چگونه خطای 0xc00000e ویندوز ۱۰ را برطرف کنیم؟

آیا در هنگام راه اندازی کد خطای 0xc00000e ویندوز ۱۰ را مشاهده می کنید؟ کد خطای 0xc00000e یک خطای BSOD در ویندوز 10 است که در هنگام راه اندازی ظاهر می شود. بیایید با راه حل هایی که در این مطلب معرفی می کنیم مشکل را برطرف کنیم.

بسیاری از افراد وقتی این خطا را تجربه می کنند ناامید می شوند زیرا ویندوز در کدهای خطای خود مشخص نمی کند که چه مشکلی رخ داده است و برای رفع آن چه کاری باید انجام دهید. معمولاً این خطا زمانی رخ می دهد که یک مولفه سخت افزاری شناسایی نشود یا فایل سیستم خراب از راه اندازی ویندوز 10 جلوگیری کند.

در این راهنما، ما به شما نحوه عیب یابی و رفع کد خطای 0xc00000e ویندوز ۱۰ بدون از دست دادن اطلاعات خود را نشان خواهیم داد.

کد خطای 0xc00000e ویندوز ۱۰ چیست؟

کد خطای 0xc00000e یک خطای BSOD در ویندوز 10 است که در هنگام راه اندازی ظاهر می شود.این چیزی است که معمولاً روی صفحه نمایش داده می شود:

خطای 0xc00000e ویندوز ۱۰

به عبارت ساده تر ، این خطای BSOD به این معنی است که یک دستگاه سخت افزاری مهم توسط ویندوز 10 شناسایی نشده است.

این می تواند برخی از مشکلات SSD یا هارددیسک باشد که معمولاً فایل های سیستم در آن ذخیره می شوند. این خطا همچنین می تواند توسط یک فایل سیستم خراب ایجاد شود ، که ممکن است ویندوز 10 را به درستی راه اندازی نکند.

به طور خلاصه ، هرگونه خرابی فایل سخت افزاری یا سیستمی که باعث شود Windows 10 نتواند محل winload.exe (یکی از پرونده های Windows Boot Manager) را پیدا کرده و راه اندازی شود ، باعث بروز این خطا می شود.

هم چنین بخوانید: چگونه خطای DPC WATCHDOG VIOLATION Stop Code در ویندوز را برطرف کنیم؟

چگونه کد خطای 0xc00000e ویندوز ۱۰ را برطرف کنیم؟

از آنجا که خطا شما را به سمت یک دستگاه سخت افزاری واقعی یا یک فایل سیستم گمشده هدایت نمی کند ، برای رفع مشکل باید یک یا همه مراحل عیب یابی را انجام دهید.

  • از ابزار Windows Automatic Repair استفاده کنید.
  • فایل BCD و Master Boot Record را دوباره بسازید.
  • BIOS را به تنظیمات پیش فرض بازنشانی کنید.
  • باتری CMOS را بررسی و تغییر دهید.

ابتدا با تعمیر اتوماتیک شروع می کنیم.

روش 1: از ابزار تعمیر خودکار ویندوز 10 استفاده کنید

برای رفع خطاهای سیستم ویندوز مانند اینها می توانید از ابزار بومی Windows Automatic Repair استفاده کنید. برای استفاده از ابزار موجود در دیسک نصب قابل بوت و رفع خطا ، مراحل زیر را دنبال کنید:

  • برای ورود به منوی بوت ویندوز 10 ، رایانه خود را خاموش کرده و روشن کنید.
  • به محض اینکه آرم سازنده در صفحه ظاهر شد ، کلید F2 را فشار دهید تا به منوی بوت دسترسی پیدا کنید.
  • پس از ورود به منوی بوت ، اولین کاری که باید انجام دهید تغییر گزینه های بوت به CD / DVD Rom است. اگر درایو USB قابل بوت دارید می توانید boot را از طریق USB انتخاب کنید.

اگر CD ندارید ، می توانید از درایو USB برای اجرای تعمیر ویندوز نیز استفاده کنید.

CD / DVD سیستم عامل Windows 10 خود را وارد کنید. رایانه خود را مجدداً راه اندازی کنید و اکنون از CD / DVD Rom راه اندازی می شود. پیغامی با عنوان “Press any key to boot from CD or DVD” ظاهر می شود. آن دستورالعمل ها را دنبال کنید و هر کلید صفحه کلید خود را فشار دهید.

این فرآیند تعمیر / نصب ویندوز شما را راه اندازی می کند. در حال حاضر ، ما فقط به تعمیر سیستم می پردازیم. منطقه زمانی ، زبان و روش ورودی صفحه کلید را انتخاب کنید. در صفحه بعد ، روی Repair your computer که در گوشه پایین سمت چپ پیدا خواهید کرد ، کلیک کنید. بعد ، روی Troubleshooting > Advanced options Automatic repair کلیک کنید.

خطای 0xc00000e ویندوز ۱۰

اصلاح فایل های خراب ویندوز چند دقیقه طول می کشد. گزینه system repair معمولاً فایل های خراب و از دست رفته سیستم را ترمیم می کند. با این حال ، اگر این روش مشکل شما را حل نکرد ، به روش بعدی بروید.

