10 افزونه برتر File Explorer ویندوز برای مدیریت فایل ها

File Explorer ابزار پیش فرض مدیریت فایل ویندوز است و اولین برنامه ای است که برای مدیریت فایل ها و پوشه ها یا هر دستگاهی که به PC شما متصل است، باز می کنید. اگرچه ممکن است از همه امکانات آن استفاده نکنید. افزونه های این برنامه می توانند قابلیت های زیادی را به همراه داشته باشند و بسیار کمک کننده باشند.

این برنامه های کمکی می توانند در وقت و تلاش شما صرفه جویی کنند. در ادامه به بررسی برخی برنامه های واسط برای File Explorer که به سادگی می توانید آن ها را دانلود و نصب نمایید می پردازیم.

۱.Mountain Duck

اگر نیازمند مدیریت چند سرویس ذخیره سازی ابری به صورت همزمان هستید، سوئیچ کردن بین چند واسط مختلف می تواند مانع از انجام کار شما شود و یا جریان کاری شما را کند کند. Mountain Duck یک برنامه خوب است که به شما این امکان را می دهد که سرور و فضای ذخیره سازی ابری را به عنوان یک فضای محلی در File Explorer در نظر بگیرید.

New Bookmark > Connect را انتخاب کنید تا سرور را به عنوان یک فضا در File Explorer استفاده کند. با این کار سرور در This PC و سایدبار نمایش داده می شود تا به شما این امکان را بدهد که محتواها را بتوانید ببینید و فایل ها را به سرعت انتقال دهید. شما می توانید هر عملگری که خواستید را روی فایل ها و پوشه های remote همانگونه که با فایل های محلی انجام می دادید، اجرا کنید.

اگر مایل بودید که پس از ریبوت کردن مجددا به یک سرور ریموت(راه دور) متصل شوید، Enable Login را انتخاب کنید و روی  Save Workspace کلیک کنید. Mountain Duck شامل یک برنامه کمکی تعبیه شده توکار به نام Cryptomator است که می تواند داده شما را روی هر سروری رمزگذاری کند.

برای دانلود این برنامه از لینک روبرو استفاده نمایید: Mountain Duck

۲.TeraCopy: کپی سریع و امن فایل ها

کپی کردن فایل های حجیم از یک پوشه به پوشه دیگر روی یک درایو یا درایو دیگر، هیچ گاه به سرعت و به راحتی انجام نمی شود. حتی قبل از اینکه فرایند کپی کردن فایل ها آغاز شود، ویندوز زمان زیادی را برای تشخیص و محاسبه اینکه چه مقدار داده برای انتقال مورد نیاز است. اگر با هرگونه خطایی مواجه شدید، آن ها را نادیده می گیرد و فرایند را ادامه می دهد و داده شما را در معرض ریسک قرار می دهد.

TeraCopy یک برنامه کمکی برای انتقال و کپی کردن فایل ها است که تنظیمات و متوازن سازی های بافر پویا را برای فرایند کپی انجام می دهد. این برنامه صف های انتظار را با چند چند عملگر فایل می سازد و به صورت همزمان آن ها را اجرا می کند. اگر هرگونه خطایی رخ دهد، به جای اینکه کل فرایند انتقال را متوقف کند و به پایان برساند، از آن قسمت عبور می کند.

این برنامه تنظیمات و پنل های کمی دارد. شما می توانید برای مشاهده ویژگی های اضافی فایل ها از جمله: اندازه مسیر فایل، حالت، منبع و CRC مورد نظر، پنل را باز کنید. از آنجایی که TeraCopy با فهرست محتوایی یکپارچه شده است، می تواند مدیریت کننده پیش فرض را جایگزین کند.

 برای دانلود این برنامه از لینک روبرو استفاده نمایید: TeraCopy

۳. Icaros

Icaros مجموعه ای از افزونه های صفحه است که خلاصه ای از هر مدل فیلمی را در File Explorer نمایش می دهد. هنگامی که این برنامه را نصب می کنید، Icaros نوع فایل های معمول که FFmpeg پشتیبانی می کند مانند FLAC ، APE، MPC  را ثبت می کند. این برنامه یک واسط جامعی از اینکه کجا شما می توانید خلاصه ها را فعال یا غیر فعال کنید را ارائه می کند. هنگامی که Icaros را فعال کنید، همه فایل های ویدیو خلاصه شان را نمایان کرده و به شما اجازه می دهند بدون بازکردن آن ها، محتوایشان را مشاهده کنید. Icaros از فرمت های محبوب فیلم از جمله: MKV, FLV, AVI, MP4 و موارد دیگر پشتیبانی می کند. اگر تعدا فایل های ویدیویی زیادی داشته باشید، این برنامه می تواند بسیار مفید باشد.

