نحوه بازیابی فایل‌های حذف شده در مک

تقریبا برای هرکسی پیش آمده که یک فایل را به طور تصادفی حذف کند. چه عکس خانوادگی باشد و چه سندی مهم،  تمام فایل‌ها داده هایی هستند که روی هارد دیسک شما ذخیره می شوند و پس از حذف مطلقا پاک نخواهند شد. پس از فرستادن آن به سطل زباله، راه های زیادی برای بازیابی آنها وجود دارد. در این مطلب قصد داریم راه‌هایی را برای بازیابی این فایل‌ها در مک ارائه دهیم، زیرا حتی زمانی که آنها حذف می شوند، به طور کامل از بین نخواهند رفت. امیدوارم اگر یکی از این روش‌ها به شما کمک نکرد، دیگری برای شما مفید باشد.

برای بازیابی فایل و تصاویر حذف شده آیفون در این لینک همراه ما باشید.

پشتیبان گیری منظم برای جلوگیری از حذف

Time Machine سیستم عامل مک یک روش عالی برای دسته بندی پشتیبان‌ها به صورت خودکار است. اگر یک هارد دیسک قدیمی بی استفاده در اطراف خود دارید (یا پول خرید یک هارد جدید دارید)، آن را به دستگاه متصل کنید. به System Preferences رفته و گزینه Time Machine را انتخاب کنید. در پایان روی Select Backup Disk کلیک کنید. شما می توانید هارد دیسک اکسترنال خود را انتخاب کرده و پشتیبان گیری خودکار را فعال کنید.

Time Machine اطلاعات دستگاه مک شما را به طور ایمن روی هارد اکسترنال شما بک‌آپ می‌کند و شما می توانید از طریق نسخه های قدیمی فایل های خود به عقب برگردید.

اگر به هارد دیسک قدیمی خود اعتماد ندارید (یا یک پشتیبان اضافی خارج از محل می خواهید)، همیشه می توانید از چیزی مانند Arq استفاده کنید که به شما اجازه تهیه پشتیبان با استفاده از نمونه AWS S3، گوگل درایو یا دراپ باکس را می دهد.

بررسی سطل زباله مک

کلیک روی “Delete” در واقع فایل‌ها را حذف نمی‌کند. بدین معنی که آنها را به سطل زباله می فرستند و شما باید آنها را به صورت دستی حذف کنید تا از دست آنها خلاص شوید.

Trash معمولا در انتهای لیست داک شما قرار دارد. روی آن راست کلیک کرده و “Open” را انتخاب کنید. اینکار باید یک لیست از فایل‌هایی که حذف کرده اید در اختیار شما می گذارد، یعنی حداقل از آخرین باری که Trash را خالی کرده اید. توصیه می‌شود اگر آن را تا کنون خالی نکرده اید، هرازچندگاهی اینکار را انجام دهید تا مقداری فضای خالی دریافت کنید.

بررسی سایر سطل زباله‌ها

اگر فایل های شما در یک فلش یا هارد اکسترنال ذخیره شده باشند، دارای Trash جداگانه برای فایلهای حذف شده برای خود هستند. با این حال، آنها به طور پیش فرض پنهان شده اند پس باید کمی کار اضافه کنید.

هر وقت از یک هارد خارجی استفاده می کنید، دستگاه مک شما مجموعه ای از پوشه های پنهان را با یک دوره شروع می‌کند تا به کار آن در سیستم عامل مک، کمک کند. یکی از پوشه های پنهان “Trashes.” و حاوی سطل زباله برای آن درایو است.

فعال کردن فایل های پنهان در Sierra یا بالاتر

اگر از مک‌او‌اس Sierra یا بالاتر استفاده می کنید، می توانید با استفاده از SHIFT+CMD در Finder فایل های پنهان را مشاهده کنید. این کلید میانبر است.

اگر از نسخه های قدیمی‌تر OS X استفاده می‌کنید

با اجرای دستورات زیر در Terminal می توانید فایل های مخفی را در Finder فعال کنید. Command+Space را فشار دهید و “Terminal” را تایپ کنید تا باز شود. در فید باز شده، این دو خط زیر را آنجا بگذارید و پس از هر خط روی Enter کلیک کنید:

defaults write com.apple.finder AppleShowAllFiles TRUE

 

killall Finder

پس از اجرای این دستورات، شما باید قادر به مشاهده پوشه “Trashes.” باشید. شما حتی می توانید آن را از Finder پاک کنید تا فضای خالی در فلش خود دریافت کنید.

اگر می خواهید نمایش فایل های پنهان را متوقف کنید (به دلیلی پنهان شده اند و تعداد آنها زیاد است). می توانید دستورات مشابه را دوباره در Terminal اجرا کنید، ولی این بار “False” را در خط اول جایگزین “True” کنید:

defaults write com.apple.finder AppleShowAllFiles FALSE

 

killall Finder

اینکار می تواند به شما کمک کند.

