل یک نسخه جدید از جیمیل را رونمایی کردند. کاربر به دلخواه خود می تواند جیمیل را به این نسخه بروزرسانی کند. اما قرار است در ماه ژوئیه این نسخه قابل دسترس تمام کاربران قرار گیرد.

ممکن است با دیدن نسخه جدید جیمیل برای اولین بار، کمی گیج شوید. برای آشنایی بیشتر و توضیح قابلیت های جدید به کار رفته در این نسخه، با ما در این مطلب همراه باشید.

نوار Hover Action

این نوار به شما اجازه می دهد تا سریع تر با پیام ها کار کنید. موس را روی ایمیل های خود در صندوق (Inbox) حرکت دهید. با این کار مجموعه ای از دکمه ها ظاهر می شوند.

به این دکمه ها Hover Action می گویند. با کلیک کردن روی هر کدام از این دکمه ها می توانید از آن ها استفاده کنید. با کمک این دکمه ها شما می توانید ایمیل ها را آرشیو کنید، حذف کنید،به ایمیل خوانده نشده تبدیل کنید، و یا حتی حالت خواب (Snooze) را برای ایمیل ها فعال کنید. قابلیتی کوچک است اما کار با ایمیل را آسانتر می‌کند.

حالت خواب را برای ایمیل ها فعال کنید

کاربران جیمیل حال می توانند بدون استفاده از افزونه های مرورگرها، حالت خواب را برای ایمیل ها فعال کنند. با این کار ایمیل هایی که خواب رفته اند از لیست صندوق برای مدتی حذف می شوند. این قابلیت برای بررسی ایمیل هایی خوب است که در حال حاضر نمی توانید آنها را بررسی کنید ولی بعدا آنها را بررسی خواهید کرد.

عملکرد این قابلیت بسیار ساده است، فقط روی لوگوی Snooze در نوار Hover Action کلیک کنید و سپس زمانی که می خواهید دوباره این ایمیل را ببینید را انتخاب کنید. وقتی که زمان آن فرا برسد، پیامی مبنی بر اضافه شدن دوباره ایمیل برای شما فرستاده می‌شود.

این قابلیت برای کسانی که دوست دارند لیست صندوق خود را مرتب نگه دارند بسیار کاربرد دارد.

اعلان ها

همه ما ایمیل هایی داریم که بلاخره باید آنها را بخوانیم. حال جیمیل ایمیل های خوانده نشده را شناسایی می‌کند و با فرستادن اعلان هایی شما را مجبور به پاسخ دادن به این ایمیل ها می‌کند.

بعضی از کاربران این قابلیت را مفید می دانند و بعضی دیگر آن را آزاردهنده. خبر خوب این است که با رفتن به  تنظیمات زیر قسمت General، می توانید این قابلیت را غیرفعال کنید.

جیمیل به صورت خودکار جملات را کامل می‌کند

“امیدوارم حالت خوب باشه” “امیدوارم زودتر ازت خبردار شم” “روز خوبی داشته باشی”. جیمیل به صورت پیشفرض جملات زیادی را که طی سال ها صدها بار آنها را می نویسیم را پیشنهاد می‌کند.

به لطف قابلیت Smart Compose، جیمیل برا شما ایمیل می نویسد. این قابلیت که از طریق تنظیمات فعال می‌شود، با کمک تکنولوژی Al نوشته های بعدی شما را پیش بینی می‌کند. اگر که پیش بینی های سیستم درست بودند می توانید آن ها را تایید کنید و جمله به صورت خودکار کامل می‌شود.

علاوه بر این، یک قابلیت به نام پاسخ هوشمند نیز وجود دارد. این قابلیت فقط برای موبایل ها فعال می‌شود. زیر ایمیل عبارت هایی مانند زیر می بینید:

روی یکی از آنها کلیک کنید و اگر می خواهید جملاتی به آن اضافه کنید. سپس پیام را بفرستید. با این قابلیت در زمان صرفه جویی کنید.

حالت محرمانه (Confidential Mode)

ایمیل ها محافظت شده نیستند اما این قابلیت به ایمن سازی آن ها کمک بسیاری می‌کند. حالت محرمانه  ایمیل ها را وادار به حذف می‌کند این به این معناست که ایمیلی که فرستاده اید پس از مدت زمان مشخصی به صورت خودکار پاک می‌شود. پیام شما در اصل به جای فرستاده شدن توسط جیمیل، روی سرور های گوگل ذخیره می‌شود. بدین ترتیب می توانید تعیین کنید که چه شخصی پیام شما را می بیند و در چه زمانی آن را می بیند. هر چند که این قابلیت آنچنان هم ایمن نیست برای مثال شخص مورد نظر می تواند از پیام شما اسکرین شات بگیرد. اما به هر حال قابلیتی جالب است که می تواند اطلاعات محرمانه شما را حفظ کند.

پنل Extensible

شاید این قابلیت یکی از تغییرهای قابل توجه در نسخه جدید جیمیل باشد. این قابلیت یک پنل است که کنار صفحه، نمایش داده می‌شود. به صورت پیشفرض این پنل شامل تقویم، سرویس Keep و دیگر برنامه ها است. همچنین می توانید سرویس های دیگری مانند Trello را به آن اضافه کنید.

اما به دلایلی، مخاطبین گوگل خود را نمی توانید به این پنل اضافه کنید. پشتیبانی از سیستم آفلاین به شما این قابلیت را می دهد تا بدون اتصال به اینترنت با جیمیل کار کنید

شاید این قابلیت برای زمان هایی که آنلاین نیستید، مفید باشد. این قابلیت فقط از طریق گوگل کروم کار می‌کند. برای فعالسازی، به تنظیمات جیمیل بروید، سپس روی بخش Offline کلیک کنید. سپس گزینه Enable Offline Mail را فعال کنید.

فقط اعلانات مهم را ببینید

اعلانات مفید هستند؛ اما وقتی برای هر ایمیل فرستاده شده اعلان ها مشاهده می شوند ممکن است کمی آزار دهنده باشند. حال جیمیل این قابلیت را فراهم کرده است که فقط اعلانات ایمیل های مهم قابل مشاهده باشند. برای فعالسازی این قابلیت می توانید به تنظیمات اپلیکیشن جیمیل دسکتاپ یا موبایل خود بروید. پیشنهاد ما این است که این قابلیت را فعال کنید.

دیدگاهتان را بنویسید