  برای دانلود این برنامه از لینک روبرو استفاده نمایید: Icaros

۴.  Listary: ابزار قدرتمند جستجو برای ویندوز

ما زمان زیادی را برای جستجو و یافتن فایل مورد نظر خود در ویندوز صرف می کنیم زیرا ابزار جستجوی ویندوز خیلی هوشمند نیست. Listary یک برنامه کمکی جستجو است که به شما اجازه می دهد به سرعت فایل ها را روی PC پیدا کنید و با فشردن یک دکمه اعمال مورد نظر خود را روی آن ها اجرا کنید. در نخستین اجرای برنامه، یک نوار جستجو با سه آیکون ظاهر می شود.

آیکون Favorites لیستی از پوشه ها، آیکون Recent همه پوشه هایی که اخیرا مشاهده کرده اید را نمایش می دهد و Intelligent Commands یکسری توضیحات مفید را لیست می کند. شما می توانید پوشه ها، توضیحات و موارد دیگر را حذف یا اضافه کنید یا آن ها را سفارشی سازی کنید زیرا به راحتی در دسترس هستند و این کار امکان پذیر است. Listary هم چنین با “Open and Save Dialog Box” به منظور بازکردن و ذخیره سازی سریع فایل ها یکپارچه شده است.

این برنامه با حذف نیاز به کلیک های تکراری در وقت شما صرفه جویی می کند. با جستجوی فازی Listary، می توانید فایل ها را تنها با تایپ چند کاراکتر پیدا کنید. کلید فلش سمت راست را روی صفحه کلید فشار دهید تا فهرست محتویات Explorer و فهرست فعالیت های Listary نمایش داده شود.

برای دانلود این برنامه از لینک روبرو استفاده نمایید: Listary

۵. File Converter

File Converter یک برنامه ساده است که به شما اجازه می دهد یک یا چند فایل را با استفاده از فهرست محتویات، تبدیل کنید. این برنامه از فرمت های زیادی پشتیبانی می کند.به عنوان مثال، شما می توانید فایل های ورد، اکسل را به PDF ، فایل های PSD به JPEG تبدیل کنید و موارد بسیار دیگری را تبدیل نوع انجام دهید. هم چنین شما می توانید برنامه را با اضافه/حذف کردن پیش فرض های گفتگو یا حتی ویرایش موارد موجود، شخصی سازی کنید.

برای ساختن نمونه از پیش تعیین شده ساده، تنظیمات file converter را باز کنید و یک preset که می خواهید بسازید را انتخاب کنید. روی دکمه Plus  کلیک کنیدتا یک preset جدید در پنل سمت چپ با انتخاب هایش در پنل سمت راست ایجاد شود. برای تصاویر، سایدبار سمت راست، شامل یکسری تنظیمات از جمله مقیاس، چرخش و تغییر نام فایل های عکس است.

برای دانلود این برنامه از لینک روبرو استفاده نمایید:  File Converter

 ۶. ابزار  FileMenu

منوی کلیک راست می تواند بهره وری شما را افزایش دهد و هم چنین می تواند با مجموعه ای نظرات به شما کمک کند. ابزار FileMenu یک ابزار غنی از ویژگی است که به شما در سفارشی سازی فهرست محتوایی کمک می کند.

به عنوان مثال، فهرست  “Send-To” را تغییر دهید و مواردی که توسط برنامه های دیگر اضافه شده است را پاک کنید. FileMenu به صورت پیش فرض ابزارهای پیش فرض بسیاری دارد. توضیحات سفارشی سازی شده را طبق نوع فایل می توانید به آن اضافه کنید، از تغییر نام دهنده پیشرفته برای تغییر نام دسته ای فایل ها، همگام سازی دو پوشه در Explorer و کارهای دیگر استفاده کنید.

شما می توانید آن را با آیکون ها، جدا کننده ها و یک نام از طریق دیالوگ مشخصات سازماندهی کنید. نسخه پیشرفته آن به شما اجازه می دهد توضیحات اختصاصی ای را به تعداد نامحدودی از فایل ها و پوشه ها اضافه کنید.

