5 روش ساده برای بهبود کیفیت عکس ها

اگر اصول پایه عکاسی را برای بهبود عکس ها یاد گرفته اید ولی تاثیر آنها در عکس ظاهر نشده است، وقت آن رسیده با قابلیت های دوربین خود آشنا شوید و تنظیمات مورد نیاز را روی آن انجام دهید تا به بهبود عکس ها کمک کنید.

همه دوربین ها “نقطه طلایی” دارند. این تنظیمات تصاویر را با صرفنظر از مدل، ساخت و مشخصات به بهترین کیفیت ممکن تهیه می کنند. در اینجا راهنمایی های مفیدی وجود دارد که به شما کمک می‌کند آخرین سطح کیفیت را از دوربین خود استخراج کنید.

کاهش سطح ISO

ISO مقیاس سطح حساسیت دوربین شما به نور است. افزایش ISO باعث می‌شود که نور بیشتری به سنسور برسد، اما گاهی به ایجاد نویز بالا یا مصنوعات دیجیتالی منجر می‌شود.

به عنوان یک قاعده کلی، ISO کمتر، کیفیت عکس را بهتر می‌کند. نویز دیجیتال زمانی ظاهر می‌شود که ISO به سطوح بالاتر برسد و به صورت دانه های رنگی در عکس قابل مشاهده است.

همچنین کمک می‌کند تا بزرگترین سطح ISO مورد استفاده توسط دوربین خود را بدانید. به عنوان مثال هنگام عکس برداری با دوربین کنون مدل 5D Mark IV می توانید سطح ISO را به 6400 برسانید. طبق مشاهدات من با سطوح بالاتر نتایج مناسب نمی باشند. البته این مورد می تواند شخصی و بین انواع دوربین ها متفاوت باشد، پس برای رسیدن به بهترین نتیجه چندین بار با سطوح ISO مختلف امتحان کنید و بهترین نتیجه را ثبت کنید.

افزایش دیافراگام (اما نه زیاد)

با توجه به طراحی مکانیکی لنزها، نقص های فیزیکی می توانند در انتهای افقی دیافراگم ظاهر شوند. عکس برداری با لنز “سریع”  در دیافراگم f/1.4 اجازه ورود نور بسیاری را می دهد، این امر برای کاهش سطح ISO عالی می باشد. استفاده از دیافراگم وسیع، وضوح را کاهش می دهد. توقف در دیافراگم f/2.8 یا f/3.5 باعث بهبود قابل ملاحظه ای در وضوح تصویر خواهد شد.

ممکن است تصور کنید استفاده از کوچک ترین دیافراگم باعث تولید بهترین عکس می‌شود، ولی اینگونه نیست. هنگامی که به دیافراگم های کوچک مانند f/22 یا f/16 می رسید، انکسار نور مشکل ایجاد می‌کند.

این دوباره به علت فیزیکی است و بدین معنی است که نور ورودی از طریق دیافراگم کوچک شروع به تداخل با خود می‌کند و وضوح را کاهش می دهد. از دست دادن شدت و انکسار روی تولید کننده و محدوده قیمت لنزها تاثیر می گذارد. در حالی که لنزهای اعلاء قادرند تصاویر شفاف تری ارائه دهند ولی هنوز مشکلات مشابه با لنزهای ارزان قیمت را تجربه می کنند.

در صورت امکان، عکس های خود را در دیافراگم میانه بین f/3.5 تا f/8 بگیرید. این کار بهترین تصویر را در نقطه طلایی دوربین شما که در آن قرار دارد، ارائه می‌کند. فکر نکنید این یک قانون غیرقابل انکار است. عکس گرفتن در دیافراگم وسیع بسیار سرگرم کننده است، ولی به خاطر داشته باشید، که ممکن است وضوح لازم را از دست دهید.

