تفاوت بین CHKDSK ، SFC و DISM در ویندوز 10 چیست؟

هنگامی که رایانه شخصی شما شروع به گزارش خطاها، کاهش سرعت، یا عملکرد نامناسب می کند، می توانید از ابزارهای تشخیصی داخلی Windows 10 استفاده کنید تا مشکل را برطرف کنید. CHKDSK ، SFC و DISM سلامت هارد دیسک شما را بررسی می کنند و پرونده های خراب را ترمیم می کنند، این سه ابزار به روش های مختلف کار می کنند و مناطق مختلف سیستم شما را هدف قرار می دهند.

CHKDSK ، SFC و DISM ابزار سیستم هستند و می توانید هر سه را اجرا کنید.  ما در مورد زمان و نحوه استفاده از این سه ابزار عیب یابی به صورت کامل در این مطلب توضیح خواهیم داد.

چه زمانی باید از CHKDSK استفاده کنید؟

CHKDSK (دیسک چک) اولین ابزار تشخیصی ویندوز است که باید در صورت شروع عملکرد عجیب و غریب رایانه شخصی خود، آن را امتحان کنید. به عنوان مثال، اگر رایانه هنگام خاموش شدن هنگ کند یا به طرز ناامیدکننده ای سرعت رایانه کند شود.

CHKDSK برای پیدا کردن و رفع خطاهای موجود در فایل ها و خود سیستم فایل، کل دیسک سخت شما را اسکن می کند. همچنین درایو شما را برای وجود بخش های بد (خوشه داده هایی که قابل خواندن نیستند) بررسی می کند و یا سعی در اصلاح آن ها دارد یا به سیستم شما می گوید از آن ها استفاده نکند.

ویندوز ممکن است CHKDSK را در هنگام راه اندازی در صورت شناسایی مشکلی در هارد دیسک، گاهی به دلایلی مانند خاموش کردن نامناسب و یا در موارد جدی تر از جمله آلودگی بدافزار و خرابی قریب الوقوع درایو، اجرا کند. با این حال، تا زمانی که به شما دستور داده نشود، هیچ مشکلی برطرف نخواهد شد.

برای جلوگیری از خطاهای آینده و از بین رفتن احتمالی داده ها، ارزش آن را دارد که حداقل ماهی یک بار CHKDSK را به عنوان بخشی از برنامه معمول تعمیر و نگهداری رایانه خود اجرا کنید. می توانید از یکی از روش های زیر استفاده کنید:

1. CHKDSK را از طریق File Explorer اجرا کنید

می توانید CHKDSK را از خط فرمان اجرا کنید. اگر از استفاده از خط فرمان راحت نیستید ، File Explorer را باز کنید ، روی This PC کلیک کنید، سپس روی درایوی که می خواهید بررسی کنید راست کلیک کرده و Properties را انتخاب کنید.

برگه Tools را انتخاب کرده و سپس Check in قسمت Error checking را انتخاب کنید.

اگر ویندوز تشخیص دهد که همه چیز به خوبی کار می کند، پیشنهاد می کند که نیازی به اسکن درایو ندارید. برای اجرای CHKDSK به هر حال، Scan drive را انتخاب کنید.

بسته به اندازه و حالت درایو ، ممکن است اسکن از چند دقیقه تا نیم ساعت طول بکشد. پس از تکمیل، CHKDSK یا به شما می گوید هیچ خطایی پیدا نشده است یا اگر خطایی پیدا کند، به شما پیشنهاد می دهد آنها را برطرف کنید.

2. CHKDSK را از خط فرمان اجرا کنید

برای کنترل بیشتر روند بررسی دیسک ، باید CHKDSK را از یک Command Prompt اجرا کنید.

cmd را در کادر جستجوی ویندوز تایپ کنید، سپس روی Command Prompt در بالای نتایج کلیک راست کرده و Run as administrator را انتخاب کنید.

در پنجره Command Prompt، ابتدا chkdsk سپس فاصله را تایپ کنید و به دنبال آن نام درایویی را که می خواهید بررسی کنید ، وارد کنید. برای مثال ، :chkdsk c برای اسکن درایو C.

برای بررسی خطاها در حالت فقط خواندنی ، Enter را فشار دهید ، این بدان معناست که هیچ تغییری ایجاد نمی شود. برای ایجاد تغییرات ، می توانید از پارامترها با دستور CHKDSK استفاده کنید. در اینجا دو مورد وجود دارد که می توانید برای رفع مشکلات استفاده کنید.

برای اینکه CHKDSK مشکلاتی را که پیدا کرده برطرف کند ، :chkdsk / f c را تایپ کنید: (برای درایو C: خود).
برای جستجوی بخش های بد و هم چنین خطاها ، :chkdsk / r c را تایپ کنید:
اگر نمی توانید این دستورات را اجرا کنید زیرا “the volume is in use by another process” ، در این حالت Command Prompt پیشنهاد می کند اسکن را برای زمان ری استارت رایانه شما برنامه ریزی کند.

چه زمانی باید از SFC استفاده کنید

در حالی که CHKDSK خطاهای موجود در سیستم فایل هارد شما را پیدا و رفع می کند ، SFC (System File Checker) به طور خاص فایل های سیستم Windows را اسکن و تعمیر می کند. اگر تشخیص دهد فایلی خراب یا اصلاح شده است ، SFC به طور خودکار نسخه صحیح آن پرونده را جایگزین می کند.

