دش (Dash) چه نوع ارز دیجیتالی است؟

دش (Dash) یک ارز دیجیتالی مشابه بیت کوین است که در جهت رفع نواقص بیت کوین عرضه شده است. در ادامه بیشتر با این پول دیجیتالی آشنا می شوید.

از اواخر 2016 که بیت کوین از مرز 1000 دلار عبور کرد سرمایه گذاری در این ارز دیجیتالی بسیار هیجان انگیز شد و افراد زیادی به سمت این تجارت جذب شدند. در سال 2016 بیت کوین اندوخته شده در بازار به 17 میلیارد دلار رسید و اکنون ارزش این پول به 110 میلیارد دلار رسیده است که بیش از 500 درصد در شش ماه رشد پیدا کرده. همانطور که می دانید بیت کوین اولین و معروف ترین ارز دیجیتالی غیر متمرکز است که فناوری بلاک چین بیت کوین استفاده می کند. بیت کوین اگرچه در بین سرمایه گذاران ارزهای دیجیتالی محبوب است اما دچار برخی نقص های اساسی است. یکی از این نواقص این است که نمی تواند از عهده تراکنش های خصوصی و ناشناس بربیاید.

این اشکال بیت کوین منجر به بروز نوع جدید از ارز رمزنگاری شده به نام ارز رمزنگاری ناشناس شده و Dash یکی از این مدعیان گونه جدید ارز رمزنگاری است. دش (Dash) به عنوان یک کش (Cash) دیجیتالی به نوعی یک سکه جایگزین برای بیت کوین است.

در این ادامه با دش (Dash) بیشتر آشنا می شوید.

 

دش (Dash) چیست؟

دش بسیار متفاوت از دیگر ارزهای رمزنگاری شده مانند اتریم (Ethereum) یا استریتیز (Stratis) که پلتفرم های توسعه یافته ای هستند است. طرفداران دش در این پلتفرم به کش الکترونیکی غیرمتمرکز همتا به همتا می پردازنند. این پول قصد دارد بسیار نقد تر از دیگر پول ها مانند دلار، یورو، پوند یا یوان است. این ارز همانند بیت کوین از بلاک چین بهره می برد. دش را می توان به عنوان اولین شبکه غیرمتمرکز کاملا خصوصی محسوب کرد. دش و بیت کوین دارای قابلیت های مشابه ای از جمله متن باز هستند و دارای کیف پول است.

 

دش (Dash) چگونه ایجاد شد؟

دش در 18 ژانویه سال 2014 توسط ایوان دافیلد توسعه داده شد. در ابتدا دش با عنوان ایکس کوین (Xcoin) منشر شد که در فوریه سال 2014 به نام دارکوین (Darkcoin) تغییر یافت اما بازهم این نام پایدار نبود و این ارز در نهایت دش (Dash) نام گرفت.

ایوان دافیلد قبل ا اینکه توسعه دش فکر کند با بیت کوین آشنا شد و تحت تاثیر این فناوری قرار گرفت. او خیلی زود دریافت که بیت کوین به اندازه کافی سریع و خصوصی نیست و با خود اندیشید که می تواند پلتفرمی را ایجاد کند که برخلاف بیت کوین بسیار سریع و کاملا خصوصی باشد.

در حال حاضر عرضه دش بیش از 7 میلیون است و پیش بینی می شود که تا سال 2300 به 18 میلیون خواهد رسید. (شاید اکثر افراد با خود بگویند تا آن موقع هیچ کدام از ما زنده نخواهیم بود.)

اما ناامید نباشید اگر به دنبال تراکنشی هستید که به صورت فوری، امن و بدون نیاز به هیچ ثبت نامی یا واسطه انجام دهید دش (Dash) می تواند پیشنهاد خوبی باشد.

دیدگاهتان را بنویسید