7 راه برتر تبدیل فرمت HEIC به JPG در ویندوز 10

می‌شود یک تصویر کیفیتی مشابه کیفیت JPEG داشته باشد اما حجمش نصف حجم آن باشد؟ برای واقعی بودن زیادی خوب به نظر می‌رسد، مگرنه؟ به لطف پذیرش فرمت تصویری HEIF یا «HEIC.» توسط سیستم‌عامل iOS 11 حالا دیگر می‌توان بیش از پیش روی آیفون‌ها و آیپدهای خود تصویر ذخیره کنیم.

اما دردسر هم همینجاست که وارد می‌شود. باقی صنایع در پذیرش این فرمت تصویریِ با ارزش، بسیار آهسته بوده‌اند. اگر دسته‌ای از تصاویر HEIC خود را از روی آیفونتان به کامپیوتر منتقل کرده باشید، احتمالاً بعد مغزتان داغ می‌کند که «حالا باید با این تصاویر چه کنم».

خوشبختانه چند راهی وجود دارند که می‌توان از آن‌ها برای تبدیل فایل‌های HEIC به فرمت جهان‌شمول JPG استفاده کرد. خب، بیایید نگاهی به این راه‌ها بیندازیم.

نصب کردن کدک HEIC مایکروسافت

در واقع این روش به خودی خود یک روش «تبدیل فرمت» نیست، اما می‌توان از آن برای مستقیماً باز کردن و نمایش دادن تصاویر HEIC روی کامپیوتر استفاده کرد. غافلگیرکننده است که مایکروسافت کدک HEIC مخصوص خود را دارد؛ فقط باید آن را نصب کنید.

برای انجام این کار، برنامه Windows Store را باز کرده و HEIF Image Extension را جستجو کنید. سپس افزونه‌ای را که با همین نام نوشته‌شده در خط قبل یافت می‌شود، انتخاب کنید. اگر در پیدا کردن کدک با مشکل مواجه شدید، از دکمه دانلود پیش رو استفاده کنید.

دانلود HEIF Image Extension

در صفحه افزونه HEIF Image Extension، روی Install (نصب) کلیک کنید. وقتی دانلود کدک به اتمام رسید، باید بتوانید فایل‌های HEIC را با استفاده از برنامه Photos و به محض کلیک روی آن‌ها باز کنید.

برای راحت‌تر کردن قضیه، ویندوز ۱۰ شروع به تولید تصاویر پیش‌نمایش بند انگشتی (thumbnail) برای تصاویر HEIC می‌کند. این کار فرایند بررسی تصاویر بند انگشتی را قبل از کلیک و باز کردن تصاویر، راحت‌تر می‌کند.

باعث ناراحتی است که نمی‌توان پس از باز کردن فایل‌ها، آن‌ها را با فرمت JPG یا PNG ذخیره کرد منتهی همین قابلیت باز کردن تصاویر بدون طی کردن مراحل تبدیل فرمت هم غنیمتی ارزشمند است. اما اگر می‌خواهید فرمت فایل‌هایتان را تبدیل کنید، باقی مطلب را بخوانید.

حالت «انتقال خودکار» سیستم‌عامل iOS

خود کمپانی اپل هم از مشکلات ناسازگاری فرمت HEIC بسیار آگاه است. قبل از آنکه سراغ برنامه‌های تبدیل فرمت شخص ثالث برویم، بیایید نگاهی به یکی از تنظیمات درون‌سیستمی سیستم‌عامل iOS بیندازیم که به شما امکان می‌دهد طی انتقال فایل‌ها با استفاده از کابل USB به ویندوز ۱۰، به صورت خودکار فرمت آن‌ها را عوض کنید.

کار را با کلیک روی گزینه Photos واقع در برنامه تنظیمات (Settings) آیفون یا آیپدتان آغاز کنید. بعد صفحه را پایین بکشید و تحت بخش Transfer to Mac or PC، گزینه Automatic را انتخاب کنید.