استفاده از Disk Drill

حتی اگر Trash را خالی کرده باشید، فایل های حذف شده بازهم از هارد دیسک شما پاک نمی شوند. در عوض، مک‌او‌اس آنها به عنوان فایل در دسترس نمایش می دهد. این بدین معنی است اگر برنامه داشته باشید که بتواند فایل ها را مستقیما از هارد دیسک شما بخواند، شما می توانید آنها را به طور کامل بازیابی کنید. البته اگر بموقع اقدام کنید.

یکی از ابزارهایی که این کار را به خوبی انجام می دهد، Disk Drill است. این ابزار هارد دیسک را برای هر فایلی که منتظر نسخه نویسی دوباره است اسکن می‌کند، برای شما باز می گرداند و اسناد را از قبر مک بیرون می آورد.

توجه داشته باشید هرگونه اطلاعات اضافی که روی روی هارد دیسک خود قرار داده اید بازنویسی خواهند شد، پس Disk Drill را در رایانه دیگر دانلود کرده و آن را در فلش قرار دهید. آخرین کار این است که فایل های بازنویسی شده را بازیابی کنید.

هنگامی که برای اولین بار Disk Drill را باز می کنید، از شما می خواهد دیسک را انتخاب کرده و اسکن را انجام دهید. اگر می خواهید دیسک اصلی را اسکن کنید، OS X را انتخاب کنید. اسکن ممکن است دقایقی طول بکشد، اما هنگامی که تکمیل شود، برای شما لیستی از فایل ‌هایی که به تازگی حذف شده ارائه داده می‌شود. بسیاری از آنها بی استفاده‌اند، اما اگر می دانید دنبال چه هستید (مثلا عکس)، می توانید لیست را مرتب کرده و پوشه های مورد نظر را باز کنید. اکثر فایل ها باید باید در پوشه خانه شما و به همراه نامتان باشند.

پس از پیداکردن فایل‌ها، روی آنها راست کلیک کرده و گزینه “Recover” را انتخاب کنید. در پایان پوشه ای که می خواهید فایل های بازیابی شده در آن ذخیره شوند را انتخاب کنید. در حالت ایده آل، شما باید از یک هارد اکسترنال استفاده کنید تا از آن برای جلوگیری از بازنویسی سایر فایل‌ها استفاده شود. برای این مورد من از هارد خود استفاده کردم و جواب داد.

اگر همه چیز خوب پیش برود، باید فایل های بازیابی شده را در مسیری که خودتان انتخاب کرده اید به صورت ذخیره شده مشاهده کنید. من یک تصویر را از دستگاه مک خود حذف کردم و سپس Trash را هم خالی کردم ولی به وسیله Disk Drill توانستم آنرا کاملا سالم بازگردانم.

شانس بازیابی برای فایل های قدیمی پایین می آید، زیرا رایانه شما زمان بیشتری برای بازنویسی آنها صرف می‌کند. بنابراین بهتر است پس از حذف تصادفی یک فایل به سرعت برای بازیابی آن اقدام کنید.

توجه داشته باشید برای بازیابی فایل ها باید نسخه کامل Disk Drill را تهیه کنید. نسخه رایگان فقط فایل ها را اسکن کرده و آن ها را برای شما نمایش می دهد. این گزینه هم بد نیست، زیرا قبل از خرید به شما نشان می دهد فایل مورد نظرتان وجود دارد یا خیر.

استثنا این است که اگر Disk Drill را از قبل داشته باشید، می توانید از ابزار “Recovery Vault” در برنامه برای پیگیری فایل های حذف شده و ایجاد یک کپی از آنها هنگام حذف استفاده کنید. این تضمین می‌کند که هربار شما فایلی را به طور تصادفی حذف کردید، می توانید به راحتی آن را بازگردانید و این کاملا رایگان است. البته اینکار فضای هارد دیسک بیشتری می خواهد و برای همه قابل استفاده نیست.

Disk Drill تنها راه برای بازیابی اطلاعات دستگاه مک نیست. PhotoRec راهی دیگر برای بازیابی تصاویر و فایل‌های دیگر است، هرچند برای استفاده کمی سخت است. گزینه های تجاری دیگر مانند EaseUS و Data Rescue وجود دارند، اما قیمت همه آنها به اندازه Disk Drill است. به طور کلی، بسیاری از این ابزارها دارای میزان موفقیت کم هستند ولی Disk Drill خوب است زیرا می توانید قبل از خرید فایل های قابل بازیابی را ببینید.

دیدگاهتان را بنویسید