نحوه نمایش System Log در سیستم عامل مک

سیستم های مک، «رخدادهای سیستمی» (System Logs) را ذخیره می کنند. این کار برای تشخیص و رفع عیوب MacOS و برنامه های آن کارآمد است. این رخدادها به عنوان فایل های plain-text در درایو سیستم ذخیره می شوند. «مک ­او اس» برنامه ای برای نمایش این فایل ها در خود دارد. اگر هنوز آخرین به روز رسانی سیستم مک را نصب نکرده اید؟ این مطلب را بخوانید.

نمایش رخدادهای سیستمی با نرم افزار Console

برای نمایش رخدادهای سیستمی مک، نرم افزار Console را باز کنید. به منظور این کار می توانید از جستجوی Spotlight استفاده کنید: کلیدهای ترکیبی Commnad+Space را بفشارید، سپس کلمه Console را بنویسید و کلید Enter را فشار دهید. همچنین می توانید این نرم افزار را در مسیر Finder > Applications > Utilities > Console پیدا کنید.

این نرم افزار مشابه یک Windows Event Viewer عمل می‌کند.

به طور پیش فرض، فهرستی از پیام های حساب فعلیتان را مشاهده می کنید. برای مشاهده پیغام های خطاها می توانید روی «Error and Faults» در جعبه ابزار کلیک کنید. همچنین می توانید با استفاده از کادر جستجو به دنبال پیغام خطای خاصی بگردید.

در بخش Reports رخدادهای بیشتری قابل مشاهده هستند. می توانید رخداد خرابی ها یا توقف های سیستمی را مشاهده کنید؛ کلیک روی «System Reports» نرم افزارهای سیستمی و کلیک روی «User Reports» نرم افزارهای کاربری را باز می کنند. به طور کلی رخدادهای متنوعی با فرمت هایی مانند crash، diag و sping در دسترس هستند. روی هر کدام که می خواهید کلیک کنید تا صفحه جزئیات آن باز شود.

اگر احیانا برای حل خرابی یک نرم افزار روی سیستم خود به اطلاعات بیشتری نیاز دارید، می توانید در این بخش اطلاعات مورد نیازتان را پیدا کنید. توسعه دهندگان نرم افزار نیز برای حل خرابی های اتفاق افتاده روی سیستم های مک، از همین اطلاعات استفاده می کنند.

برای نمایش فایل های رخدادهای سیستمی روی «System.log» کلیک کنید. برای جستجو میان رخدادهای مختص نرم افزارها باید سراغ پوشه های دیگر این بخش بروید. پوشه رخدادهای نرم افزاری مختص کاربر در حساب مک فعلیتان، در مسیر «”~Library/Logs» و پوشه رخدادهای نرم افزاری مختص سیستم در مسیر «/Library/Logs» نمایش داده می شوند. همچنین رخدادهای مربوط به سرویس دهی های سطح پایین سیستم در مسیر «/Var/log» نمایش داده می شوند. از نوار جستجو برای محدود کردن رخدادهای نشان داده شده نیز استفاده می‌شود.

برای نمایش رخدادهای واقع در بخش «User Reports» یا واقع در مسیر «~/Library/Logs» که مربوط به حسابی دیگر هستند، باید با همان حساب وارد سیستم شوید و دوباره نرم افزار Console را باز کنید.

اگر برای رفع مشکلات سیستمتان نیاز به اشتراک گذاری این داده ها داشتید، می توانید رخدادهای سیستمی را در فایل های متنی کپی کنید. ابتدا روی Edit کلیک کنید. سپس Select All را انتخاب کنید تا تمام پیغام های موجود در صفحه فعلی انتخاب شوند. دوباره روی Edit کلیک کرده و Copy را انتخاب کنید. با این کار پیغام ها در کلیپ بورد دستگاه ذخیره می شوند.

در مرحله بعد، برنامه ای مانند TextEdit را باز کنید (برای این کار: Command+Space را بفشارید، سپس TextEdit را در نوار جستجو بنویسید و در آخر کلید Enter را فشار دهید). سند جدیدی ایجاد کنید و سپس مسیر Edit > Paste را دنبال کنید تا پیغام های کپی شده در فایل متنی جایگذاری شوند. روی File و سپس روی Save کلیک کنید تا فایل متنی ذخیره شود.

پیدا کردن رخدادهای سیستمی در درایو پیش فرض سیستم

رخدادهای سیستمی در درایو پیش فرض سیستم  نیز با فرمت plain-text ذخیره می شوند. این بدان معنی است که از طریق Finder یا Terminal نیز می توانید این فایل ها را پیدا کنید، آن ها را در نرم افزارهای دیگر باز کنید، از ابزار Command-line روی آن­ها استفاده کنید و حتی از آن ها بکاپ تهیه کنید.

برای پیدا کردن رخدادهای سیستمی، مسیرهای زیر را دنبال کنید:

  • پوشه رخدادهای سیستمی(System Logs Folder): /Var/log
  • رخدادهای سیستمی(System Logs): /Var/log/system.log
  • Mac Analytics Data(داده های تحلیلی سیستم): /Library/Logs
  • رخدادهای نرم افزارهای مختص سیستم(System Application Logs): /Library/Logs
  • System Reports: /Library/Logs/DiagnosticReports
  • رخدادهای نرم افزارهای مختص کاربر(User Application Logs) : ~/library/Logs یا /Users/Name/Library/Logs
  • User Reports(گزارش های کاربر): ~/Library/Logs/DiagnosticReports یا /Users/NAME/Library/Logs/DiagnosticReports

اگر زمانی نیاز داشتید محل پوشه های بالا را در سیستم بدانید، می توانید با استفاده از برنامه Console این کار را انجام دهید. پس از باز کردن برنامه، یا از کلید ترکیبی Ctrl+click استفاده کنید، یا روی پوشه/رخداد مورد نظر خود کلیک راست کرده و سپس گزینه «Reveal in Finder» را انتخاب کنید.

دیدگاهتان را بنویسید