فایل MOBI چه نوع فایلی است و چگونه آن را اجرا کنیم؟

فایل‌های با فرمت MOBI. فایل‌هایی هستند که برای ذخیره کتاب‌های الکترونیکی (eBooks) مورد استفاده قرار می‌گیرند. این فرمت در ابتدا فرمت مورد استفاده در نرم‌افزار کتابخوان Mobipocket Reader بود اما پس از آن توسط کتابخوان‌های متعدد دیگری نیز به کار گرفته شد. در سال 2005، آمازون (Amazon) کمپانی نرم‌افزاری Mobikpocket را خریداری و سپس در سال 2011 استفاده از فرمت MOBI را متوقف کرد.

فایل MOBI چه نوع فایلی است؟

یک فایل MOBI به طور اختصاصی برای گوشی‌ها – یا دستگاه‌هایی که کتاب الکترونیکی می‌خوانند (eReader) – طراحی شده است. حجم این فرمت بسیار پایین می‌باشد و قادر به پشتیبانی از نشانک‌ها(bookmarks)، یادداشت‌ها، اصلاحیه‌ها و جاوا اسکریپت می‌باشد. به جز کتاب‌های الکترونیکی این فایل‌ها برای جلوگیری از کپی کردن فایل‌ها و نمایش غیرقانونی آن‌ها می‌توانند DRM (مدیریت حقوق دیجیتال) یا قانون کپی‌رایت را نیز شامل شوند.

فرمت‌های حال حاضر دستگاه‌های Kindle (یعنی AZW3، KF8 و KFX) بر پایه فرمت MOBI طراحی شده‌اند. این فرمت‌ها اختصاصی هستند و انحصاراً در دستگاه‌های Kindle مورد استفاده قرار می‌گیرند. در حقیقت، هنوز امکان باز کردن فایل‌هایی که فرمت MOBI دارند به طور مستقیم از طریق Kindle وجود دارد؛ فقط کافی است فایل‌ها را به دستگاه Kindle منتقل کنید.

نحوه باز کردن فایل‌های MOBI

از آنجایی که فرمت MOBI یک فرمت کتاب الکترونیکی می‌باشد، اکثر برنامه‌های  eReaderرایگان، از باز کردن و نمایش دادن این فرمت پشتیبانی می‌کنند. اگر بخواهیم چند مورد از این برنامه‌ها را نام ببریم، Calibre، FBReader، Mobipocket Reader و Mobi File Reader مثال‌های خوبی هستند.

پس از دانلود و نصب هر یک از برنامه‌های ذکر شده، باز کردن فایل‌های MOBI نسبتا کار آسانی خواهد بود. برای برنامه Calibre، فقط کافی است روی کلید «Add Books» کلیک و سپس یکی از گزینه‌های نشان داده شده در تصویر زیر را انتخاب کنید.

نحوه تبدیل فرمت MOBI به فرمت‌های دیگر

دقیقا مانند سایر فرمت‌های فایلی، برای تبدیل کردن فرمت MOBI به فرمتی دیگر نیز نیاز به نرم‌افزارهای مخصوص این کار دارید. اگر فقط پسوند فایل را تغییر دهید، ممکن است فایل مورد نظرتان خراب یا غیر قابل استفاده شود.

Calibre در کنار eReader بودن، از یک ابزار دستی برای تبدیل فرمت کتاب‌های الکترونیکی به 16 فرمت موجود دیگر بهره‌مند است.

اگر نمی‌خواهید برای تبدیل فرمت فایل‌هایتان یک برنامه فرعی دانلود کنید، چند تبدیل‌کننده آنلاین خوب وجود دارد که می‌توانید از آن‌ها استفاده کنید. این تبدیل‌کننده ها امکان تبدیل فرمت فایل را به فرمت‌های محبوب‌تری همچون ePUB، PDF، FB2 و LRF فراهم می‌کنند. از آنجایی که در این روش نیاز به انتظار کشیدن برای دانلود و  نصب برنامه‌‎ای ندارید، احتمالاً یکی از سریع‌ترین روش‌های ممکن برای تبدیل فرمت می‌باشد.

چند سایت تبدیل فرمت رایگان:

فقط کافی است وارد یکی از این سایت‌ها شوید، فایل مورد نظرتان را آپلود کنید و فرمتی که می‌خواهید را انتخاب کنید.

از این جا به بعد خود سایت باقی کارها را انجام می‌دهد. در نهایت یا یک لینک برای دانلود فایل تبدیل‌شده به شما داده می‌شود یا اینکه سایت، فایل تبدیل‌شده را از طریق ایمیل برایتان می‌فرستد.

دیدگاهتان را بنویسید