10 قابلیت کاربردی و جدید اندروید 9 Pie

گوگل رسما اندروید 9 Pie را منتشر کرد. این نسخه جدیدترین نسخه منتشر شده از این شرکت سیستم عامل است. این نسخه از اندروید، دارای ظاهری جدید، دستورهای حرکتی جدید و هوش های مصنوعی بیشتر است. و اگر برای ابزار آزمایشی یا بتا Digital Wellbeing نام نویسی کرده باشید، با این ابزار می توانید از کاربرد گوشی خود درک بهتری داشته باشید. علاوه بر این ها، امکانات جدید و کاربردی دیگری نیز به اندروید اضافه شده است. مانند قابلیت باتری انطباق پذیر که با توجه به الگوی مصرف شما، برنامه های باز را غیرفعال می‌کند و مصرف باتری را کم می‌کند.

در این مقاله قصد داریم بعضی از ویژگی ها و قابلیت های قابل توجه و مهم را که گوگل به اندروید 9 اضافه کرده است، بررسی کنیم.

برای آموزش چگونگی نصب اندروید 9 این مقاله را بخوانید.

بلوتوث رابط اسپیکرها

اندروید 9 به شما اجازه می دهد تا همزمان و به صورت یکپارچه به 5 دستگاه بلوتوث دار متصل شوید. اگر کسی با شما تماس گرفت، اندروید 9 گوشی شما را به هر اسپیکر یا دستگاهی که قابلیت بخش تماس ها را از طریق بلوتوث دارند، متصل می‌کند. این در صورتی است که اندروید 8 قابلیت اتصال همزمان بلوتوث به دو دستگاه را داشت اما حالا کار شما بسیار راحت تر است.

اندورید 9 درجه صدای تنظیم شده دستگاه های بلوتوثی را ذخیره می‌کند

همه با تجربه این را داشته ایم که وقتی گوشی خود را به هدفون های بی سیم یا سیستم صدای ماشین خود متصل می کنید، صدای بسیار بلندی را می شنویم زیرا درجه صدا بسیار بالا است. از این به بعد اینگونه نخواهد بود، زیرا اندروید 9 حجم و درجه تنظیم شده بار قبل را ذخیره می‌کند.

کلید چرخش نوار جهت یابی

این قابلیت ممکن است کمی گیج کننده به نظر بیاید. بعضی از کاربران چرخش خودکار صفحه را غیرفعال می کنند تا هر بار صفحه عمودی و افقی نشود و ثابت بماند. اندروید 9 این قابلیت را برای این کاربران قرار داده تا فقط وقت هایی که نیاز است صفحه گوشی خود را چرخش دهند.

گوشی که اندروید 9 را دارد، وقتی که برنامه را باز می کنید که از صفحه افقی پشتیبانی می‌کند و گوشی خود را در همان جهت حرکت می دهید، در نوار کلید ها یا جهت یابی یک کلید چرخش جدید ظاهر می‌شود. روی آن ضربه بزنید و بدین ترتیب صفحه می چرخد. این کار تنظیمات کلی چرخش صفحه را تغییر نمی دهد. فقط دقت کنید که با ضربه زدن بر روی این کلید، گوشی خود را روی حالت افقی ثابت نگه می دارید. برای عوض کردن این حالت، گوشی خود را عمودی نگه دارید و دوباره از این کلید استفاده کنید.

اعلانات

آیا تا به حال برنامه ای مکررا اعلانات بی فایده و اذیت کننده برای شما فرستاده است؟ اندروید 9 این اجازه را به شما می دهد تا این برنامه ها را شناسایی و اعلانات آن ها را متوقف کنید.

به تنظیمات گوشی بروید. قسمت App & notifications را باز کنید. در زیر روی گزینه notifications ضربه بزنید. در صفحه باز شده می توانید برنامه هایی که اخیرا برای شما اعلان فرستاده اند را شناسایی کنید.

اگر که گزینه See all from the last 7 days (اعلانات هفت روز پیش) را بزنید، می توانید دسته بندی را به جای اعلانات اخیر روی اعلانات مکرر (Most frequent) قرار دهید. بدین ترتیب می توانید این برنامه ها را شناسایی کنید و اعلانات آن ها را غیرفعال کنید.

