7 روش رفع مشکل عدم تشخیص میکروفون در ویندوز

میکروفون در ویندوز با مشکلات مختلفی مانند تشخیص داده نشدن همراه است.  ویندوز به‌روزرسانی‌های زیادی را منتشر کرده و راهکارهای بسیاری هم برای رفع مشکلات ارائه می کند، اما با این حال هنوز هم مشکلات زیادی وجود دارند. برای مثال، کامپیوتر شما ممکن است نتواند میکروفون شما را شناسایی کند، حتی اگر به برق متصل باشد.

برخی از دلایل واضح تر برای این مشکل عبارتند از خرابی پورت یا میکروفون. همچنین ممکن است به دلیل مشکلات درایور یا تداخل ویندوز با درایور میکروفون رخ دهد. در این جا چند راه حل سریع وجود دارد که به شما کمک می کند در صورت بروز مشکل مشابه، دوباره با دوستان خود ارتباط برقرار کنید و از میکروفون استفاده کنید.

1. میکروفون و پورت های رایانه خود را بررسی کنید

برای رد احتمال مشکل سخت افزاری میکروفون خود، ابتدا باید سخت افزار را بررسی کنید. اگر میکروفون شما مشکلی ندارد، ممکن است درگاه صوتی رایانه به مرور زمان فرسوده شده باشد و دیگر به درستی کار نکند.

برای اینکه بفهمید آیا سخت افزار شما مقصر است یا خیر:

 • سیم میکروفون خود را برای هر گونه آسیب، به خصوص در انتهای محل اتصال آن به رایانه شخصی خود بررسی کنید.
 • میکروفون را به هر دستگاه دیگری (در صورت وجود) وصل کنید تا بررسی کنید که آیا کار می کند یا خیر.
 • جک اتصال را از نظر خم شدن یا شکستگی بررسی کنید.
 • بررسی کنید که آیا دستگاه دیگری (در صورت موجود بودن) روی همان پورت رایانه شما کار می کند یا خیر.
 • اگر کابل میکروفون در شرایط خوبی است اما به دستگاه دیگری متصل نمی شود، به این معنی است که احتمالاً مشکل از میکروفون است. این باید توسط تکنسین بررسی شود.

اگر به جک‌ها و سیم‌های میکروفون آسیبی وارد نشده است و میکروفون با سیستم‌های دیگر به درستی کار می‌کند و کامپیوتر شما به دستگاه‌های متصل به همان پورت پاسخ نمی‌دهد، در این صورت پورت کامپیوتر شما مشکل دارد.

اگر هیچ یک از مشکلات بالا وجود ندارد و میکروفون هنوز توسط رایانه شما تشخیص داد نمی شود، ممکن است بخواهید همه دستگاه های دیگری را که به طور همزمان به رایانه شخصی خود متصل می کنید، جدا کنید.

2. تمام دستگاه های دیگر را قطع کنید

قطع اتصال دستگاه های دیگر ممکن است هرگونه تداخل در اتصال میکروفون را از بین ببرد. سعی کنید پس از جدا کردن همه دستگاه‌های دیگر، میکروفون را دوباره وصل کنید تا ببینید آیا کامپیوتر شما این بار آن را تشخیص می‌دهد یا خیر. اگر نه، مشکل جای دیگری است.

3. تغییر پیش فرض دستگاه صوتی

گاهی اوقات، رایانه شما دارای یک دستگاه ورودی صوتی پیش فرض در تنظیمات خود است. اگر این اتفاق بیفتد، رایانه شما از آن دستگاه برای ضبط صدا به جای میکروفون شما استفاده می کند. این بدان معناست که ویندوز فقط به دستگاه تنظیم شده گوش می دهد، حتی اگر میکروفون شما به برق وصل باشد.

برای تغییر دستگاه صوتی پیش فرض مراحل زیر را دنبال کنید:

 • به برنامه تنظیمات ویندوز بروید.
 • از لیست گزینه ها به تنظیمات سیستم بروید.
 • روی Sound در منوی نوار کناری سمت چپ کلیک کنید.
 • منوی کشویی دستگاه های Input را باز کنید و میکروفون خود را انتخاب کنید.

توجه: این مراحل برای ویندوز 10 اعمال می شود. نسخه های دیگر ویندوز ممکن است تصاویر متفاوتی را نشان دهند.

4. یک میکروفون غیرفعال را فعال کنید

اگر تنظیم دستگاه صوتی پیش‌فرض روی میکروفون دستگاه شما را راه‌اندازی نمی‌کند، این احتمال وجود دارد که در گذشته آن را غیرفعال کرده باشید. اگر میکروفون را غیرفعال کنید، ویندوز به شما اجازه استفاده از آن را نمی‌دهد.

برای بررسی اینکه آیا این مورد است، مراحل زیر را برای فعال کردن میکروفون دنبال کنید:

 • برنامه تنظیمات را باز کنید.
 • به تنظیمات System بروید و روی Sound در نوار کناری سمت چپ کلیک کنید.
 • سپس روی Manage sound devices در زیر دکمه Troubleshoot در تنظیمات دستگاه های ورودی کلیک کنید.
 • به پایین اسکرول کنید، دستگاه خود را در قسمت Disabled پیدا کنید و میکروفون خود را با کلیک روی Enable فعال کنید.