آگاهی از زمان استفاده از SFC معمولاً بیشتر از CHKDSK واضح است، که این بستگی به این دارد که هارد دیسک شما رفتار درستی ندارد. اگر برنامه های ویندوز خراب می شوند ، در مورد از دست دادن فایل های DLL پیام های خطایی دریافت می کنید یا صفحه آبی ترسناک مرگ را تجربه می کنید، قطعاً زمان اجرای SFC فرا رسیده است.

با اجرای ابزار به عنوان سرپرست ، یک Command Prompt را باز کنید. سپس موارد زیر را تایپ کرده و Enter را فشار دهید:

sfc /scannow

SFC با استفاده از نسخه های موجود در Windows component store ، اسکن کامل سیستم شما را انجام داده و فایل های آسیب دیده یا از دست رفته آن را تعمیر و جایگزین می کند. اسکن ممکن است مدتی طول بکشد، اما مطمئن شوید که پنجره Command Prompt را تا زمان تکمیل باز نگه دارید.

اگر فقط می خواهید فایل های خراب شده سیستم را اسکن کنید اما آن ها را ترمیم نکنید ، دستور زیر را تایپ کنید:

sfc /verifyonly command

پس از اسکن SFC ، یکی از سه پیام را مشاهده خواهید کرد:

Windows Resource Protection did not find any integrity violations: این بدان معنی است که هر چیزی که باعث بروز مشکلات رایانه شما می شود به فایل سیستم مربوط نیست.
Windows Resource Protection found corrupt files and successfully repaired them امیدوارم این بدان معنی باشد که مشکلات شما برطرف شده است.
Windows Resource Protection found corrupt files but was unable to fix some of them. این بدان معنی است که فایل های سیستم مقصر هستند، اما SFC نمی تواند آنها را جایگزین کند. سعی کنید ابزار را دوباره در حالت ایمن اجرا کنید. اگر باز هم همان نتیجه را گرفتید، ناامید نشوید: زمان استفاده از DISM فرا رسیده است.

چه زمانی باید از DISM استفاده کنید؟

DISM (سرویس دهی و مدیریت تصویر استقرار) قدرتمندترین مورد در میان سه ابزار تشخیصی ویندوز است. اگرچه معمولاً نیازی به استفاده از ابزارها نیست این یکی از مواردی است که در هنگام خرابی، مسدود شدن و خطاهای مکرر با آن روبرو می شوید، اما SFC یا نمی تواند پرونده های سیستم شما را تعمیر کند یا به هیچ وجه قادر به اجرا نیست.

در حالی که CHKDSK هارد دیسک شما و SFC فایل های سیستم شما را اسکن می کند. DISM فایل های خراب را در ذخیره سازی قطعات سیستم تصویر ویندوز شناسایی و برطرف می کند تا SFC بتواند به درستی کار کند. قبل از اجرای DISM، از پارتیشن درایو خود یک نسخه پشتیبان تهیه کنید.

همانند CHKDSK و SFC، برای اجرای DISM باید Command Prompt را باز کنید. برای صرفه جویی در وقت و خطر انجام تعمیرات غیرضروری، می توانید ابتدا بدون ایجاد تغییر  خراب بودن تصویر را بررسی کنید. دستور زیر را تایپ کرده و Enter را فشار دهید:

Dism /Online /Cleanup-Image /CheckHealth

اسکن فقط باید چند ثانیه طول بکشد. اگر ایرادی مشاهده نشود، می توانید با تایپ کردن پیشرفته تر، مجدداً بدون ایجاد هیچ تغییری، مطمئن شوید که قطعات ذخیره سازی سالم و قابل ترمیم است.

Dism /Online /Cleanup-Image /ScanHealth
اگر DISM گزارش داد که در system image مشکلی وجود دارد، یک اسکن پیشرفته دیگر را برای رفع خودکار این مشکلات اجرا کنید. DISM برای بارگیری و جایگزینی فایل های آسیب دیده در صورت لزوم، به Windows Update متصل می شود. توجه داشته باشید که این فرآیند ممکن است 10 دقیقه طول بکشد و برای مدتی در 20 ثانیه تعلیق شود ، اما این طبیعی است. این دستور را تایپ کنید:

Dism /Online /Cleanup-Image /RestoreHealth

پس از پایان اسکن و تعمیرات، رایانه خود را مجدداً راه اندازی کرده و مجدداً SFC را اجرا کنید تا فایل های سیستم خراب یا از دست رفته خود را جایگزین کنید.

اکنون که متوجه شدید CHKDSK ، SFC و DISM چه می کنند، اجرای یک یا چند مورد از این ابزارهای عیب یابی ویندوز امیدوارم به شما کمک کند تا رایانه خود را برطرف کنید.

اگر هنوز مشکل دارید، System Restore را انجام دهید. با این کار پرونده ها، تنظیمات و برنامه های سیستم شما به زمانی باز می گردند که به درستی کار می کنند.

 

1 دیدگاه دربارهٔ «تفاوت بین CHKDSK ، SFC و DISM در ویندوز 10 چیست؟;

دیدگاهتان را بنویسید