افزایش سرعت شاتر/ استفاده از سه پایه

اگر از سرعت شاتر طولانی استفاده می کنید و دوربین را دستی نگه می دارید، شاتر برای مدت طولانی باز است، بدین معنی که زمان بیشتری برای حرکت دوربین و ایجاد تاری در عکس وجود دارد.  حتی با ثابت ترین دست در جهان، نمی توان از لرزش آن به وسیله تنفس یا ضربان قلب جلوگیری کرد.

اگر سرعت شاتر خود را افزایش دهید، زمان کمتری برای حرکت دست و اختلال در عکس وجود دارد.

ولی اگر شما باز هم می خواهید سرعت کم داشته باشید، باید از سه پایه استفاده کنید. اگر توانایی پرداخت هزینه سه پایه بزرگ را ندارید و همچنین از وزن آن ناراضی هستید، از سه پایه های کوچک استفاده کنید، برخی از آنها قابل جمع کردن هستند و در جیب جا می شوند.

بالا بردن کیفیت فوکوس

هیچکس عکس تار را دوست ندارد. هنگامی که یک منبع تاری را از سرعت شاتر حذف کرده اید، اولویت بعدی شما باید تمرکز روی فوکوس باشد. مجبور نیستید از فوکوس دستی برای عکس برداری استفاده کنید، ولی باز هم این مورد به سطح دانایی شما از دوربین خود برمی گردد. دوربین شما چقدر در نور کم فوکوس می‌کند؟ اگر یک جسم خارجی وارد قاب شود، آیا با آن مبارزه می‌کند؟ آیا در فوکوس اتوماتیک عالی است، ولی در هر نوع فوکوس هنگام ویدئو ناامید کننده است؟

بهترین راه برای فهمیدن قابلیت های دوربین، بیرون رفتن و امتحان عکس برداری است. عکس برداری ورزشی منطقه ای است که می تواند سیستم فوکوس خودکار را به خوبی امتحان کند. با حرکت گام های سریع، تغییرات منظم در ترکیب و حتی افراد و اشیاء که زاویه دید شما را مسدود می کنند، یک مکان عالی برای شروع است.

تصحیح تعادل رنگ سفید

مورد آخر ساده است و می توانید هنگام عکس برداری یا بعدا در نرم افزارهای ویرایشگر عکس آن را انجام دهید. تنظیم درست تعادل رنگ سفید برای ایجاد تصاویر با کیفیت ضروری است. آیا هرگز متوجه شده اید که عکس های داخلی مایل به زرد در می آیند، یا تصاویر برفی دارای سایه آبی هستند؟ این موارد بخاطر تعادل رنگ سفید است و می واند یکی از سخت ترین مناطق برای دوربین هنگام عکس برداری در حالت خودکار باشد.

بهبود کیفیت عکس

این 5 نکته ساده نشان می دهد که چقدر بهبود کیفیت عکس ها آسان است، و بهترین قسمت ماجرا این است که برای تنظیم این موارد به دوربین آخرین مدل نیز نیاز ندارید و با هر دوربینی قابل دسترسی هستند.

  • کاهش سطح ISO: افزایش آن باعث ایجاد نویزهای بیشتر در تصویر شما می‌شود. برای بهترین کیفیت آن را در حالت کم نگه دارید.
  • افزایش دیافراگم: لنز ها دارای نقطه طلایی هستند. عکس برداری در انتهای افقی دیافراگم باعث ظاهرشدن مشکلات می‌شود.
  • افزایش سرعت شاتر: سرعت شاتر پایین ممکن است باعث تاری ناخواسته شود. برای رسیدن به بهترین کیفیت سرعت آن را بالا ببرید.
  • عالی کردن فوکوس: هیچ کس عکس تار را دوست ندارد، پس نحوه گرفتن بهترین نتیجه از فوکوس خودکار را بیاموزید.
  • تصحیح تعادل رنگ سفید: تعادل رنگ سفید، تفاوت بین رنگ های وحشتناک و تصاویر زیبای طبیعی است.

برای آشنایی با بهترین لنزها برای 10 نوع عکاسی با ما در این لینک همراه شوید.

دیدگاهتان را بنویسید