توجه: اگر از نسخه قدیمی ویندوز استفاده می کنید، می توانید از طریق کنترل پنل این کار را انجام دهید.

5. درایورهای میکروفون خود را به روز کنید

اگر یک میکروفون کاملاً جدید با درایور قدیمی یا بدون درایور دارید، می‌تواند نحوه ی عملکرد میکروفون را مختل کند. اگر دانلود خودکار درایورها را از ویندوز غیرفعال کنید، این اتفاق می‌افتد، یعنی میکروفون شما آخرین به‌روزرسانی‌ها را دریافت نمی‌کند.

از طرف دیگر، نسخه قدیمی‌تر سیستم‌عامل شما دیگر پشتیبانی نمی‌شود، در نتیجه هیچ میکروفونی شناسایی نمی‌شود. بنابراین، رد این احتمال نیز ضروری است. برای اطمینان از بروز بودن درایورهای میکروفون، مراحل زیر را دنبال کنید:

 • به دسکتاپ ویندوز خود بروید و روی This PC کلیک راست کنید.
 • در منو، Manage را انتخاب کنید.
 • در پنجره مدیریت کامپیوتر، روی Device Manager در نوار کناری سمت چپ کلیک کنید.
 • دسته Audio inputs and outputs را گسترش دهید.
 • میکروفون خود را از لیست دستگاه ها پیدا کنید.
 • روی میکروفون خود کلیک راست کرده و گزینه Update driver را انتخاب کنید.

در پنجره بازشو جدید روی Search automatically for drivers کلیک کنید. به طور خودکار درایورهای میکروفون به روز شده موجود را جستجو می کند و آن ها را برای شما نصب می کند.

فرض کنید درایورها را از وب سایت سازنده دانلود کرده اید. در این صورت، می توانید با کلیک بر روی گزینه دوم در پنجره بازشو که می گوید Browse my computer for drivers، آن ها را به صورت دستی نصب کنید.

6. مجوزهای برنامه خود را بررسی کنید

گاهی اوقات میکروفون شما کار نمی کند زیرا مجوز کار را ندارد. ممکن است از عمد مجوزهای میکروفون خود را حذف کرده باشید و فراموش کرده باشید دوباره آن ها را فعال کنید، یا ممکن است برنامه ای بدون اینکه بدانید مجوزهای برنامه شما را تغییر داده باشد.

در این صورت، دادن مجوز به میکروفون برای کار کردن، فوراً مشکل را برطرف می کند. با دنبال کردن مراحل زیر می توانید دسترسی میکروفون خود را تغییر دهید:

 • روی نماد ویندوز در گوشه سمت چپ پایین نوار وظیفه کلیک کنید و روی Settings کلیک کنید.
 • به تنظیمات Privacy  بروید.
 • Microphone را در نوار کناری سمت چپ در قسمت App permissions قرار دهید.
 • بررسی کنید که آیا دسترسی میکروفون برای این دستگاه روشن یا خاموش است.
  ضامن را به سمت راست بچرخانید تا اگر قبلاً خاموش است دوباره روشن شود

اگر تغییر مجوز مشکل را حل نکرده است، می توانید speech troubleshooter را به عنوان آخرین راه حل برای تعمیر میکروفون اجرا کنید.

7. speech troubleshooter را اجرا کنید

استفاده از speech troubleshooter به سیستم عامل شما اجازه می‌دهد تا ارتباط بین رایانه و میکروفون را تشخیص دهد. تست عیب‌یابی خودکار اغلب مشکلات اتصال پنهان را که روش‌های سنتی نمی‌توانند برطرف کنند، شناسایی می‌کند.

برای یافتن و اجرای عیب یاب، مراحل زیر را دنبال کنید:

 • روی نماد ویندوز در گوشه سمت چپ پایین نوار وظیفه کلیک کنید و روی Settings کلیک کنید.
 • Time & Language را پیدا کنید و تنظیمات را باز کنید.
 • از منوی نوار کناری سمت چپ گزینه Speech را انتخاب کنید.
 • در زیر Microphone، روی دکمه Get started کلیک کنید.

با این کار یک پنجره جدید با چندین گزینه عیب یابی باز می شود. Cortana can’t listen me را انتخاب کنید. دستگاه (میکروفون خود) را که می خواهید عیب یابی کنید انتخاب کنید. بعد از انتخاب دستگاه روی Next ضربه بزنید.

سپس عیب یاب به شناسایی مشکلات می پردازد و پس از شناسایی، اقدام توصیه شده را انتخاب و اجرا می کند. حتی اگر هیچ چیز دیگری جواب نداده باشد، امیدواریم این مرحله به شما کمک کند میکروفون خود را به مسیر اصلی خود بازگردانید.

میکروفون خود را روشن کنید و دوباره اجرا کنید

امیدواریم که اصلاحات موجود در لیست، میکروفون شما را برای حضور دوباره در جلسات مجازی شما فعال کند. اگر به نظر می رسد هیچ کاری درست نیست، می توانید سیستم عامل خود را به روز کنید، درایورهای صوتی خود را مجدداً نصب کنید یا تنظیمات سیستم خود را بازنشانی کنید.

 

آزمون بین‌المللی مایکروسافت

در صورتی که نیاز به شرکت در آزمون بین‌المللی مایکروسافت دارید می‌توانید با استفاده از سایت Go Exam در آزمون‌ها شرکت کنید و مدرک بین‌المللی دریافت نمائید.