پایه و اساس تغییر اندازه اصولی تصاویر در فتوشاپ

اینکه بلد باشید چگونه با استفاده از فتوشاپ اندازه تصاویر را تغییر دهید، چه حرفه‌تان عکاسی باشد چه نباشد، مهارت مفیدی به حساب می‌رود. در این مطلب نحوه تغییر اندازه تصاویر را در کم‌تر از پنج دقیقه شرح می‌دهیم.

برای انجام این آموزش، به نسخه CC فتوشاپ نیاز دارید. البته این مراحل در نسخه‌های قدیمی‌تر فتوشاپ نیز کار خواهند کرد، منتهی بسته به نسخه‌ای که استفاده می‌کنید بعضی منوها ممکن است آرایش متفاوتی داشته باشند.

1- تغییر اندازه تصاویر با استفاده از ابزار Image Size

راحت‌ترین راه برای تغییر اندازه تصاویر در فتوشاپ، استفاده از صفحه Image Size (اندازه تصویر) است. از مسیر Image > Image Size واقع در نوار منوی برنامه می‌توانید به این صفحه دسترسی پیدا کنید.

وقتی وارد صفحه Image Size شوید، با اختیارات متعددی روبه‌رو می‌شوید.

زیر گزینه Fit To، می‌توانید از میان یک سری اندازه‌های از پیش‌تعریف‌شده، اندازه‌ای انتخاب کنید. یک اندازه مناسب انتخاب و سپس روی OK کلیک کنید. با این کار فتوشاپ تصویرتان را طوری تغییر خواهد داد که با این اندازه از پیش‌تعیین‌شده هم‌اندازه شود.

با استفاده از گزینه‌های Width(عرض)، Height(ارتفاع) و Resolution (رزولوشن) می‌توانید اندازه تصویرتان را به ابعاد مشخصی تغییر دهید. منوهای بازشونده سمت راست این گزینه‌ها، واحد اندازه‌گیری را تغییر می‌دهند. در این منوها می‌توانید انتخاب کنید که برای مثال می‌خواهید تصویرتان با مقیاس پیکسل سنجیده شود یا با مقیاس اینچ.

ممکن است متوجه شوید که وقتی ارتفاع تصویر را تغییر می‌دهید، عرض تصویر نیز به نسبت ارتفاع جدیدی که وارد کرده‌اید، تغییر می‌کند. فتوشاپ این کار را انجام می‌دهد تا نسبت ابعاد درست تصویر را در تصاویری که ویرایش می‌کنید، حفظ کند. اگر ترجیح می‌دهید چنین اتفاقی رخ ندهد، روی دکمه «Do not constrain aspect ratio»  (نسبت ابعاد تصویر را به صورت تحمیلی اعمال نکن) که در سمت چپ گزینه‌های Width و height واقع است، کلیک کنید.

در آخر، گزینه Resample (تغییر ابعاد تصویر) چگونگی تغییر اندازه تصویر مورد نظرتان توسط فتوشاپ را تعریف می‌کند. انتخاب پیش‌فرض خود فتوشاپ – یعنی گزینه Automatic یا خودکار – برای اکثر کارها مناسب است، منتهی در آن منو گزینه‌های دیگری نیز در دسترس هستند که در کارهای مشخصی، مثلا در بزرگ کردن تصاویر، مناسب‌تر هستند. در هر مورد، هر یک از انواع resampling در پرانتزی که پس از نام آن مورد قرار می‌گیرد، توضیح می‌دهد که آن مورد برای چه کاری مناسب است.

وقتی آماده تغییر اندازه شدید، کافیست روی OK کلیک کنید و سپس فتوشاپ اندازه تصویرتان را تغییر خواهد داد.

2- تغییر اندازه تصاویر با استفاده از ابزار Canvas Size

صفحه Canvas Size یا اندازه بوم تصویر در مسیر Image > Canvas Size واقع در نوار منوی بالای صفحه قابل دسترس است. برعکس ابزار Image Size، این ابزار اندازه خود تصویرتان را تغییر نخواهد داد. با تغییر دادن اندازه بوم، در واقع می‌توانید به منظور افزایش یا کاهش اندازه کلی بوم تصویر، پیکسل‌هایی را به بوم تصویر اضافه یا از آن کم کنید. با این کار، تصاویر و عکس‌های موجود یا بریده خواهند شد یا با یک حاشیه رنگی در کناره‌ها نشان داده خواهند شد.

با یک مثال امتحان کنیم. آنچه در زیر می‌بینید، یک تصویر دلبخواهی در برنامه فتوشاپ است:

با کاهش دادن عرض بوم، تصویر برش پیدا خواهد کرد:

با افزایش عرض بوم، می‌بینیم که دو حاشیه سفید‌رنگ به سمت چپ و راست تصویر اضافه می‌شوند:

تصویر هنوز همان اندازه قبلی را دارد، منتهی حالا پیکسل‌های بیش‌تری برای کار در اختیارمان قرار دارند. از این روش می‌توانید برای اضافه کردن حاشیه به تصاویر یا برای ساخت فضاهای بیش‌تر به منظور اضافه کردن نوشته، طرح‌های گرافیکی و انواع و اقسام آرت‌ورک‌های دیگر استفاده کنید.

در ابزار Canvas Tool، دو بخش اساسی وجود دارد.

بخش Current Size  (اندازه فعلی) واقع در بالای کادر، اطلاعات اولیه درباره اندازه بوم پیش از اعمال شدن هر گونه تغییری را نشان می‌دهد. بخش New Size  (اندازه جدید) جایی است که در آن می‌توانید اندازه بوم را تغییر دهید.