اندروید 9 پیشنهاد می‌کند، اعلان هایی که نادیده می گیرید را غیرفعال کنید

اندروید 9 اعلان هایی را که مکررا کنار می زنید و آن ها را باز نمی کنید را شناسایی می‌کند و در پنجره ای از شما می پرسد که آیا می خواهید این اعلان ها را به جای کنار زدن غیرفعال کنید یا خیر.

منو دسترسی جدید و کاربردی

گوگل منوی دسترسی (Accessibility Menu) جدید به اندروید 9 اضافه کرده است، وقتی که این منو را فعال کنید، آیکون آن در نوار جهت یابی پایین صفحه نمایش داده می‌شود. منوی دسترسی  دارای میانبرهای زیادی است که دسترسی را به بعضی از برنامه ها ابزار بسیار آسان می‌کند. این برنامه ها و ابزار ها اعم از فعال کردن دستیار گوگل، گرفتن اسکرین شات، دسترسی به پنل تنظیمات سریع و غیره.

حالت Lockdown Mode موقتا قابلیت اثرانگشت و شناسایی چهره را از صفحه قفل مسدود می‌کند

اگر که از گوشی Pixel استفاده کرده باشید، احتمالا قابلیت اسکرین شات را وقتی که دکمه پاور را فشار می دهید، دیده اید. این قابلیت بسیار کاربردی است و حالا یک یک قابلیت امنیتی دیگر نیز به این منو اضافه شده که می توانید به صورت دلخواه آن را اضافه و فعال کنید. این قابلیت به صورت پیشفرض غیر فعال است. این قابلیت حالت Lockdown Mode نام دارد.

وقتی که روی این قابلیت ضربه بزنید، صفحه گوشی به صفحه قفل بر می گردد. تمام اعلانات شما را پنهان می‌کند. و برای ورود دوباره به گوشی، حتما باید پسورد یا الگوی رمز را وارد کنید. حتی اگر شما صاحب گوشی باشید، دیگر قفل ها مانند  تشخیص چهره و اثر انگشت کار کار نخواهند کرد. این قابلیت در زمان هایی کاربرد دارد که نگران هستید نیروهایی مانند پلیس یا دزد ها به زور از شما اثر انگشت بگیرند تا به اطلاعات گوشی شما دسترسی پیدا کنند.

برای فعال سازی این قابلیت، به تنظیمات گوشی بروید. قسمت Security & location را باز کنید و روی بخش Lock screen preference ضربه بزنید. سپس گزینه Show lockdown option را فعال کنید.

هات اسپات گوشی اگر دستگاهی به آن متصل نباشد به صورت خودکار خاموش می‌شود

این خصوصیت برای صرفه جویی در مصرف باتری بسیار کاربرد دارد. اگر که در اندروید 9 هات اسپات گوشی خود را روشن کردید، تنظمیاتی جدیدی وجود دارد که دستگاه های متصل به هات اسپات را شناسایی می‌کند و اگر هیچ دستگاه متصلی شناسایی نشد به صورت خودکار هات اسپات را خاموش می‌کند. این قابلیت به صورت پیشفرض فعال است. اگر به هر دلیلی مایلید این قابلیت را غیر فعال کنید، می توانید زیر بخش تنظیمات پیشرفته هات اسپات آن را پیدا کنید.

ظاهر شدن ذره بین هنگامی که متنی را هایلایت می کنید

وقتی که قسمتی از متن را می خواهید کپی یا پیست کنید، ذره بینی برای بالابردن وضوح آن قسمت در بالا ظاهر می‌شود

نشان دادن درصد باتری و وضعیت آب و هوا روی صفحه قفل

این ویژگی آخرین ویژگی اضافه شده به اندروید 9 است. در صفحه قفل (Ambient Display) گوشی پیکسل 2 حال علاوه بر چیز های دیگر، وضعیت اب و هوا، درصد باتری و دما نمایش داده می‌شود. بدین ترتیب دیگر لازم نیست قفل صفحه را باز کنید تا این اطلاعات را بدست آورید.

دیدگاهتان را بنویسید