در ادامه هر فایلی را که انتخاب کرده و مستقیماً از طریق پوشه DCIM کپی کنید یا هر فایلی را که با استفاده از برنامه Photos منتقل کنید، فرمت آن به صورت خودکار به فرمت JPG تبدیل خواهد شد. این فرآیند کاملاً زیرپوستی است و در طول انتقال، متوجه هیچ‌چیز غیر عادی‌ای نخواهید شد؛ همچین ویژگی‌ای بسیار خوب است.

iMazing HEIC Converter

iMazing HEIC Converter ابزاری بسیار خوب و خالی از هرگونه تبلیغات و ویژگی‌های الکی است که تبدیل تصاویر HEIC به فرمت‌های JPG و PNG را مثل آب خوردن راحت می‌کند. کافیست آن را دانلود کرده و نصب کنید – حتی یک تبلیغ هم در طول عملیات نصب وجود ندارد – و بعد برنامه آماده استفاده می‌شود.

دانلود iMazing HEIC Converter

رابط کاربری مینیمال این برنامه دو روش برای اضافه کردن فایل‌ها برایتان فراهم می‌کند؛ کشیدن و رها کردن فایل‌ها یا استفاده از منویی به نام File. وقتی فایل‌های نیازمند به تبدیل فرمت را انتخاب کردید، کافیست یک فرمت خروجی برگزینید: JPEG یا PNG.

در آخر یک کیفیت تصویر مطابق میلتان مشخص کرده و روی Convert کلیک کنید. کمی به برنامه زمان بدهید تا فازهای مختلف تبدیل فرمت را پشت سر بگذارد؛ در مدت کوتاهی تصاویر JPG تحویلتان داده خواهند شد.

نکته: «کیفیت تصویر»ی که بر می‌گزینید مستقیما روی حجم فایل تبدیل‌شده تاثیر خواهد گذاشت. هر چه کیفیت بالاتر باشد معنی‌اش نیاز داشتن به حافظه بیش‌تری است و برعکس.

CopyTrans HEIC for Windows

CopyTrans HEIC for Windows چیزی نیست که با رویکرد «برنامه بودن» ساخته شده باشد، بلکه بیشتر یک پلاگین است که امکان تبدیل فرمت HEIC به JPG ارائه می‌کند. ضمناً یک جورهایی هم محدودکننده است، چرا که با آن فقط می‌توان فایل‌ها را به صورت تکی و نه به صورت گروهی تبدیل کرد. می‌توان این برنامه را در سناریویی که کاربر بخواهد تصاویر HEIC را روی کامپیوترش بایگانی کند و ضمنا بخواهد هر یک را در مسیر مشخصی ذخیره کند، کارآمد حساب کرد.

دانلود CopyTrans HEIC for Windows

بعد از نصب این برنامه کافیست روی فایل HEIC مورد نظر راست‌کلیک کنید، سپس در منوی دستورات ظاهر‌شده، یک گزینه Convert to JPEG via CopyTrans نیز مشاهده خواهید کرد. روی آن کلیک کنید تا از تصویر یک کپی تازه با فرمت JPG در همان مسیر قبلی ایجاد کنید.

CopyTrans HEIC for Windows هم مانند کدک HEIC مایکروسافت، یک کدک درون‌سیستمی دارد که به شما امکان می‌دهد تصاویر بند انگشتی فایل‌های HEIC را پیش از باز کردن مشاهده کرده و آن‌ها را بدون تبدیل فرمت، باز کنید.

HEIC Converter Free

HEIC Converter Free یک ابزار تبدیل دیگر است که مشابه iMazing HEIC Converter می‌باشد. در حقیقت از لحاظ کارکرد بسیار مشابه می‌باشند و وقتی بحث انتخاب بین این دو برنامه باشد، تنها چیزی که تفاوت ایجاد می‌کند، زیبایی‌های ظاهریشان است.

دانلود HEIC Converter Free

پس از نصب، برنامه را بارگذاری کنید بعد می‌توانید از طریق فایل یا پوشه، تصاویر HEIC مورد نظرتان را انتخاب کنید. پس از انجام این کار، فرمت خروجی را مشخص، سطح کیفیتی که می‌خواهید را تعیین و سپس روی Convert کلیک کنید.

