5 نکته اساسی برای ایمن نگه داشتن گوشی اندروید

اگر نگران بدافزار موبایل هستید ، منطقی است که یک برنامه ضد ویروس روی گوشی اندروید خود نصب کنید. بسیاری از برنامه های امنیتی خوب رایگان یا پولی برای انتخاب وجود دارد که معمولاً به پیکربندی زیادی احتیاج ندارند. یا ممکن است برای ایمن نگه داشتن دستگاه خود به ویژگی Play Protect خود گوگل اعتماد کنید.

متأسفانه ، افزایش ویروس های مخرب اندروید نشان می دهد که هیچ یک از گزینه ها به تنهایی کاملاً قابل اعتماد نیست. ما در مورد بررسی های امنیتی برای اطمینان از محافظت صحیح از تلفن خود توضیح خواهیم داد.

1. محافظت در برابر ضد بدافزار گوشی اندروید خود را آزمایش کنید

مهم ترین ویژگی در یک برنامه امنیتی آندروید بدیهی است که توانایی آن در شناسایی و قرنطینه کردن تهدیدهای احتمالی قبل از آسیب رساندن به آنها است.

می توانید محافظت از تلفن خود را با ابزاری رایگان به نام F-Secure AV Test آزمایش کنید. در این مقاله از یک فایل آزمایشی ضد بدافزار که توسط EICAR (انستیتوی اروپایی تحقیقات ضد ویروس رایانه) تهیه شده است برای ارزیابی عملکرد برنامه امنیتی شما استفاده می شود. پرونده EICAR به گونه ای طراحی شده است که به عنوان ویروس شناخته شود ، اما کاملاً بی خطر است.

برنامه F-Secure AV Test را از فروشگاه Google Play دانلود و نصب کنید. اگر برنامه امنیتی شما از زمان واقعی محافظت ارائه می کند ، باید فوراً وارد عمل شود و AV Test را مسدود کند. در غیر این صورت ، اسکن را به صورت دستی اجرا کنید و کد مخرب (جعلی) باید شناسایی شود.

اگر هشدار نمی بینید ، برنامه امنیتی شما (یا Google Play Protect) نتوانسته است تهدید احتمالی را تشخیص دهد. شما باید به فکر محافظت موثرتر باشید.

2. تنظیمات گوشی اندروید خود را اسکن کنید

روشن کردن ویژگی های ناامن Android یا خاموش کردن موارد ایمن می تواند امنیت و حریم خصوصی تلفن شما را به طریقی که شما متوجه آن نیستید به خطر بیندازد.

با نصب یک برنامه رایگان به نام SAFE Me می توانید این آسیب پذیری ها را شناسایی و برطرف کنید. که توسط شرکت امنیت سایبری Lucideus برای ارتقا awareness آگاهی از تهدیدات آنلاین ایجاد شده است ، دستگاه شما را اسکن می کند تا براساس تنظیمات فعلی شما ، نمره “Confidence” را به شما بدهد.

برای تجزیه و تحلیل یافته های آن ، روی نماد مرکز در ردیف گزینه های پایین صفحه برنامه ضربه بزنید.

در زبانه دستگاه ، SAFE Me علامت های تیک سبز را در کنار گزینه هایی قرار می دهد که برای امنیت مطلوب به درستی فعال یا غیرفعال کرده اید. به عنوان مثال ، باید Screen Lock و Device Encryption را فعال کنید اما Location Services یا Show Passwords را فعال نکنید.

در صورت اتصال USB Debugging ، بلوتوث یا NFC ، در برگه connection، پرچم قرمز دریافت خواهید کرد. با ضربه زدن روی یک ورودی ، اطلاعات بیشتری در مورد این خطر فراهم می شود و به شما امکان می دهد تنظیمات سیستم خود را باز کنید تا آسیب پذیری را برطرف کنید.

قبل از اینکه بتوانید از این برنامه استفاده کنید ، باید یک آدرس ایمیل خود را وارد کنید و تأیید کنید ، که کمی دردسر دارد. با این حال ، این به SAFE Me اجازه می دهد تا بررسی کند آیا جزئیات شما در دارک وب قرار گرفته است (برای اطلاع از نماد ناشناس ضربه بزنید).

این برنامه همچنین شامل 100 دوره رایگان در موضوعاتی مانند استفاده از گذرواژه ، کلاهبرداری تماس ، ربودن سیم کارت و موارد دیگر است. این ها هر کدام شامل یک درس ویدیویی و به دنبال آن یک مسابقه کوتاه برای کمک به شما در ارتقا سطح دانش امنیتی هستند.

3. از ایمن بودن مجوزهای برنامه خود اطمینان حاصل کنید

Android یک مدیر مجوز داخلی ارائه می دهد که به شما کمک می کند از دسترسی برنامه های غیر مجاز به داده های خود جلوگیری کنید. با رفتن به تنظیمات> برنامه ها و اعلان ها> پیشرفته> مدیر مجوز (یا مجوزهای برنامه در برخی از تلفن ها) می توانید این مورد را در Android 6 به بعد پیدا کنید.

اگرچه مفید است ، این مدیر مجوز بسیار اساسی است ، البته نیازی به گفتن نیست. برای اینکه نمای کلی تری از مجوزهای برنامه خود داشته باشید ، بنابراین می توانید خطرات احتمالی را شناسایی کنید ، App Permission Dashboard را نصب کنید.

این برنامه رایگان از جدول ساده ای برای برجسته ساختن مجوزهایی که به هر یک از برنامه های شما اعطا شده استفاده می کند. این موارد عبارتند از: خواندن گزارش تماس ، ضبط صدا ، خواندن مخاطبین ، دوربین ، دسترسی به موقعیت مکانی خوب و ارسال پیام کوتاه. روی نام برنامه ضربه بزنید تا تنظیمات آن باز شود و یا مجوزهای ناخواسته را غیرفعال کنید یا برنامه را حذف نصب کنید.

در غیر این صورت ، می توانید اطلاعات را با اجازه یا توسط برنامه لیست کنید و انتخاب کنید که آیا برنامه های از پیش نصب شده نیز در آن قرار دارند. App Permission Dashboard همچنین به شما امکان می دهد داده های خود را به عنوان صفحه گسترده صادر کنید تا یک رکورد دائمی از مجوزهای خود داشته باشید.

4. برنامه های گوشی اندروید خود را برای نقص امنیتی اسکن کنید

تنظیمات پیش فرض بدون تغییر در برنامه هایی که هر روز استفاده می کنید می تواند منجر به لو رفتن یا سرقت داده های شما شود. یکی از راه های یافتن و رفع اشکال در برنامه های اندروید استفاده از Jumbo است.

این ابزار همچنین برای iOS در دسترس است ، برنامه ها و سرویس های معروف از جمله Google ، Facebook ، Amazon ، YouTube و Twitter را برای مشکلات حریم خصوصی و امنیتی اسکن می کند.

وقتی Jumbo را نصب می کنید ، برنامه آدرس ایمیل شما را می خواهد تا تعیین کند که آیا در هرگونه نقض داده به خطر افتاده است. در این صورت ، این خدمات به شما اطلاع می دهد ، بنابراین می توانید بلافاصله رمزهای عبور خود را تغییر دهید.

بعد از اینکه به چند سوال در مورد حریم خصوصی و دانش امنیتی خود پاسخ دادید ، از شما می پرسند که آیا می خواهید هزینه Jumbo را پرداخت کنید.

ما برای اطمینان از مناسب بودن برنامه برای شما ، توصیه می کنیم ابتدا برنامه رایگان آن را انتخاب کنید. هزینه اشتراک برای Jumbo Plus ماهانه 2.99 دلار یا برای Jumbo Pro 8.99 دلار هزینه دارد و به شما امکان می دهد از برنامه های بیشتری محافظت کنید و ویژگی های پیشرفته مانند مسدود کردن ردیاب درون برنامه را باز کنید.

از گزینه های فقط پرداخت شده رد شوید و سرویس هایی را که می خواهید اسکن کنید متصل کنید. لازم است وارد هرکدام شوید اما انجام این کار ایمن است (به سیاست حفظ حریم خصوصی Jumbo مراجعه کنید).

سپس Jumbo حساب های شما را بررسی می کند ، تغییراتی را که باید ایجاد کنید توصیه می کند و به شما اجازه می دهد برای اعمال آنها ضربه بزنید. در صورت لزوم می توانید برنامه های بیشتری را اسکن کنید.

5. برنامه های در حال اجرای گوشی اندروید در پس زمینه را بررسی کنید

فرآیندهای پنهانی که در پس زمینه در تلفن Android شما اجرا می شوند ، عمدتاً نگران کننده هستند زیرا عمر باتری و RAM را مصرف می کنند. اما ، همانطور که در بدافزار معروف Joker مشاهده شده است ، آنها همچنین می توانند امنیت دستگاه شما را تهدید کنند و حتی برای شما هزینه تمام کنند.

ده ها برنامه task manager وجود دارد که به شما امکان می دهد فرایندهای پس زمینه را که برنامه امنیتی شما از دست می دهد مشاهده و “از بین ببرید” ، اما بهترین آنها در واقع در Android وجود دارد. برای استفاده از آن ، ابتدا باید Developer options را فعال کنید.

  • Settings > About phone را باز کنید و هفت بار روی Build number ضربه بزنید. پیامی را مشاهده خواهید کرد که قفل گزینه های برنامه نویس باز شده است.
  • به System> Advanced> Developer options بروید.
  • برای اینکه بدانید در پس زمینه چه چیزی اجرا می شود ، روی Running services یا Processes ضربه بزنید.
  • فرایندی را که مشکوک به نظر می رسد انتخاب کرده و برای خاتمه دادن به خدمات آن ، روی Stop ضربه بزنید.

برخی از فرآیندهای ناخواسته به طور خودکار مجدداً راه اندازی می شوند. اگر این اتفاق بیفتد ، می توانید تصمیم بگیرید که آیا می خواهید برنامه مربوطه را نگه دارید یا حذف کنید.

محافظت از گوشی اندروید خود را کامل کنید

معمولاً می توانید به برنامه امنیتی Android خود اعتماد کنید تا وظیفه خود را انجام دهد. با این وجود ، بررسی مجدد اینکه محافظت از آن به درستی کار می کند و شناسایی هرگونه تهدید و آسیب پذیری بالقوه ضرری ندارد.

چندین مورد تنظیمات دیگر Android وجود دارد که می توانید برای اطمینان از اینکه تلفن کاملاً ایمن و خصوصی حفظ می شود ، آنها را تغییر دهید. قبل از اینکه خیلی دیر شود ، آنها را بررسی کنید و تغییر دهید.