هفت نکته ضروری برای پیشرفت در عکاسی و تقویت استعداد عکاسی

اگر به هنر عکاسی علاقه دارید و می خواهید در این زمینه هنری پیشرفت کنید، این مطلب می تواند نکته های مفیدی برای پیشرفت در عکاسی در اختیارتان بگذارد.

این روزها با وجود شبکه های اجتماعی که کاربران تصاویر مختلفی را به اشتراک می گذارند عکاسی به یکی از هنرهای پرطرفدار تبدیل شده است و با در اخنیار داشتن امکانات پیشرفته ای مانند دوربین های قدرتمند و گوشی های هوشمند پیشرفته اکثر افراد به این هنر علاقه مند شده اند و ذوق و استعداد خود را در این زمینه سعی می کنند شکوفا کنند. اگرچه بهترین روش برای پیشرفت در عکاسی و تقویت استعداد در این زمینه تمرین مداوم است اما تمرین مداوم داشتن تنها روش نیست. در واقع روش های گوناگونی وجود دارند که موجب افزایش مهارت های شما در زمینه عکاسی می شوند. همانطور که می دانید و تمام عکاسان حرفه ای به آن معتقدند، عکاسی هنری است که شما باید عکس های مختلف از زاویه های مختلف بگیرید تا حسابی پیشرفت کنید. اما اگر می خواهید خیلی زود به راز موفقیت در عکاسی دست پیدا کنید، می توانید این هفت نکته ساده و شگفت انگیزی که برای پیشرفت در عکاسی در ادامه به آنها می پردازیم را به خوبی مطالعه کرده تا مهارت خود را کامل کنید.

 

مطالعه دستورالعمل های کتاب های عکاسی

شاید برای اکثر هنرجویان و افرادی که تمایل به یادگیری عکاسی دارند خواندن کتاب هایی در این زمینه و مطالعه آموزش های لازم کمی خسته کننده باشد و حتی ممکن است هنگام خواندن جزوه های آموزشی خوابتان ببرد. اما نترسید حتما نباید کتاب ها و جزوه های قطور آموزش عکاسی تهیه کنید و برای تقویت استعداد عکاسی خود آنها را بخوانید. شما خیلی راحت می توانید از کتابچه های کوچک راهنما استفاده کنید و همیشه آن را با خود به همراه داشته باشید. اگر دوربین های حرفه ای بزرگ خریداری کرده اید و قصد دارید عکس های فوق العاده و حرفه ای بگیرید پیشنهاد می کنیم کتابچه راهنمای دوربین را همیشه به همراه داشته باشید تا درباره آن دوربین بیشتر بدانید. مطمئنا مبتدیانی که دوربین می خرند نمی دانند تمام دکمه هایی که روی دوربین قرار دارد به چه کاری می آیند. دانستن همه ی این جزئیات و قواعد کارکرد دوربین زمانی زیادی طول نمی کشد تنها با چند دقیقه مطالعه می توانید به تمام آنها پی ببرید.

 

یادگیری دو قانون ترکیبی

همانطور که می دانید همه ما در مورد یک تصویر خوب ایده های مختلفی داریم. هر کدام از ما ممکن است درباره نور، زاویه و موضوع یک عکس نظرهای متفاوتی ارائه دهیم. در عکاسی دو قانون یا تکنیک کلیدی وجود دارد به نام نسبت طلایی و قانون یک سوم؛ پیروی از این دو قانون و ترکیب آنها با یکدیگر باعث می شود بهترین تصویر را بگیرید همچنین با توجه به موقعیت باید تصمیم بگیرید که کدام یک از این قوانین به کارتان می آید.

 

تکنیک قانون یک سوم یا نسبت یک سوم، قانونی ساده در عکاسی است که تصویر را ترکیب بندی می کند. در واقع قانون یک سوم، مجموعه ای از اصول راهنماست که از یک جدول فرضی با دو خط افقی و دو خط عمودی استفاده می کند. سوژه ها روی خطوط این گرید یا محل تقلاقی آنها با هم قرار داده می شوند تا به عکس عمق و جذابیت بیشتری بدهند.

قانون نسبت طلایی، در این قانون به جای یک شبکه منظم، کادر عکس به یک سری مربع تقسیم می شوند. شما می توانید از این مربع برای رسم مارپیچی که شبیه پوسته ی حلزون است استفاده کنید. این طرح «مارپیچ فیبوناچی» نامیده می شود. مربع ها به جایگذاری عناصر در صحنه کمک می کنند و مارپیچ به ما ایده می دهد که صحنه چگونه جریان یابد. این چیزی شبیه یک خط هدایتگر نامرئی است.