همین الان این نکته به ذهنمان رسید، استفاده از HEIC Converter Free یک برتری کوچک نسبت به iMazing HEIC Converter دارد؛ به شما امکان می‌دهد یک محل ذخیره دائمی مشخص کنید و هر بار که بخواهید دسته‌ای تصویر را تبدیل کنید، بهتان نق نمی‌زند که یک محل ذخیره انتخاب کنید.

تبدیل فرمت آنلاین با HEICTOJPG.COM

اگر خوشتان نمی‌آید کامپیوترتان را با ابزارهای تبدیل فرمت شلوغ کنید، در این صورت ابزار تبدیل فرمت آنلاین موجود در سایت HEICtoJPG.com ممکن است گیرتان را حل کند.

بازدید از سایت HEICtoJPG.com

فایل‌هایتان را کشیده و در صفحه اصلی سایت HEICtoJPG.com – هر بار حداکثر پنجاه فایل مجاز است – رها کنید. بعد می‌توانید آن‌ها را با فرمت JPG دوباره روی کامپیوتر خود دانلود کنید. همچنین امکان انتخاب بین دانلود یک‌جا یا تک‌تک تصاویر تبدیل‌شده نیز وجود دارد.

از آنجایی که اصلا نمی‌دانید تصاویری که آپلود می‌کنید نهایتاً سر از کجا در می‌آورند، از آپلود کردن هرگونه عکس و تصویر شخصی که دارای اطلاعات اساسی است خودکاری کنید. همین قضیه برای هر ابزار آنلاین تبدیل فرمت دیگری نیز صادق است.

سازگارترین تصویرها را باید از iCloud دانلود کرد

یک تکنیک راحت منتهی ناشناخته دیگر برای دریافت تصاویر JPG بدون دنبال کردن هر گونه فرایند تبدیلی، دانلود مستقیم تصاویر از وبسایت iCloud است. قطعاً این تکنیک فقط در صورتی قابل استفاده است که تصاویر مورد نظر توسط یک دستگاه iOS که متعلق به خودتان است گرفته شده باشند.

بازدید از سایت iCloud.com

پس از وارد شدن به iCloud.com، بخش Photos Library را باز کرده، تصاویری که می‌خواهید دانلود کنید را انتخاب کرده و سپس روی آیکون دانلود کلیک کنید. تصاویر باید به صورت پیش‌فرض با فرمت JPG دانلود شوند؛ اگر اینطور نبود، کافیست روی آیکون دانلود کلیک کرده و آن را نگه دارید، در منوی ظاهر شده روی دکمه رادیو واقع در کنار گزینه Most Compatible کلیک کرده و نهایتا روی دانلود کلیک کنید.

اگر روی کامپیوترتان از برنامه iCloud استفاده می‌کنید، می‌توانید از آنجا هم کاری کنید تصاویرتان به صورت خودکار به عنوان تصاویر تبدیل‌شده به فرمت JPG دانلود شوند. برای این کار تیک گزینه « Keep High Efficiency Original If Available» واقع در بخش Photos Options را بردارید.

نکته: برای باز کردن صفحه تنظیمات iCloud، روی آیکون iCloud واقع در نوار سیستم (بخش اعلانات) کلیک کرده و سپس روی Open iCloud Settings کلیک کنید.

به همین سادگی!

تصاویر HEIC هنوز آنقدرها محبوب نشده‌اند، اما ممکن است فرمت غالب دنیای آینده باشند. منتهی تا آن موقع وقتی که قضیه باز کردن یا به‌اشتراک‌گذاری تصاویر HEIC از طریق کامپیوتر در میان باشد، تکنیک‌های بالا کارآمد خواهند بود.

و قبل از آنکه موضوع را جمع و جور کنیم، بگذارید یک ترفند اضافی نیز بگوییم: اگر تصاویرتان را از روی دستگاه iOS خود روی فضاهای ابری‌ای چون وان درایو و دراپ باکس آپلود کنید، آن‌ها به صورت خودکار به فرمت JPEG تبدیل خواهند شد!

7 دیدگاه دربارهٔ «7 راه برتر تبدیل فرمت HEIC به JPG در ویندوز 10;

دیدگاهتان را بنویسید