3 روش کاربردی برای ریست کردن مک بوک فریز شده

با وجود این واقعیت که اپل برخی از قابل اطمینان ترین کامپیوترها را ساخته است، اما شما ممکن است گاهی اوقات از استفاده از یک مک بوک فریز شده رنج ببرید. وقتی این اتفاق بیفتد، برنامه ها بی پاسخ می شوند، مکان نما به یک توپ در حال چرخش تبدیل می شود و فن رایانه شما با سرعت بالایی می چرخد.

ما به شما نشان خواهیم داد که چگونه مک بوک فریز شده خود را با خاموش کردن اجباری تعمیر کنید. برخلاف خاموش کردن یا ری استارت استاندارد، خاموش کردن اجباری بدون اجازه دادن به ذخیره کردن فایل ها یا بستن برنامه ها، ابتدا مک شما را خاموش می کند. هم چنین ممکن است این مورد را به عنوان تنظیم مجدد هارد، ری استارت کردن اجباری یا ریبوت کردن هم شنیده باشید.

مک بوک فریز شده

شما فقط باید از خاموش کردن اجباری در مک خود به عنوان آخرین راه حل مطلوب استفاده کنید. این می تواند باعث شود که پیشرفت کار شما در اسناد باز از بین نرود و حتی منجر به ایجاد فایل های خراب در سیستم عامل شما شود.

این یک فکر بسیار بد است که مجبور به خاموش کردن مک خود در حین بروزرسانی نرم افزار باشید، زیرا این کار ممکن است مک شما را با سیستم عامل نیمه نصب شده رها کند.

در صورت امکان، سعی کنید مک خود را به طور عادی با رفتن به منوی Apple menu > Shut Down از نوار منو خاموش کنید. این بسیار ایمن تر است، اما در صورت نیاز به نصب به روزرسانی یا بستن برنامه ها، در صورت نیاز مک شما مدت بیشتری طول می کشد تا خاموش شود.

اگر مک شما به طور عادی خاموش نمی شود، قبل از مجبور کردن مک خود برای خاموش کردن خطر از دست رفتن داده، از مراحل زیر استفاده کنید.

فایل های باز را ذخیره کنید

هنگامی که روی یک پروژه مهم کار می کنید، مک شما به احتمال زیاد مسدود می شود. در این صورت، شما نمی خواهید با مجبور کردن خیلی زود مکینتاش، پیشرفتی که ذخیره نشده را از دست بدهید.

با فشار دادن Cmd + S یا انتخاب File> Save از نوار فهرست، سعی کنید هر یک از فایل های باز خود را ذخیره کنید.

اگر مک بوک فریز شده است و شما نمی توانید هیچ چیزی را ذخیره کنید، از پیشرفت کار خود با گوشی عکس بگیرید تا بعداً بتوانید دوباره آن را بازیابی کنید. بدیهی است، این روش ایده آل نیست، اما بهتر از این است که کار خود را برای همیشه از دست بدهید.

حافظه خارجی را خارج کنید

خاموش کردن اجباری مک این فرصت را نمی دهد که با خیال راحت درایوهای خارجی را جدا کنید. این که آیا شما از این درایوها برای پشتیبان گیری از Time Machine یا حافظه خارجی استفاده می کنید، بیرون کشیدن آنها به طور نامناسب ممکن است باعث صدمه جبران ناپذیری به محتویات آنها شود.

برای خارج کردن فضای امن حافظه خارجی خود، به دسک تاپ خود بروید و درایو خارجی را به نماد حذف شده در Dock بکشید. روش دیگر، این است که Finder را باز کنید و بر روی دکمه Eject در کنار درایو خود در ستون کناری کلیک کنید.

بستن برنامه ها

اگر مک شما به طور عادی خاموش نشود، احتمالاً به این دلیل است که یکی از برنامه های شما فریز شده است و برنامه بسته نمی شود. با بستن دستی هر برنامه خودتان می توانید به مسائل کمک کنید. این احتمال وجود دارد که با انجام این کار مک بوک فریز شده شما تعمیر شود، بنابراین نیازی به مجبور کردن آن برای خاموش کردن یا راه اندازی مجدد نیست.

برای خروج از برنامه فعلی خود، Cmd + Q را فشار دهید یا روی نام برنامه در نوار منو کلیک کرده و Quit [App] را انتخاب کنید. بین برنامه های باز خود با استفاده از Cmd + Tab سوئیچ کنید تا بدانید که سایر برنامه ها هنوز در حال اجرا هستند.

اگر هیچ برنامه ای از انصراف خودداری کرد ، گزینه Option + Cmd + Escape را فشار دهید تا پنجره Force Quit باز شود. در این پنجره برنامه مسدود شده را انتخاب کنید، سپس برای بستن آن روی Force Quit کلیک کنید.

بعد از بستن هر برنامه، سعی کنید مک خود را بطور معمول با استفاده از منوی Apple خاموش کنید. اگر هنوز هم نمی توانید این کار را انجام دهید، یا اگر نمی توانید هر برنامه را ببندید، باید روش های خاموش کردن اجباری مک را یاد بگیرید. با ما همراه باشید.

هم چنین بخوانید: بررسی و مقایسه مک بوک، مک بوک پرو و مک بوک ایر

خاموش کردن یا ری استارت کردن اجباری مک

اگر مک بوک فریز شده و اصلا کار نمی کند، تنها راه رفع آن استفاده از خاموش کردن یا ری استارت اجباری است. روش های نحوه خاموش کردن اجباری یا ری استارت مک دقیقاً مشابه MacBook Pro ، MacBook Air ، iMac یا هر نوع مک دیگر است.

در اینجا سه ​​روش مختلف برای انجام این کار آمده است.

1. دکمه پاور را نگه دارید
هر مک دارای دکمه پاور است. در لپ تاپ هایی مانند MacBook Pro یا MacBook Air – معمولاً آن را در سمت راست بالای صفحه کلید یا Touch Bar پیدا می کنید. این گزینه ممکن است با یک نماد قدرت یا یک نماد بیرون کشیدن بر روی آن باشد، یا ممکن است یک حسگر Touch ID خالی باشد.

در iMac ، دکمه پاور را در پشت گوشه سمت چپ پایین صفحه پیدا خواهید کرد. اگر به پشت iMac خود نگاه می کنید، در پایین سمت راست است.

برای خاموش کردن مک، دکمه روشن و خاموش را فشار داده و نگه دارید تا صفحه سیاه شود. این کار ممکن است 10 ثانیه یا بیشتر طول بکشد.  بعد از خاموش شدن مک خود، چند لحظه صبر کنید تا اجازه خنک شدن به  آن داده شود، سپس دوباره دکمه روشن / خاموش را فشار دهید تا دوباره راه اندازی شود.

2. از میانبر صفحه کلید استفاده کنید
دو میانبر صفحه کلید وجود دارد که می توانید برای خاموش کردن مک خود استفاده کنید: اولین میانبر برای بسته شدن ایمن برنامه ها است، در حالی که روش دوم مک خود را مجبور می کند بدون بستن چیزی، خاموش شود. به همین دلیل بهتر است ابتدا میانبر اول را امتحان کنید.

برای ایمن خاموش کردن مک خود، Control + Option + Cmd + Power را فشار دهید. دکمه خاموش را نگه ندارید یا مجبور خواهید شد مک خود را خاموش کنید. به جای آن ،دکمه را با دکمه های دیگر فشار دهید و نگه دارید.

این میانبر ممکن است کار نکند اگر Mac شما نتواند با اطمینان هر برنامه را ببندد، در این حالت شما باید مک خود را مجبور کنید که خاموش شود. برای انجام این کار، Control + Cmd + Power را فشار دهید. این بار باید قبل از خاموش شدن Mac، کلیدها را برای چند ثانیه نگه دارید.

3. باتری را تخلیه کنید

حتی وقتی مک بوک فریز شده است، معمولاً می توانید با استفاده از یکی از دو روش فوق، آن را خاموش کنید. با این حال، برخی از موارد نادر هنگامی که آنها کار نمی کنند وجود دارد.

در این صورت، بهترین روش بعدی حذف منبع تغذیه یا تخلیه باتری است. باز هم، مهم است بدانید که خاموش کردن مکینتاش از این طریق بالقوه آسیب رسان است. ممکن است داده های ذخیره نشده را از دست بدهید، یا حتی بدتر از آن ممکن است فایل های مخرب را روی دیسک سخت خود ایجاد کنید.

شما فقط باید منبع تغذیه را به عنوان آخرین راه حل مک خود تخلیه کنید.

اگر MacBook ، MacBook Air یا MacBook Pro دارید، کابل برق را جدا کرده و منتظر بمانید تا باتری از خالی شود. بسته به سلامت باتری خود، ممکن است لازم باشد مدتی را صبر کنید تا این اتفاق بیفتد. اما در نهایت مک شما خاموش خواهد شد. پس از انجام این کار، باتری را مجددا شارژ کرده و مک را روشن کنید.

شارژر مک بوک

با داشتن MacBooks قدیمی، می توانید به جای آن، باتری را از پایین رایانه جدا کنید. این یک روش سریع تر برای مجبور کردن MacBook شما برای خاموش کردن است.

اگر iMac ، Mac Mini یا Mac Pro دارید، کافی است کابل برق را از پشت کامپیوتر جدا کنید. چند لحظه صبر کنید تا اجازه دهید مک شما خنک شود ، سپس کابل برق را دوباره وصل کنید و دوباره آن را روشن کنید.

بیشتر اوقات، مک بوک فریز شده شما باید مجدداً بوت شود و مجبور شوید آن را خاموش یا راه اندازی مجدد کنید. هر برنامه ای که کار نمی کند باید اجرا شود و می توانید هر پروژه مهم را که در آن کار کرده اید ادامه دهید.

گفته می شود، اگر مشکل اساسی باعث شود که در وهله اول مک مسدود شود، مک شما ممکن است از ری استارت مجدد خودداری کند. مشکلات احتمالی از نرم افزار منسوخ گرفته تا هارد دیسک های معیوب متغیر است.

 

دیدگاهتان را بنویسید