7 راه بررسی سالم و مورد اطمینان بودن شارژر تلفن همراه

چگونه می توان از مطمئن و سالم بودن آداپتور شارژ برای استفاده اطمینان حاصل کرد؟ خرید محصولات تولیدکنندگان معتبر یکی از راه های اطمینان از سلامت این محصولات است. اگرچه قیمت بالای برخی محصولات ساده مانند کابل USB ممکن است شما را از این کار منصرف کند.

اما شارژرهای تقلبی می توانند خطرناک باشند. این واحدهای تقلبی می توانند موجب شوک الکتریکی یا حتی جرقه و آتش سوزی شوند. برای جلوگیری از این خطرها چه کار باید کرد؟

نکته قابل توجه این است که مراحل بیان شده در ادامه فقط یک راهنما هستند و تضمینی برای اطمینان از اینکه شارژرهای شما  اصل هستند، نیست و حتی شارژرهای واقعی و اصل هم ممکن است مشکل داشته باشند.

چگونه از سالم بودن یک شارژر مطمئن شویم؟

با هفت گام پیش رو از سالم و مطمئن بودن می توان اطمینان حاصل کرد:

  1. استفاده از یک شارژر اصل
  2. بررسی پکیج اصل
  3. به دنبال نشانه های کنترل کیفیت و راهنماهای ایمنی گشتن
  4. بررسی وزن
  5. بررسی وجود یا عدم وجود خطا در کابل
  6. خشک نگه داشتن شارژر و کابل

در ادامه همه موارد ذکر شده را با جزئیات بیشتر توضیح خواهیم داد:

۱. استفاده از یک شارژر اصل

شما مجبور به تکیه بر شارژرهایی که مستقیما از کارخانه سازنده گوشی هوشمندتان می آیند، نیستید. بلکه باید شارژر مناسبی را که برای دستگاه شما مناسب است، انتخاب کنید. ممکن است شما با خرید شارژر تقلبی  یا اشتباه فریب داده شوید، اما ممکن است این اشتباه از سمت شما باشد. اگرچه ممکن است شما به دلیل ارزان تر بودن وسوسه شده باشید اما باید مطمئن شوید که دستگاه شما به شارژر و کابل نیرو سازگار باشد. اگر از این مورد مطمئن نیستید، به بسته بندی آن توجه کنید. اطلاعات موجود روی بسته بندی شارژر به شما می گویند که کدام دستگاه ها را می تواند پشتیبانی کند. استفاده از یک آداپتور با ولتاژ خیلی بالا یا پایین می تواند به دستگاه شما آسیب بزند. ممکن است شما خطر آن را به خوبی متوجه نشوید اما استفاده از یک شارژر تقلبی یا اشتباه ممکن است موجب مشکلات اجرایی و یا کوتاه شدن طول عمر دستگاه در پی آن شود.

۲.جستجو برای دستورالعمل های موجود روی جعبه شارژر

اگز شما محصولی را به صورت آنلاین سفارش دهید، نباید انتظار داشته باشید که بدون بسته بندی و دستورالعمل به دستتان برسد. با وجود این مساله بازهم بسیار یاز محصولات ممکن است تقلبی و مشکل دار باشند. شما ممکن است از این قسمت سریع عبور کنید زیرا واقعا نیازی به دیدن دستورالعمل برای دانستن چگونگی روشن ردن دستگاه ندارید. اما بسته بندی اصیل نشانه ای برای اطمینان از اینکه شما از یک شرکت معتبر خرید کرده اید یا نه هستند. حتی در صورت وجود بسته بندی،  در بسته بندی خارجی آن به دنبال یک چیز عجیب و غریب باشید. اگر محصول اصل باشد، هیچ متن ناهماهنگ و لوگوهای بی کیفیتی را روی جعبه آن مشاهده نخواهید کرد.

۳.به علائم کنترل کیفیت اعتماد نکنید

کتابچه ها و بسته بندی ها به این دلیل مهم هستند که علایم کنترل کیفیت در آن ها هستند. این ها نشان می دهند که محصول در برابر مقررات ایمنی آزمایش شده است. این موارد کاملا به کشور شما بستگی دارد و اینکه کارخانه سازنده در کجا قرار دارد. به عنوان مثال در آمریکا باید علامت (FCC) را حتما مشاهده کنید. کانادایی ها باید علامت انجمن استاندارد کانادا (CSA) را مشاهده کنند و شهروندان اروپایی هم باید به دنبال علامت CE  روی محصولات باشند. اما نمی توان به سادگی به این علائم تکیه کرد. چون به سادگی می توانند فراموش شوند. با یک جستجوی ساده در گوگل می توان نمونه های بیشماری از این مساله را پیدا کرد.

