5 ویژگی کارآمد و مخفی در اندروید Pie 9.0

با هر بروزرسانی سیستم اندروید، ویژگی های مخفی‌ای زیر پوست سیستم می‌خزند. گوگل این اختیارات را پنهان می‌کند تا از دست‌کاری‌های غیر ضروری توسط کاربران معمولی جلوگیری کند. در عوض آن‌ها را در مکانی می‌گذارد که کاربران سمج و قدرتمند، خودشان کشفشان کنند. این رازها از ویژگی‌های احمقانه گرفته تا ویژگی‌های واقعا کارآمد گسترده شده‌اند. این ویژگی‌های کارآمد، روش‌های نوینی را برای مدیریت گوشی در اختیار کاربران قرار می‌دهند.

این ویژگی‌های مخفی هنوز هم در اولین نسخه منتشر شده از اندروید 9.0 Pie موجود هستند. اینکه گوگل تصمیم بگیرد آن‌ها را در بروزرسانی‌های بعدی حذف کند یا خیر، مشخص نیست اما ما انتظار داریم این ویژگی‌ها باقی بمانند. پیدا کردن این امکانات بسیار آسان است. در ادامه نحوه استفاده از آن‌ها را به شما نشان می‌دهیم.

1- Feature Flags

یکی از ویژگی‌های جدید اندروید 9.0 Pie یک منوی مخفی است که «Feature Flags» نام دارد. این قابلیت مشابه امکانات مخفی مرورگر کروم است (که نامشان نیز مشابه یکدیگر است). ویژگی Feature Flags به شما امکان می‌دهد برخی طراحی‌های ظاهری مشخص را به نسخه قبلیشان – یعنی آنچه در اندروید Oreo – بود، بازگردانید. این ویژگی برای افرادی که از تغییرات جدید خوششان نمی‌آید، ویژگی مفیدی است.

2- System UI Tuner

از اندروید 6.0 Marshmallow به بعد، System UI Tuner یا متعادل‌کننده‌ی رابط کاربری سیستم یک منوی مخفی در سیستم اندروید بوده است. با وجود اینکه عملکردهای این سیستم هر بار بیش از پیش به بخش‌های دیگر سیستم منتقل می‌شوند، اما هنوز هم این ویژگی یکی از تنها راه‌هایی است که با استفاده از آن می‌توان نوار وضعیت (Status bar) را بدون روت کردن دستگاه، تنظیم کرد. البته بر خلاف نسخه قبلی اندروید، برای گشودن قفل System UI Tuner در اندروید Pie به روش متفاوتی نیاز است.

3- بازی Flappy Bird یا پرنده آویزون

یکی از چیزهایی که اندروید با آن شناخته می‌شود این است که با هر بروزرسانی سیستم عامل، نشانه‌ی مخفی‌ای از آن سیستم عامل در سیستم جایگذاری می‌کند. به طور معمول، اجرا کردن این بازی نیازمند لمس متعدد شماره نسخه اندروید در صفحه About Phone است. این کار یک بازی یا یک نقاشی متحرکِ مرتبط با دسری که سیستم عامل از روی آن نام‌گذاری شده است، باز می‌کند.

با وجود اینکه نشانه‌ی مخفی اندروید Pie یک سمبل «P» حوصله‌سر بر است، منتهی یکی دیگر از نشانه‌های مخفی قدیمی و محبوب نیز در این سیستم عامل جایگذاری شده است: در این سیستم، کپی بازی Flappy Bird که با نام Flappy Droid شناخته می‌شود، در جای دیگری مخفی شده است. این بازی اولین‌بار در اندروید 5.0 Lollipop معرفی شد. محیط این نسخه از بازی از محیط نسخه محبوب دیگر که در آن می‌بایست از برخورد به آبنبات‌های غول‌پیکر مانع‌مانند خودداری کرد، متفاوت است. در اندروید 6.0 Marshmallow(شیرینی پفی)، بازی به گونه‌ای بروزرسانی شد که دسر جدید استفاده شده به عنوان نام سیستم عامل را در خود منعکس کند. در این نسخه از بازی، به جای آبنبات از شیرینی پفی (پاستیل پفی) استفاده شده بود.

نسخه Marshmallow این بازی از آن پس در نسخه‌های جدید بسیاری از اندروید مخفی شده است و اندروید Pie نیز از این قضیه مستثنا نیست.

4- باز کردن سریع برنامه ساعت (Clock)

یکی دیگر از ویژگی‌هایی که ماهرانه در اندروید 9.0 Pie مخفی شده است، روش جدیدی است که با استفاده از آن می‌توان برنامه ساعت گوشی را به سرعت باز کرد. در حالی که منوی تنظیمات سریع – همان نوار بالای گوشی – (چه کاملاً باز چه نیمه باز) را باز کرده‌اید، روی زمان که در گوشه سمت چپ بالا واقع شده کلیک کنید. با این کار می‌توانید برنامه ساعت یا Clock گوشی را باز کنید. قضیه همین جا خاتمه نمی‌یابد، اگر چند برنامه ساعت روی گوشی خود نصب کرده باشید، می‌توانید برنامه‌ای که می‌خواهید باز شود را انتخاب کنید.

5- باز کردن سریع اطلاعات باطری

مشابه ویژگی مخفی قبلی، در اندروید Pie روشی جدید نیز برای دسترسی سریع به منوی Battery – از هر جای گوشی – معرفی شده است. در حالی که منوی تنظیمات سریع را باز کرده‌اید (کاملاً باز یا نیمه‌باز)، با انتخاب آیکون باطری در گوشه سمت راست بالا، می‌توانید به سرعت وارد منوی باطری شوید. چیز آنچنان دیوانه‌کننده‌ای نیست منتهی ویژگی شسته و رفته‌ای است.

نظر شما درباره ویژگی‌های مخفی اندروید Pie چیست؟ آیا ویژگی‌هایی پیدا کرده‌اید که باید در فهرستمان بگذاریم؟ در بخش نظرات با ما در ارتباط باشید.

1 دیدگاه دربارهٔ «5 ویژگی کارآمد و مخفی در اندروید Pie 9.0;

دیدگاهتان را بنویسید