فیلتر UV چیست و آیا برای حفاظت از لنز خود به آن نیاز دارید ؟

فیلتر UV فیلتری شیشه ای است که به قسمت جلوی دوربین متصل شده و مانع برخورد اشعه فرابنفش به لنز می‌شود.  این فیلترها در گذشته به عنوان وسیله ای ضروری در عکاسی آنالوگ استفاده می شدند ولی امروزه اغلب عکاسان از آن ها برای حفاظت از لنز دوربین استفاده می کنند.

اطلاعات غلط در مورد فیلترهای UV بسیار زیاد است. برخی عکاسان معتقدند که این لنزها ضروری اند، در حالی که برخی دیگر خرید این لنزها را هدر دادن پول می دانند. در برخی از مغازه های عکاسی، به شما اجازه خروج نمی دهند مگر اینکه همراه لنز جدید خود یک فیلتر UV برای آن تهیه کنید. در برخی دیگر، اگر اقدام به خرید این لنزها کنید، فروشنده به شما می خندد. اما حقیقت چیست؟

 

فیلتر UV چه فوایدی دارند؟

فیلتر UV چنانچه، پرتو فرابنفش بخواهد وارد لنز شود، مانع آن می‌شود. تصور کنید این فیلتر مانند کرم ضد آفتاب برای لنز شما عمل می‌کند. برخی از عکس های آنالوگ قدیمی به پرتو فرابنفش بسیار حساس بودند، بنابراین اگر از فیلتر UV استفاده نمی کردید، هاله ای آبی رنگ در عکس های شما به وجود می آمد. این مشکل به خصوص در مکانی که اشعه فرابنفش زیادی وجود داشته باشد، مانند یک روز آفتابی یا در ارتفاع زیاد، بسیار شایع است. شما می توانید این مشکل را در عکسی که توسط MoominSean”” در سایت “Flickr” به اشتراک گذاشته شده است، ببینید.

فیلتر UV

فیلم های عکاسی مدرن و سنسورهای دیجیتال به پرتو فرابنفش حساس نیستند. این اشعه برعکس نمونه های قدیمی، این فیلم ها را تحت تاثیر قرار نمی دهد. این بدین معنا است که برای گرفتن یک عکس خوب با این مدل سنسورها، به فیلتر UV نیاز ندارید. اگرچه، این مورد فیلترهای UV را از استفاده ثانویه خود که حفاظت از لنز است باز نمی دارد.

آیا فیلتر UV از لنز دوربین محافظت می‌کند؟

در واقع بیاید به جای پرداخت 2000 دلار برای خرید لنز جدید و چیزی حدود 35 دلار برای خرید فیلترهای UV برای خرید یک فیلتر جدید اقدام کنید. متاسفانه در حالی که این فرضیه خوب به نظر می رسد ولی در عمل اینگونه نیست.

Steve Perry”” از گالری “Backcountry” تست سقوط را برای برای مجموعه ای بزرگ از لنز های فیلتر دار و بدون فیلتر انجام داد و چیزی که متوجه شد این بود که فیلتر ها به مقدار بسیار کمی به حفاظت از لنز کمک می کنند.

نتیجه بزرگ به دست آمده توسط “Perry” این بود که شیشه موجود در فیلتر UV بسیار ضعیف تر از شیشه ای است که در اجزای جلویی لنز استفاده می‌شود. بنابراین فیلترها در سقوط از ارتفاعی که حتی برای لنز اتفاقی نمی افتد، نیز می شکنند. همچنین، اگر لنز به اندازه ای ضربه ببیند که قسمت جلویی آن دچار مشکل شود، به طور معمول به همان اندازه آسیب داخلی به لنز نیز وارد می‌شود. حتی در برخی موارد که فیلتر UV از قسمت جلویی محافظت کرده است، لنز شکسته و از کار افتاده است.

این بدین معنی است که اگر لنز شما به همراه یک فیلتر UV متصل به آن سقوط کند و فقط فیلتر بشکند، احتمالا فقط فیلتر را از دست داده اید و نه لنز را.  اگر لنز شما بدون فیلتر سقوط کند و بشکند، فیلتر حتی نمی تواند به همان درصد کوچک باعث حفاظت از لنز شود.

این بدین معنا نیست که فیلترهای UV اصلا قابلیت محافظتی ندارند. یعنی آن ها هیچ محافظتی در قبال سقوط های سخت ارائه نمی کنند. البته این فیلترها برای حفاظت از لنز شما در مقابل گردوخاک، شن و ماسه، خش و دیگر خطرات محیط زیستی کوچک بسیار مناسب هستند.

اثرات بصری فیلترهای UV

نکته نهایی در مورد فیلتر های UV وجود دارد : قراردادن هرگونه شیشه اضافی در مقابل لنز روی کیفیت عکس ها اثر می گذارد.  فیلتر های UV درصد کوچکی (بین 1/0 تا 5 درصد) نوری را که از آن ها عبور می‌کند را مسدود می کنند. با توجه به اینکه نور با فیلتر ارتباط مستقیم  برقرار می‌کند، این امر باعث کاهش اندک وضوح و کنتراست تصاویر شما می‌شود.

این اثر به سختی قابل توجه است و به راحتی با فوتوشاپ حل می‌شود، ولی در هر صورت وجود دارد. این اثر در فیلترهای ارزان قیمت از مارک های بی نام و نشان تهیه می شوند، بیشتر است. فیلتر هایی از قبیل  Hoya،  B+W،   Zeiss، Canon و Nikon  کمترین تاثیر را نشان دادند، در حالی که فیلتر هایی از قبیل Tiffen بیشترین تاثیر را می گذارند.

فیلتر UV

به طور جدی، اگر از یک صحنه با منبع نور روشن عکس برداری کنید، فیلتر UV باعث می‌شود عکس شما شبیه عکس هایی شود که با فلاش باز یا سایه اندازی گرفته شده اند. در تصویر بالا می توانید برخی مصنوعاتی که دلیل آن ها فیلترهای UV و فلاش است را مشاهده کنید.

آیا باید از فیلتر UV استفاده کنید؟

تصمیم گیری درباره اینکه شما فیلتر UV احتیاج دارید یا خیر، آسان نیست. این مورد واقعا به موارد زیادی بستگی دارد. بهترین توصیه من به شما این است که :

  • فیلتر UV در مقابل چیزی بیش از گردوغبار و خط و خش از لنز شما محافظت نمی‌کند. اگر در ساحل یا بیایان عکس برداری می کنید استفاده از یکی از آن ها مناسب است ولی در غیر این صورت احتمالا بدون آن ها مشکلی نداشته باشید.
  • فیلتر های UV اثر کوچکی در کیفیت عکس های شما دارند. اغلب اوقات تفاوتی را ایجاد نخواهند کرد. ولی اگر شما به بالاترین کیفیت ممکن نیاز دارید یا تصاویر شما اثراتی از وجود فلاش یا دیگر اثرات مصنوعی بودن را دارند، باید فیلتر UV را حذف کنید.

بهتر است حتما جای خالی برای فیلتر UV در کیف دوربین خود تدارک دیده باشید. من ترجیح می دهم اگر قرار است چیزی روی کیفیت عکس من تاثیر بگذارد آن را حذف کنم، دیگران هم ممکن است ترجیح دهند از آن استفاده کنند. خودتان باید تصمیم بگیرید.

دیدگاهتان را بنویسید