7 راه برای رفع مشکل کاهش سرعت وای فای

هنگامی که شما در حال بازی کردن آخرین نسخه یک بازی آنلاین همزمان با پخش یک فیلم هستید، اما در کنار آن یک وب سایت ساده به سختی لود می شود، ممکن است اتصال اینترنت در آن دستگاه یا در قسمت خاصی از منزلتان با مشکل مواجه شده باشد. امکان بهره برداری از تمام سرعت روتر وجود ندارد. اگر به وای فای شبکه خانگی خود متصل هستید، بسیار مهم است که تاجایی که ممکن است آن را بهینه سازی کنید و سرعت وای فای خود را بهبود بخشید.

۱. اتصال اینترنت خود را بررسی کنید

پیش از بررسی شبکه وای فای، باید مطمئن شوید که مشکل از ISP هست یا خیر. اگر لپ تاپ، کامپیوتر یا کنسول بازی دارید، اتصال اینترنت خود را با اتصال مستقیم دستگاه های خود به روتر با کابل اترنت با استفاده از این تنظیمات بررسی کنید. اگر هم چنان اینترنت کار نمی کرد، احتمالا مشکلی در رابطه با ISP شما وجود دارد. بیشتر تامین کنندگان سرویس اینترنت می توانند از راه دور عیوب اتصال را بررسی و شناسایی کنند بنابراین بهتر است با تیم پشتیبانی آن ها تماس بگیرید. البته اگر پس از آن اینترنت کار کند، احتمالا با شبکه وای فای خود مشکل خواهید داشت. اگر می خواهید به وب سایت خاصی دسترسی پیدا کنید، از وب سایتی مانند IsUp.me برای مشاهده اینکه آیا آن وب سایت فقط برای شما دچار مشکل است یا برای همه استفاده کنید. زمانی که هنوز با کابل اترنت متصل هستید، یک تست سرعت اجرا کنید.این کار به شما کمک می کند ایده میانگین سرعت دانلود وای فای روی شبکه خود را دریافت کنید. به خاطر داشته باشید که اتصالات کابلی سرعت بالاتری دارند بنابراین کاهش سرعت کوچکی روی دستگاه هایی که با وای فای متصل هستند طبیعی است.

همگام با سایر قسمت های زندگی دیجیتال خود، باید مطمئن شوید که Firmware روتر شما آپدیت است. همگام با patch های امنیتی ضروری، این آپدیت ها اغلب با رفع بسیاری از باگ ها که باعث سریع تر شدن اتصال وای فای شما می شوند، همه مشکلات اتصال را رفع می کنند. پیش از اینکه با مشکلات بزرگتری مواجه شوید، از آپدیت بودن Firmware خود مطمئن شوید. اگر شما در حال حاضر آخرین نسخه firmware را اجرا می کنید، روتر را ری استارت کنید تا حافظه کش پاک شود و نرم افزار ریست شود.

۳. کانال های وای فای را تغییر دهید

شبکه های وای فای روی کانال های مختلف بسیار و باندهای فرکانسی مجزا پخش می شوند. در ایالات متحده، ۱۱کانال استاندارد وای فای وجود دارد این در حالی است که در سرتاسر دنیا ۱۳ کانال وجود دارد. از آن جایی که بیشتر ما به استفاده از شبکه وای فای روی آورده ایم نیاز است که کانال های وای فای گسترش پیدا کنند. بسیاری از روترهای جدید هم اکنون می توانند روی ۲٫۴GHz یا ۵GHz پخش شوند. در حالی که این به شما انتخاب های بیشتری می دهد همیشه این امکان وجود دارد که شبکه وای فای نزدیک دیگر یا تجهیزات دیگری هم در فرکانس پخش شبکه شما وجود داشته باشند. حجم ترافیک بالا روی یک فرکانس خاص ممکن است باعث کاهش سرعت شبکه شود و می تواند دلیل اصلی مشکلات شما باشد.

