استاندارد +HDR10 چیست؟

یک استاندارد جدید در جنگ فرمت های HDR به وجود آمده است که می توانید آن را در تلویزیون های جدید سامسونگ و پاناسونیک پیدا کنید. +HDR10 یک استاندارد باز است که برای رقابت با Dolby Vision طراحی شده است و با HDR10 کاملا متفاوت است.

برای افزودن پورت HDMI به تلویزیون در این لینک همراه ما باشید.

HDR چیست؟

HDR یکی از بهترین ویژگی هایی است که می توانید در تلویزیون های 4K بیابید. این نام برای “محدوده دینامیک بالا” است و به تلویزیون شما اجازه می دهد طیف گسترده ای از رنگ ها را نمایش دهد. به عبارت دیگر، شما سیاه را عمیق تر و سفید را روشن تر خواهید دید. این طیف وسیع تر رنگ ها باعث می‌شود تصاویر واقعی تر نمایش داده شوند. البته و پس از همه این موارد باید گفت، دنیای واقعی حاوی رنگ ها و سطح روشنایی بیشتری نسبت به آنچه در تلویزیون می بینیم می باشد.

حتی پس از اینکه شما یک تلویزیون با HDR فعال خریداری کنید، HDR به طور خودکار این رنگ ها را به شما نمی دهد. قبل از اینکه یک تلویزیون بتواند جادوی خود را نمایش دهد، به یک محتوا با استاندارد HDR نیاز دارد.

استاندارهای رقیب نیز برای HDR وجود دارند. برخی تلویزیون ها فقط از محتوای HDR10 پشتیبانی می کنند، درحالی که برخی دیگر هم از Dolby Vision و هم از HDR10 پشتیبانی می کنند. در حال حاضر تلویزیون های جدید در حال دریافت پیشتیبانی از محتوای +HDR10 نیز می باشند. دیگر استاندارهای HDR عبارتند از HLG و Technicolor Advanced HDR، اما آنها به اندازه +HDR10 گسترده نیستند.

HDR10 و Dolby Vision چیست؟

بیشتر تلویزیون هایی که پیشتیبانی از HDR را تبلیغ می کنند، در واقع استاندارد HDR10  در آنها پشتیبانی شده است. این محبوب ترین استاندارد HDR با بیشترین محتوای موجود است.

به همین دلیل است که HDR10 یک استاندارد باز می باشد. هرکسی که می خواهد محتوای HDR10 را ایجاد کند، می تواند اینکار را بدون پرداخت هزینه برای مجوز انجام دهد. شرکت هایی که قصد دارند پشتیبانی HDR10 را درست کنند، مجبور نیستند که یک هزینه بزرگ مجوز را پرداخت کنند.

HDR10 رقیب بزرگی به نام Dolby Vision دارد. معمولا تلویزیون هایی که از Dolby Vision پشتیبانی می کنند، HDR10 هم در آنها وجود دارد. اما این شرکت ها برای ویژگی Dolby Vision تبلیغ می کنند. در مقایسه با HDR10، ویژگی Dolby Vision بهتر است. این قابلیت تا 10000 نیت از روشنایی را پشتیبانی می‌کند، درحالی که HDR10 در بالاترین حالت به 1000 نیت می رسد. Dolby Vision بر عمق رنگ 12 بیتی تسلط دارد، درحالی که HDR10 تا 10 بیت عمق رنگ را پشتیبانی می‌کند.

محتوای Dolby Vision فعال همچنین حاوی فراداده فریم به فریم است که به نمایشگر فرمان می دهد چگونه هر فریم ویدئو را نمایش دهد. HDR10 تنها دارای فراداده ساکن است که در همه ویدئو استفاده می‌شود در حالی که محتوای Dolby Vision می تواند تنظیمات بهینه شده را برای هر لحظه در اختیارتان قرار دهد. در کل، Dolby Vision یک تصویر بهتر را به نمایش می گذارد.

متاسفانه Dolby Vision یک راه حل اختصاصی است. برای استفاده آن، به سه چیز نیاز دارید، یک محتوای Dolby Vision در یک پخش کننده سازگار با Dolby Vision در وجود یک نمایشگر که از محتوای Dolby Vision پشتیبانی می‌کند. Dolby دارای یک فرآیند صدور گواهینامه، هزینه صدور مجوز و سخت افزار ویژه ای است که تولیدکنندگان باید شامل آن شوند. این موارد در کنارهم باعث می‌شود هزینه ها برای تولیدکنندگان و سازندگان محتوا افزایش یابد که قیمت محصول نهایی را برای شما بالا می برد. بسیاری از تولیدکنندگان و سازندگان محتوا نمی خواهند این هزینه ها را پرداخت کنند بنابراین Dolby Vision را نمی پذیرند. محتوا و نمایشگرهایی با Dolby Vision به اندازه HDR10 گسترده نیستند.

بهبود HDR10 در +HDR10

با وجود اینکه Dolby Vision کیفیت بهتری را ارائه می دهد اما HDR10 به دلیل آزادی بیشتر جنگ بین فرمت های تصویری را برده است. +HDR10 که توسط سامسونگ ساخته شده است، یک استاندارد باز است که HDR10 را بهبود داده است و بهتر می تواند با Dolby Vision رقابت کند.

همانند Dolby Vision، محتوای +HDR10 شامل فراداده های پویا است که به تلویزیون فرمان می دهد چگونه سطح روشنایی را به صورت خودکار و فریم به فریم تنظیم کند. سازندگان محتوا می توانند به خوبی تنظیم کنند چگونه هر صحنه (یا فریم) باید نمایش داده شود. این یکی از مزایای Dolby Vision نسبت به HDR10 می باشد که فرمت +HDR10 آن را به ارمغان می آورد. +HDR10 همچنین حداکثر روشنایی HDR را از 1000 نیست به 4000 نیت افزایش می دهد، اما این مقدار هنوز هم از مقدار 10000 نیت Dolby Vision کمتر است، ولی پیشرفت خوبی به شمار می رود.

مانند HDR10، استاندارد +HDR10 هم باز است که در این صورت هر تولیدکننده یا سازنده محتوایی می تواند بدون پرداخت هزینه های اضافی برای مجوز، آن را بپذیرد. در تئوری، +HDR10 باید بدون نیاز به هزینه های اضافی، پیشرفت کیفیتی را نسبت به Dolby Vision ارائه دهد.

تلویزیون و پخش کننده هایی که از +HDR10 پشتیبانی می کنند باید قبل از اینکه بتوانند لوگو +HDR10 را در محصولات خود استفاده کنند، گواهینامه سخت افزار را تایید و دریافت کنند. با این وجود، آنها نیازی به سخت افزار تخصصی ندارند و لازم نیست سازندگان محتوا برای ایجاد محتوای +HDR10 پولی پرداخت کنند.

توجه: +HDR10 با+HDR که نام یکی از ویژگی های عکس برداری HDR در گوشی های پیکسل گوگل می باشد، هیچ ارتباطی ندارد.

Dolby Vision هنوز بهتر است

HDR10+ با Dolby Vision به طور کامل مطابقت ندارد. Dolby رنگ را با عمق 12 بیتی ارائه می دهد درحالی که +HDR10 در اوج به عمق 10 بیتی می رسد. همچنین درحالی که نسخه جدید HDR دارای 4000 نیت روشنایی است ولی Dolby از سطح روشنایی 10000 نیتی بهره مند است.

همه این تفاوت ها چشمگیر به نظر می رسند اما امروزه فرقی باهم نمی کنند. هیچ تلویزیون مصرفی در بازار وجود ندارد که از عمق رنگ 12 بیتی پشتیبانی کند. همچنین تلوزیون های مصرفی در اوج دارای سطح روشنایی 4000 نیتی هستند. به عبارت دیگر برای سخت افزار فعلی، +HDR10 مناسب است.

سونی یک تلویزیون با توانایی روشنایی 10000 نیتی در نمایشگاه CES 2018 معرفی کرد ولی آن فقط یک طرح اولیه بود. Dolby در آینده ممکن است اثبات بیشتری داشته باشد، ولی در بازار کنونی، نسل جدید HDR بهترین جانشین به نظر می رسد.

چه زمانی آن را دریافت خواهید کرد؟

برای دریافت +HDR10، شما به یک تلویزیون، پخش کننده و محتوایی نیاز دارید که از آن پشتیبانی کند. سامسونگ گفته تمام تلویزیون های سال 2017 و تلویزیون های UHD جدیدتر از +HDR10 پشتیبانی می کنند.

در تاریخ 28 آگوست 2018، توسط کنسرسیوم تکنولوژی پشتیبانی از +HDR10 برای تلویزیون و محتواهای بیشتری مهیا شد. با توجه به کنسرسیوم، اکثر تلویزیون های 2018  پاناسونیک از طریق یک آپدیت فریمور می توانند این ویژگی را دریافت کنند. پاناسونیک همچنین پخش کننده های Blu-ray را با پشتیبانی +HDR10 معرفی کرد.

فاکس قرن بیستم وعده داده است که پشتیبانی از +HDR10 را به نسخه های جدید فیلم خود اضافه کند. استودیو فیلم های کنونی را ظرف چند هفته آینده با پشتیبانی از این فرمت ارائه خواهد کرد.

Amazon Prime Video در حال پخش برخی عناوین با این فرمت در تلویزیون های سامسونگ است. Netflix گفته راه برای حمایت از نسل جدید HDR در آینده باز است.

هنوز مقداری زیادی محتوا وجود ندارد، اما قابل توجه است که هر تلویزیون +HDR10 نیز می تواند محتوای HDR10 را به طور معمول پخش کند. البته محتوای آن به اندازه نسل جدیدش خوب نیست.

امیدواریم در آینده محتوا با فرمت +HDR10 بیشتر شود. Dolby Vision عالی به نظر می رسد، اما این یک ویژگی اعلا با قیمی بالاست. +HDR10 وعده داده است تا این تجربه اعلا را برای مخاطبان گسترده تر و با قیمت کمتر ارائه دهد.

دیدگاهتان را بنویسید