 

از تجربیات عکاسان استفاده کنید

هرچند عکاسی یک کار عملی است و برای تمرین کردن باید عکس های مختلفی را بگیرید اما همانطور که در بالا ذکر کردیم مطالعه در کنار این تمرین عملی به شما می تواند کمک فراوانی کند. همچنین در کنار این مطالعه باید از تجربیات عکاسان حرفه ای و کسانی که در این کار خبره هستند هم استفاده کنید. سعی کنید در مکان هایی مانند موزه چند دقیقه ای قدم بزنید حتما عکاسانی را خواهید دید که مشغول عکاسی هستند با چند دقیقه صحبت کردن با آنها می توانید اطلاعات مفیدی در مورد عکاسی کسب کنید که به پیشرفت در عکاسی به شما کمک فراوانی می کنند.

 

پیدا کردن عکاس از شبکه های اجتماعی

همانطور که در مطلب قبلی عرض کردیم می توانید در جاهای مختلف عکاسانی را که مشغول عکاسی هستند را پیدا کنید و با آنها صحبت کنید. یکی از جاهایی که می توانید با عکاسان ارتباط داشته باشید شبکه های اجتماعی مانند توییتر یا اینستاگرام است. شما می توانید در رسانه های اجتماعی مانند توییتر یا حتی اینستاگرام عکاسان حرفه ای یا حتی آماتور را دنبال کنید. دیدن عکاس های این عکاسان حرفه ای یا آماتور می تواند ایده های متنوعی را در اختیارتان بگذارد و استعداد عکاسی خود را افزایش دهید.

 

مود برد یا تخته طراحی ایجاد کنید

معمولا نگاه کردن به هر عکسی می تواند ایده های خوبی در اختیارتان بگذارد. اگر به فکر عکاسی هستید، پیشنهاد می کنیم یک تخته طراحی یا مود برد برای خودتان ایجاد کنید. در واقع مود برد (mood board) ابزاری است که عکاسان به کمک آن می توانند ایده خوبی برای آنچه دیگران به دنبال آن هستند به دست آورند. به طور کلی مود برد کلاژی از مواردی مانند رنگ، مکان یا رویدادی است

تاکنون در مورد دوره آبی پیکاسو چیزی شنیده اید؟ دوره آبی دوره ای در زندگی هنری پابلو پیکاسو است که اوایل دهه 1900 را شامل می شود. در این دوره، پیکاسو مجموعه ای از نقاشی ها در سایه آبی و سبز-آبی خلق کرد که هر کدام از آنها مفهوم غم و غصه را تداعی می کردند و منعکس کننده افسردگی پیکاسو بود. با بیان کردن دوره آبی پیکاسو این مفهوم را می خواهم برسانم که همیشه یک اثر هنری انعکاسی از احساس خالق آن اثر است. از این رو یک مود برد می تواند فرصت های عکاسی بیشتری را برایتان مهیا کند.

 

از آسمان عکس بگیرید

برای پیشرفت در عکاسی می توانید از یک سوژه همیشگی کمک بگیرید. یکی از سوژه های عکاسی که در طراح های مختلف همیشه در اختیارتان است آسمان زیباست. آسمان معمولا هر روز به شکل های مختلفی است گاهی آفتابی گاهی ابری و گاهی بارانی. اگر می خواهید عکاسی را شروع کنید پیشنهاد می کنیم از آسمان کمک بگیرید و به فضای آزاد بروید و از آسمان عکس بگیرید. آسمان همیشه یک ایده عالی برای تمرین و پیشرفت در عکاسی است.

 

به سراغ عکس های قدیمی بروید

در بعضی مواقع شاید هیچ وقت به فکر یک عکاس حرفه ای شدن نباشید و برای سرگرمی از سوژه های مختلفی عکس بگیرید. شاید حتی دوربین حرفه ای هم نداشته باشید و با دوربین گوشی هر زمان که وقت داشته باشید عکس بگیرید. خیلی هم خوب است زیرا اگر زمانی به فکر یک عکاس حرفه ای شدن افتادید می توانید از همین عکس های معمولی که سال هاست با گوشی گرفته اید کمک بگیرید. شما می توانید به سراغ این عکس ها بروید و آنها را مقایسه کنید و سعی کنید ایراداتی که در این عکس های می بینید را با دقت مشاهده کنید تا دیگر در عکس های بعدی که می گیرید دچار این ایرادات و خطاها نشوید.

 

دیدگاهتان را بنویسید