۴. بررسی مصرف پهنای باند

اگر متوجه شدید که سرعت وای فای شما به صورت دوره ای یا در  زمان های مخاصی از هر روز کاهش می یابد، امکان دارد که نرم افزار یا دستگاه های دیگر پهنای باند شما را مصرف کنند. دانلود های حجیم، پخش ویدیو و بازی آنلاین می توانند مصرف کننده های اصلی پهنای باند شما باشند پس لازم است که در ابتدا این ها را بررسی کنید. شما می توانید به صورت مستقیم از طریق روتر یا از طریق یک برنامه واسط مصرف پهنای باند وای فای خود را بررسی کنید.  با ورود به تنظیمات روتر می توانید متوجه شوید که چه دستگاه هایی به وای فای شما متصل هستند.اگر هر موردی را مشاهده کردید که ناشناخته بود آن را حذف کنید. میان افزارها هم می توانند باعث کاهش سرعت وای فای شوند. اطمینان حاصل کنید که آنتی ویروس شما فعال باشد.

۵. بهینه سازی روتر وای فای با جایگزینی آن

هنگامی که برای نخستین بار تنظیمات شبکه خود را انجام می دهید، موقعیت روتر شما احتمالا یکی از آخرین مواردی است که به آن توجه می کنید. اگرچه، محیط اطراف شما می تواند منجر به یک اثر واضح روی کیفیت شبکه وای فای شود. اگرچه ما نمی توانیم آن ها را ببینیم اما سیگنال های وایرلس از کنار ما عبور می کنند و می توانند سرعتشان کم شود  یا در بعضی موارد به صورت کامل بلاک شوند. بتن و فلز در مسدود کردن سیگنال های وایرلس بسیار موثر هستند. بنابراین اگر روتر شما در پایه دیوار فلزی قرار دارد، باید آن را به یک جای دیگر در مرکز خانه اتنقال دهید. سیگنال های وای فای در ۳۶۰ درجه پخش می شوند بنابراین نیازی نیست که در یک طرف خانه باشید تا بهترین پوشش دهی را دریافت کنید.
واسط های الکتریکی از دستگاه هایی مانند مایکروویوها و حتی لامپ های کریسمس می توانند یکی از دلایل کاهش سرعت وای فای باشند.

۶. تقویت امنیت شبکه

در طی بررسی ها، ممکن است دستگاه های معلقی را بیابید که به شبکه شما متصل هستند. اگرچه با وجود اینکه آن ها را حذف کرده باشید احتمالا به شما می گوید که برخی افراد بدون مجوز به شبکه وای فای شما متصل شده اند. راه های بسیاری برای پیکربندی روتر برای امنیت واقعی خانه وجود دارند. اگرچه به صورت حداقل باید لاگین ادمین پیش فرض روتر خود را تغییر دهید. اغلب به این صورت تنظیم می شود که user: admin و password: password است . به دلیل اینکه بیشتر روتر ها از همین تنطینات استفاده می کنند، تشخیص این موارد ساده است. هم چنین باید مطمئن شوید که شبکه وای فای شما یا یک پسورد وایرلس از نظر امنیتی تضمین شده باشد. بیشتر روتر ها این مورد را به صورت پیش فرض فعال می کنند. اگرچه برای تغییر این مورد باید با موارد امنیتی جدیدی که ساختید به روتر خود لاگین کنید و می توانید به صورت دستی یک پسورد وایرلس جدید تنظیم کنید.

۷. سخت افزار قدیمی روتر را ارتقا دهید

اگر چندین سال است که از یک روتر استفاده می کنید، شاید زمان آن فرا رسیده است که آن را ارتقا دهید.خوشبختانه نیازی به صرف هزینه زیاد برای مشاهده یک پیشرفت چشمگیر وجود ندارد. یکی از ساده ترین راه ها ارتقای آنتن روتر است. بسیاری از روترها آنتن های استانداردی دارند که یک حوزه محدودی را پوشش می دهند.

اگر متوجه این قضیه شدید که سیگنال وای فای در نقاط خاصی از خانه ضعیف است، بنابراین سرمایه گذاری برای خرید یک بهبود دهنده وای فای ارزشمند است. دستگاه های قابل توجه به صورت منطقی به شبکه شما متصل می شوند و مجددا سیگنال را پخش می کنند بناربراین در نقاطی که پوشش دهی سختی دارند می توانید پوشش دهی بیشتری دریافت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید