چگونه مشکل کار نکردن Face ID را در آیفون برطرف کنیم؟

معرفی Face ID در iPhone X با استفاده از تکنولوژی Touch ID شروع شد و در محیط جدیدی از تشخیص چهره که در  iPhone XR و XS و XS Max و جدیدترین مدل های  (iPad Pro (2018 وجود داشت ادامه پیدا کرد. اما اگر تشخیص چهره (Face ID) با مشکل مواجه شد و قفل گوشی یا تبلت شما باز نمی شد چه کاری باید انجام دهید؟ در ادامه ما بهترین راه ها برای حل مشکل عدم شناسایی چهره در آیفون های سری X یا آیپدهای پرو را معرفی می کنیم.

به روزرسانی نرم افزار IOS

هنگامی که با مشکلی در اپلیکیشن  یا موارد دیگر مواجه شدید یکی از راه های بسیار خوب بررسی آپدیت های موجود برای iOS یا خود آن اپلیکیشن است. برای بررسی این مورد کافی است از مسیر زیر اقدام نمایید:

Settings > General > Software Update

سپس بررسی کنید که آیا به روزرسانی ای موجود است یا خیر. برای به روزرسانی آپدیت های موجود کافی است روی آن ضربه بزنید و iOS ادامه کار را انجام می دهد.

دوربین را بررسی کنید

یکی از رایج ترین دلایل برای عدم توانایی شناسایی چهره کاربر وجود مشکل در لنز و حسگر دوربین است. بررسی کنید که قاب گوشی شما جلوی دید را نگرفته باشد یا علامتی روی شیشه دوربین وجود نداشته باشد که مانع از دید بشود. اگر از iPad Pro های مدل ۲۰۱۸ در حالت افقی استفاده می کنید، احتمالا انگشتان دست شما برای دوربین گوشی مانع ایجاد کرده است و از دید جلوگیری کرده است(در این حالت دستگاه باید به شما اطلاع دهد که چنین مشکلی وجود دارد).

البته گوشی های آیفون، فقط اجازه استفاده از  Face ID در حالت عمودی را می دهند بنابراین مطمئن شوید که گوشی را در حالت عمودی نگه داشته اید.

این امکان هم وجود دارد که کودکان یا افراد تازه کار که گوشی شما را برای بازی امانت گرفته باشند، باعث آلوده شدن گوشی شما بشوند و روی حساسیت آن تاثیر بگذارند. به هر حال تمیز کردن سریع دوربین می تواند به سرعت آن را به حالت قبلی بازگرداند.

از درست بودن تنظیمات Face ID مطمئن شوید

اگر اولین بار است که از Face ID استفاده می کنید، یا اخیرا گوشی آیفون خود را آپدیت کرده اید، این امکان وجود دارد که تنظیمات آن به گونه ای که باید نباشند. برای بررسی این مورد از مسیر زیر اقدام نمایید:

Settings > Face ID & Passcode

سپس بررسی کنید که آیا این قابلیت فعال است و همه موارد مربوط به آن در استفاده از Face ID فعال هستند؟

صورت خود را بررسی کنید

در حالی که Face ID بیشتر مشخصات صورت شما را تشخیص می دهد، اما در برخی موارد ممکن است در تشخیص چهره با مشکل مواجه شود. اپل می گوید که برخی عینک های آفتابی که مانع از عبود اشعه های مادون قرمز هستند باعث اختلال در عملکرد واقعی حسگر می شوند. بنابراین اگر شما در تشخیص چهره با دستگاه خود با مشکل مواجه شدید، عینک خود را بردارید یا هر چیز دیگری مانند ماسک که ترکیب صورت شما را تغییر داده است را از روی صورت خود پاک کنید.

سعی کنید یک ID جدید تنظیم کنید

اگر هیچ یک از راهکارهای بالا مناسب شما نبودند یک راه دیگر ساخت پروفایل اضافی برای Face ID است. برای انجام این کار مسیر زیر را دنبال کنید:

Settings > Face ID & Passcode > Set Up an Alternate Appearance

حال شما باید سر خود را به آرامی بلند کنید به گونه ای که مستقیما روبروی آیفون شما قرار بگیرد و صبر کنید تا چهره شما را به صورت کامل اسکن کند. پس از گذراندن این مرحله روی گزینه Continue ضربه بزنید و همین فرایند را مجددا تکرار کنید. وقتی همه چیز به پایان رسید، روی Done ضربه بزنید و بررسی کنید که حال می توانید قفل دستگاه خود را باز کنید یا نه.

اگر هیچ یک از راه حل های گفته شده در بالا چاره ساز نبود راه حل دیگری وجود دارد اینکه همه چیز را پاک کنید و از ابتدا کار را آغاز کنید. به این منظور از مسیر زیر کار را پیش بگیرید:

Settings > Face ID & Passcode > Reset Face ID

این کار همه Face ID هایی که از قبل تعریف کرده بودید را پاک می کند، به شما اجازه می دهد مجددا یک Face ID جدید تنظیم کنید و همین فرایند را از سر بگیرید. اگر با انجام این کار بازهم مشکل شما حل نشد لازم است کهاز نظر فیزیکی دستگاه خود را بررسی کنید.

 

 

دیدگاهتان را بنویسید