برای تغییر اندازه بوم تصویرتان، اعداد موجود در کادرهای Width و Height را تغییر دهید. مانند قبل، می‌توانید واحد اندازه‌گیری تغییر دهید. برای این کار باید از منوی بازشونده واقع در سمت راست مقدار ابعاد، استفاده کنید.

گزینه Anchor (بلوک) به شما امکان می‌دهد مشخص کنید داده‌ها را از کدام سمت حذف یا به کدام سمت اضافه کنید. گزینه Anchor از یک جدول 3 در 3 تشکیل شده است. انتخاب هر یک از این نه مربع، جایی را که بوم در آنجا کاهش یا افزایش پیدا خواهد کرد، تغییر می‌دهد.

برای مثال، مربع وسطی بالای بالا را انتخاب کنید، سپس با استفاده از گزینه‌های قبلی که توضیح دادیم، ارتفاع را افزایش دهید. در ادامه مشاهده خواهید کرد که داده‌هایی به بالای تصویر مورد نظر اضافه خواهند شد. انتخاب بلوک وسطی هر گونه بزرگ یا کوچک کردن را میان تمام اضلاع تقسیم می‌کند.

در پایین کادر، گزینه Canvas extension color  (رنگ بخش افزوده شده به بوم) قرار دارد. این گزینه فقط وقتی کاربرد دارد که بوم خود را بزرگ‌تر می‌کنید. در این بخشی رنگی انتخابی کنید. سپس مشاهده خواهید کرد که فتوشاپ بخش‌های افزوده شده را با آن رنگی که انتخاب کرده‌اید، پر خواهد کرد.

3- تغییر اندازه تصاویر با استفاده از ابزار Crop

همانطور که نام این قابلیت به ذهن متبادر می‌کند، ابزار Crop  (برش) راهی مخرب برای تغییر اندازه تصاویر است. این ابزار اندازه تصاویر را تغییر خواهد داد، اما به قیمت خراب کردن آن‌ها. هر بخشی از تصاویر که بریده می‌شود، دیگر هیچوقت قابل مشاهده نخواهد بود.

بهترین استفاده ابزار Crop این است که بخش‌هایی از تصویر را که دیگر نمی‌خواهید مشاهده شوند، حذف کنید و در عوض، این کار، ارتفاع یا عرض تصویر مورد نظر را کاهش خواهد داد.

برای شروع کار، ابزار Crop Tool را که در نوار ابزار واقع است، انتخاب کنید.

وقتی ابزار را انتخاب کردید، دستگیره‌هایی در گوشه‌ها و وسط‌های حاشیه بوم تصویرتان ظاهر خواهند شد. برای برش تصویر روی گوشه‌ها و حاشیه‌ها کلیک کرده و آن‌ها را بکشید.

وقتی شروع به برش دادن تصویر کنید، مشاهده می‌کنید که تصویر جدید، روشنایی تصویر اصلی را در خود حفظ کرده و قسمت‌هایی که پس از برش از دست خواهند رفت حالا تیره شده‌اند. وقتی کارتان تمام شد، برای تکمیل برش روی کلید اینتر کلیک کنید.

4- تغییر اندازه تصاویر با استفاده از ابزار Transform

آخرین روش تغییر اندازه تصاویر، استفاده از ابزار Transform  (تبدیل) است. با این ابزار فقط امکان تغییر اندازه اشیاء (Objects) وجود دارد، نه همه‌چیز. فرض کنید در حال درست کردن یک پوستر یا تبدیل کردن دو تصویر مختلف به یک تصویر هستید. با استفاده از ابزار Transform، به جای تغییر اندازه کل تصویر، می‌توانید اندازه بخش‌های مجزای تصویر را تغییر دهید.

ابزار Transform روی اشیائی که در لایه‌های Object قرار دارند، بهتر عمل می‌کند.

لایه‌‌ی حاوی تصویر یا ترسیمی که می‌خواهید اندازه‌اش را تغییر دهید، انتخاب کنید. از مسیر Edit > Transform > Scale ابزار Transform را انتخاب کنید.

ابزار Transform نیز بسیار مشابه ابزار Crop است و دستگیره‌هایی روی حاشیه تصویر مورد نظر برایتان فراهم می‌کند. برای تغییر اندازه تصویر، یکی از دستگیره‌ها را انتخاب کرده و بکشید. دیدید تصویر چگونه کش آمد؟ حالا کلید Shift را نگه دارید تا نسبت ابعاد تصویر را در این فرایند ثابت نگه دارید. با این کار، فتوشاپ خودش لبه مقابل را تنظیم می‌کند تا تناسب تصویر را حفظ کند.

وقتی کارتان آماده شد، برای تکمیل فرایند تغییر اندازه روی کلید اینتر کلیک کنید.

جمع‌بندی: 4 روش اصلی برای تغییر اندازه تصاویر در فتوشاپ

هر یک از این چهار تکنیک ثابت می‌کنند که تغییر اندازه تصاویر در فتوشاپ می‌تواند چقدر ساده باشد. به طور خلاصه:

1- ابزار Image Size: از اعداد دقیق و مقیاس‌ها برای تغییر اندازه تصاویرتان استفاده کنید.

2- ابزار Canvas Size: می‌توانید بدون بزرگ کردن تصویر اصلی، اندازه پس‌زمینه را کاهش یا افزایش دهید.

3- ابزار Crop Tool: می‌توانید اندازه تصاویر را با حذف بخش‌هایی از آن کاهش دهید.

4- ابزار Transform Tool: می‌توانید بدون تغییر اندازه کل تصویر، اندازه بخش‌های مجزای تصویر را تغییر دهید.

دیدگاهتان را بنویسید