روش 2: Rebuild Boot Configuration Data File را در ویندوز 10 دوباره بسازید

Boot Configuration Data یا BCD یک فایل سیستمی است که به ویندوز می گوید چگونه سیستم عامل خود را بوت کند. یک پرونده BCD خراب همچنین می تواند باعث خطای 0xc00000e ویندوز 10 شود.

برای بازسازی BCD ، می توانید با CD نصب Windows یا درایو USB قابل بوت در ویندوز راه اندازی کنید. در اینجا نحوه انجام این کار آمده است:

همانند روش اول از DVD Windows 10 یا USB قابل بوت راه اندازی کنید. در صفحه Windows Setup ، زبان مورد نظر جهت نصب را انتخاب کنید ، منطقه زمانی ، روش ورودی را انتخاب کرده و سپس دکمه Next را انتخاب کنید.

بر روی Repair your computer (the link located on the bottom left) > Troubleshoot > select Advanced Options را انتخاب كنید. سپس Command Prompt را انتخاب کنید.

خطای 0xc00000e ویندوز ۱۰

حالا این دستورات را یکی یکی تایپ کنید. بعد از هر دستور دکمه enter را فشار دهید:

bootrec /scanos
bootrec /fixmbr
bootrect /fixboot
bootrec /rebuildbcd

Bootrec: یا bootrec.exe ابزاری است که توسط مایکروسافت ارائه شده است. برای عیب یابی و رفع مشکلات بوت در محیط بازیابی ویندوز استفاده می شود.

bootrec / fixmbrr: برای رفع مشکلات فساد MBR (Master Boot Record) می توانید از این دستور استفاده کنید. این یک MBR سازگار با ویندوز 10 را در پارتیشن سیستم می نویسد.

bootrec / fixboot: این دستور یک بخش بوت جدید را به پارتیشن سیستم می نویسد.

bootrec / scanosS: وقتی این دستور را اجرا می کنید ، تمام پارتیشن های دیسک را برای نصب ویندوز اسکن می کند.

bootrec / rebuildbcd: این دستور تمام دیسک های سازگار با سیستم عامل شما را اسکن می کند. همچنین ، به شما امکان می دهد نصب هایی را که می خواهید به BCD (داده پیکربندی بوت) اضافه کنید ، انتخاب کنید.

اکنون رایانه خود را مجدداً راه اندازی کنید و بررسی کنید آیا مشکل برطرف شده است در غیر این صورت ، روش بعدی را دنبال کنید.

روش 3: بازنشانی پیکربندی BIOS / UEFI

این خطا همچنین می تواند به دلیل تنظیمات نادرست BIOS رخ دهد. با بازنشانی پیکربندی BIOS می توانید آن را برطرف کنید.

رایانه خود را مجدداً راه اندازی کنید و منتظر بمانید تا آرم سازنده نشان داده شود ، سپس برای دسترسی به تنظیمات BIOS هر یک از کلیدهای F2، F12، Esc، Del را فشار دهید ، هر کدام مطابق با سازنده شما کار می کند. اگر مطمئن نیستید که برای دسترسی به BIOS در دستگاه خود باید کدام کلیدها را فشار دهید ، سپس از Google برای دیدن نحوه دسترسی به BIOS در مارک خاص رایانه شخصی خود استفاده کنید.

از کلیدهای جهت دار صفحه کلید برای پیمایش در گزینه های BIOS استفاده کنید. گزینه پیش فرض تنظیم BIOS را پیدا کنید. برای تنظیم مجدد پیکربندی BIOS ، روی این گزینه کلیک کنید و دکمه Enter را در صفحه کلید فشار دهید.

با فشار دادن F10 ذخیره BIOS را انجام دهید و از آن خارج شوید یا از کلیدهای جهت دار برای خروج دستی از BIOS استفاده کنید. هنگام خروج ، دستگاه شما به طور خودکار دوباره راه اندازی می شود.

روش 4: باتری CMOS را جایگزین کنید

خطای 0xc00000e ویندوز ۱۰

اگر تاریخ و ساعت BIOS شما اشتباه تنظیم شده باشد ، ممکن است بخواهید باتری CMOS را تعویض کنید. CMOS یک تراشه در مادربرد شماست که پیکربندی ، تاریخ ، زمان و سایر اطلاعات BIOS را ذخیره می کند. این اطلاعات شامل زمان و تاریخ سیستم و برخی تنظیمات سخت افزاری است.

باتری CMOS سیستم عامل BIOS را در دستگاه شما تأمین می کند. BIOS همیشه باید عملکردی داشته باشد حتی وقتی دستگاه شما به منبع تغذیه متصل نیست. وقتی دستگاه از منبع برق جدا می شود ، BIOS برای شارژ به باتری CMOS متکی است.

پس از تعویض باتری CMOS ، باید تنظیمات BIOS را پیکربندی کرده و رایانه خود را مجدداً راه اندازی کنید.

اگر هیچ راهکاری موثر نبود، ویندوز 10 را دوباره نصب کنید

اگر هیچ یک از روش های فوق مشکل شما را برطرف نکند ، آخرین گزینه نصب مجدد ویندوز 10 شماست. نصب جدید ویندوز می تواند خطاهایی از این دست را حل کند ، درصورتی که نمی توانید به روش دیگری آن را عیب یابی کنید.

قبل از نصب ویندوز بر روی رایانه ، باید از تمام اطلاعات مهم خود پشتیبان تهیه کنید تا به طور تصادفی آن را از دست ندهید.