در عوض، اطمینان حاصل کنید که محصول مورد نظرتان راهنماهای ایمنی بیشتری در رابطه با استفاده، الکتریسیته و خطرات احتمالی در اختیار شما قرار دهد. برخی کلاهبرداران افزودن علایم هشدار را به دلیل اینکه مشتریان بیشتر به دنبال نشانه های کنترل کیفیت هستند، نادیده می گیرند.

۴. بررسی سوکت شارژر

ممکن است بررسی این مورد غیر ضروری و اضافی به نظر برسد، اما بهتر است که برای بررسی کامل آداپتور زمانی را اختصاص دهید تا اینکه با جرقه یا آتش سوزی مواجه شوید.. خوشبختانه نیازی به خط کش برای اندازه گیری طول پین ها ندارید فقط کافی است شارژر خود را به آن وصل کنید. مطمئن شوید که سوکت خاموش است و کابل یا دستگاهی که میخواهید آن را شارژ کنید به آن وصل نیست. اگر پین ها خیلی بلند بودند، بین شارژر و دیوار فاصله ای ایجاد می‌شود. اگر پین ها خیلی از هم فاصله داشتند یا خیلی به هم نزدیک بودند، به این معنا است که قطعات مناسب نیستند. ممکن است پین ها خیلی کوتاه باشند که تشخیص آن کمی سخت است. به هر حال ساده ترین روش تشخیص آن این است که با یک محصول اصل که به خوبی کار می‌کند آن را مقایسه کنید. نشانه های دیگر محصول تقلبی، وضعیت پین ها است.  انتهای آن اه نباید براق و یا معیوب باشد. پلاگ پین ها باید مات باشد و رنگ صاف و مسطحی داشته باشند. رنگ آن ها معمولا سیاه یا سفید با فلز نقره ای یا طلایی است. نکته آخر اینکه قطعا نباید دارای خراشیدگی باشد.

۵. وزن شارژر را احساس کنید

شارژر های تقلبی تنها با چند سنت ساخته می شوند بنابراین افراد کلاهبردار می توانند از مواد ارزان قیمت و سبک استفاده کنند. در واقع این کار به آن معنا است که همه اجزای لازم که در یک آداپتور شارژ اصلی وجود دارد را در آن به کار نمی گیرند.برخی واحدهای معیوب حتی درون خود فیوز هم ندارند. شارژر های اصلی سنگین تر از نمونه های مشابه تقلبی هستند. این مساله را می توانید با نگه داشتن آن ها در دست و مقایسه با مورد دیگر متوجه شوید که اصل است یا نه.

۶. مطمئن شوید که کابل ها فرسوده و خراب نیستند

کابل ها هم می توانند تقلبی باشند. آن ها می توانند در اثر استفاده بیش از حد یا حتی تا کردن بسیار محکمشان آسیب دیده باشند. نکته بسیار مهم این است که مواظب کابل های فرسوده و سیم های خراب باشید. شما باید بدانید که چه زمانی کابل ها را دور بیاندازید. اما توجه داشته باشید که معمولا کابل ها را دور خود شارژر می پیچیم اگر شما قسمت درونی پوشش پلاستیکی را می توانستید ببینید باید در اولین فرصت یک کابل پلاستیکی جدید بخرید.

کابل اصلی اپل ۱ میلی متر است اما کابل های دیگر مانند سامسونگ ۱٫۵ میلی متر هستند.

کابل های اصلی در بسته بندی همراه شارژر ها هستند.

۷. مطمئن شوید که شارژر مرطوب نباشد

نکته پایانی در رابطه با شارژر مرتبط با کابل و دستگاه شما است. مایعات می توانند وسایل الکتریکی را خراب کنند، بنابراین آن ها را از مایعات دور نگه دارید.خوشبختانه بسیاری از روش هایی که برای نجات دادن یک تلفن همراه خیس استفاده می شوند برای شارژر هم پاسخگو هستند. شما باید برای خشک کردن کامل یک شارژر بسیار صبور باشید و پس از آن هم نمی توان کاملا مطمئن بود که قابل استفاده هست یا نه. بنابراین مطمئن ترین روش این است که یک کابل جدید بخرید. حتما در وهله اولین از خیس شدن شارژر خود جلوگیری کنید.

اگر شارژر معیوب به دستمان رسید چه کار کنیم

از هیچ وسیله الکتریکی ای که فکر می کنید ممکن است معیوب باشد، استفاده نکنید. استفاده از آن ها ممکن است گوشی، خانه و زندگی شما را تهدید کند. بهترین کار این است که آن ها را تعویض کنید و به هیچ عنوان از آن ها استفاده نکنید.

دیدگاهتان را بنویسید