برای دانلود این برنامه از لینک روبرو استفاده نمایید: FileMenu Tools

۷. Link Shel Extension یک نوع ابزار گرافیکی

گاهی اوقات، ممکن است داشتن نمایش یک فایل در چند پوشه روی کامپیوترتان کاربردی باشد. البته این موضوع با داشتن چند کپی از همان فایل در جاهای مختلف متفاوت است. ویندوز این قابلیت را دارد اما به یکسری مهارت با command prompt نیاز دارد.

Link Shell Extension یک نوع ابزار گرافیکی است که فرایند ساخت لینک های سخت ، متقاطع یا نقاط مربوط به فایل سیستم و لینک های نمادین را با چیزی کمتر از چند کلیک بسیار ساده می کند. فایل یا پوشه را مکان یابی کنید، روی آن کلیک راست کرده و از فهرست Pick Link Source را انتخاب نمایید.

سپس پوشه دیگری را باز کنید، روی آن کلیک راست کرده و Drop As را انتخاب کنید. برای ساختن یک لینک سخت به یک فایل، Hardlink و یا برای ساختن یک لینک نرم به ک فایل یا پوشه Symbolic Link را انتخاب کنید.اگر شما اغلب با لینک های سخت و نمادین کار می کنید، این برنامه می تواند در زمان شما بسیار صرفه جویی کند.

برای دانلود این برنامه از لینک روبرو استفاده نمایید:  Link Shell Extension

 ۸.Groupy

Groupy یک برنامه کمکی برای سیستم مدیریت بهتر پنجره ها است که برای برنامه های ویندوز سربرگ ها، UWP های جدید و Win32 کلاسیک می سازد. بسیار ساده کافی است پنجره ای که می خواهید با پنجره دیگر گروه بندی کنید را روی نوار عنوان پنجره دیگر بکشید.  هم چنین شما می توانید از این برنامه برای سازماندهی چند پنجره Explorer در گروه ها استفاده کنید.

در نصب، Groupy از شما می خواهد که موقعیت سربرگ ها را تعیین کنید. برای آشکارسازی سربرگ ها Show the window icon on tabs را فعال کنید. شما هم چنین می توانید انواع مختلفی از برنامه ها را با هم ترکیب کنید.

اگر با مجموعه مشابهی از پنجره ها در هر روز کار می کنید، گروه را ذخیره کنید و مجددا برنامه را باز کنید تا سربرگ ها بارگذاری شوند. این برنامه می تواند برای کسانی که روی کارهای مختلفی به صورت همزمان کار می کنند، مفید باشد.

برای دانلود این برنامه از لینک روبرو استفاده نمایید:  Groupy

۹. File Meta

هر فایلی که روی کامپیوتر شما ذخیره می شود، یک فراداده با خود به همراه دارد. فراداده اطلاعاتی درباره یک منبع فایل، اندازه، رتبه بندی، آخرین تغییرات داده و موارد دیگر است.این فراداده جستجو و سازماندهی فایل ها روی ویندوز را سریعتر می سازد.

مایکروسافت فراداده را درباره برخی نوع فایل ها مانند تصاویر، آهنگ ها و فایل های مایکروسافت آفیس محدود کرده است. File Meta به شما اجازه می دهد که برای هر فایلی فراداده را اضافه یا ویرایش کنید.

برای افزودن فراداده، افزونه فایل و یک پروفایل از مشخصات قابل ویرایش که توسط ویندوز داده شده است را انتخاب کنید. سپس روی Add File Meta Handler کلیک کنید. حال برای ترتیب اثر دادن، Explorer را ری استارت کنید. مدیریت همبستگی File Meta مشخصات نمایش داده شده در “Preview Panel” ، “Info tip” و سربرگ  “Details” از جعبه Properties  برای یک فایل را کنترل می کند. مشخصات فراداده در صفحه اصلی File Explorer قابل نمایش خواهند بود.

برای دانلود این برنامه از لینک روبرو استفاده نمایید:  File Meta

 ۱۰. DropIt

با استفاده از DropIt همه مدیریت فایل ها را اتوماتیک سازید. استفاده از این برنامه بسیار ساده است. کافی است کمی همبستگی بین قوانین پیدا کنیم. سپس فایل ها و پوشه های روی آیکون شناور را برای آغاز فرایند می کشیم و رها می کنیم. این برنامه از فعالیت هایی مانند آپلود، تغییر نام، رمزگذاری ، فشرده سازی، تغییر مشخصات و … پشتیبانی می کند.

برای دانلود این برنامه از لینک روبرو استفاده نمایید:  DropIt

دیدگاهتان را بنویسید