آموزش ضبط تماس‌های اسکایپ

حالا دیگر اسکایپ به کاربران اجازه می‌دهد تماس‌هایشان را بدون نیاز به نرم‌افزارهای اضافی ضبط کنند. این ویژگی ضبط تماس جدید شرکت مایکروسافت هم ضبط تماس‌های صوتی و هم ضبط تماس‌های تصویری را پوشش می‌دهد و حتی صفحه‌نمایش‌های به‌اشتراک‌گذاشته‌شده در تماس‌های تصویری را نیز ضبط می‌کند. اسکایپ به تمام افرادی که در تماس مورد نظر حضور دارند اطلاع می‌دهد که تماس در حال ضبط شدن است.

نحوه ضبط تماس‌های صوتی یا تصویری

ضبط را وقتی می‌توان شروع کرد که تماس برقرار باشد. در نسخه دسکتاپ اسکایپِ ویندوز و مک، روی دکمه «+» واقع در گوشه سمت راست پایین پنجره تماس کلیک کنید. بعد از آن هم روی «Start Recording» کلیک کنید.

اگر چنین گزینه‌ای نمی‌بینید، احتمالا یا باید اسکایپ خود را آپدیت کنید یا باید کمی منتظر بمانید. این ویژگی چند روز پیش برای اکثر پلتفرم‌ها قابل دسترس شد منتهی برای برنامه اسکایپ مدرنِ ویندوز 10 مدتی دیرتر در شهریور 97 پا به میادین خواهد گذاشت.

در موبایل هم این ویژگی مشابه مورد قبل است. روی دکمه «+» واقع در پایین صفحه‌نمایش کلیک کرده و سپس روی «Start Recording» کلیک کنید.

بالای صفحه‌نمایش بنری مشاهده خواهید کرد که به تمام افراد حاضر در تماس اطلاع می‌دهد تماسشان در حال ضبط‌ شدن است. این بنر فقط محض دلایل قانونی شفاهاً به افراد درباره ضبط شدن اطلاع می‌دهد. ضمناً این بنر پیشنهاد می‌کند که خود کاربر – فقط محض دلایل قانونی – شفاهاً به مخاطبین درباره ضبط شدن تماس اطلاع دهد.

بعضی ایالات آمریکا، ایالاتی دارای قانون «رضایت‌مندی یک‌طرفه» (one-consent party) هستند، یعنی در حین تماس اشکالی ندارد فقط یکی از طرفین [که شما باشید] از وقوع ضبط اطلاع داشته باشد. سایر ایالات، ایالاتی دارای قانون «رضایت‌مندی دوطرفه» (two-consent party) هستند، یعنی همه افراد حاضر در تماس باید از ضبط شدن تماس اطلاع داشته باشند.

در ایران طبق اصل 22 قانون اساسی، مگر در مواردی که قانون مجاز بدارد، حیثیت، جان، مال، حقوق و… اشخاص از تعرض مصون است. در همین راستا، طبق اصل 25 قانون اساسی، ضبط و فاش کردن مکالمات تلفنی – مگر به حکم قانون – ممنوع است. در نتیجه این دو اصل، مگر در شرایطی که اجازه کتبی یا هرگونه اجازه‌نامه‌ی مورد تایید قانونی از شخصی که در حال ضبط مکالمات خود با وی هستید، داشته باشید، آن شخص می‌تواند بعداً در صورت فاش شدن مکالمات، شما را تحت پیگرد قانونی قرار دهد.

سایر افراد حاضر در تماس بنری مشاهده خواهند کرد که می‌گوید دقیقاً و صراحتاً شخص شما در حال ضبط کردن تماس می‌باشد.

ضبط تماس‌ها در «فضای ابری» رخ می‌دهد و فایل‌های ضبط‌شده نیز در سرورهای اسکایپ ذخیره می‌شوند. تماس ضبط‌شده پس از اتمام تماس، در بخش چت‌های اسکایپ شما به نمایش در می‌آید و همه افراد حاضر در آن تماس قادر به باز کردن، ذخیره کردن یا به اشتراک‌گذاری آن می‌باشند. این تماس ضبط‌شده فقط به مدت 30 روز قابل دسترس خواهد بود و پس از آن از روی سرورهای اسکایپ حذف خواهد شد.

نحوه ذخیره فایل تماس‌های ضبظشده

با وجود اینکه این فایل ضبط‌شده فقط به مدت 30 روز روی سرورهای اسکایپ قابل دسترس است، منتهی شما می‌توانید آن را دانلود کرده و تا هر زمانی که دوست می‌دارید، آن فایل را نگه دارید. اسکایپ، فایل تماس‌های ضبط‌شده را با فرمت MP4 دانلود می‌کند. در اسکایپِ دسکتاپ، روی ویدیوی واقع در بخش چت بروید و روی دکمه منوی «More Options» (گزینه‌های بیش‌تر) واقع در سمت راست تصویر بندانگشتی ویدیو کلیک کنید. روی «Save As» کلیک کنید تا آن را در جایی از کامپیوترتان به انتخاب خود، دانلود کنید.

در اسکایپِ اندروید، آیفون یا آیپد، انگشتتان را روی تماس ضبط‌شده واقع در بخش چت نگه دارید. وقتی که منوی مربوطه ظاهر شد، برای ذخیره یک کپی از ویدیو بر روی دستگاه خود، روی «Save» کلیک کنید.

همچنین می‌توانید با فوروارد کردن تماس ضبط‌شده، آن را با سایر کاربران اسکایپ به اشتراک بگذارید. فقط کافیست در نسخه دسکتاپی یا موبایلی اسکایپ، روی گزینه «Forward» واقع در منوی مربوطه کلیک کنید.

برای ضبط یک تماس بدون اینکه سایر افراد حاضر در تماس مطلع شوند، هنوز هم به نرم‌افزارهای شخص ثالث نیاز دارید. این نرم‌افزارها می‌توانند یا صدای کامپیوتر یا صفحه‌نمایش آن را ضبط کنند. توجه داشته باشید که این کار ممکن است بسته به محل سکونت خود و مخاطبینتان، غیر قانونی باشد.

ما وکیل نیستیم، بنابراین برای توصیه‌های قانونی به حرف‌های ما تکیه نکنید؛ به جای آن با یک فرد حقوقدان مشورت کنید. ما فقط در تلاشیم درباره قوانین یک سری هشدارها به مخاطبینمان برسانیم؛ چراکه در حوزه مجازی تخطی از قوانین فقط با چند کلیک ساده ممکن است.

1 دیدگاه دربارهٔ «آموزش ضبط تماس‌های اسکایپ;

  1. سلام وقتتون بخیر،من توی کلاس مجازی در اسکایپ فراموش کردم چند فایل ضبط شده صوتی رو دخیره کنم،و حالا 30 روز گذشته و پاک شدن ؛آیا راهی هست با نرم افزاری بتونم اون فایل هارو دانلود کنم ؟

    پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید