آموزش نصب برنامه های ویندوز بر روی اندروید با نرم افزار Wine

اگر مایلید ویندوز را در کنار اندروید داشته باشید به راحتی می توانید با کمک نرم افزار Wine اقدام به نصب برنامه های ویندوز بر روی اندروید کنید.

آیا تاکنون به این فکر کرده اید که نرم افزار ویندوز را بر روی سیستم عامل اندروید خود نصب کنید؟ آیا می دانید می توان با نصب برنامه های ویندوز در اندروید می توان یک محیط دسکتاپ ویندوز ایجاد کرد؟ به تازگی نرم افزار Wine نسخه سازگار اندرویدی را منتشر کرده است. پیش از این واین به عنوان یک پلتفرم متن باز و رایگان ویندوز را بر روی سیستم عامل هایی مانند یونیکس اجرا می کرد. اما حالا با این نرم افزار می توانید ویندوز در اندروید را به خوبی اجرا کنید.

 

Wine چیست؟

اغلب کاربران، نرم افزار Wine را با یک شبیه ساز اشتباه می گیرند. در حقیقت واین یک لایه سازگار و یک کتابخانه نرم افزاری است که باعث می شود ویندوز بر روی لینوکس، macOS و BSD اجرا شود. سالهاست که واین به عنوان نرم افزاری که برنامه های ویندوز را بر روی دیگر پلفترم ها اجرا می کند بین کاربران از محبوبیت خاصی برخوردار است. در حالیکه نصب یک ماشین مجازی برای انجام این کار یکی از گزینه های پیشنهادی می تواند باشد اما به طور کلی واین ساده تر راه اندازی می شود.

 

چگونگی نصب Wine بر روی اندروید

قبل از نصب واین بر روی دستگاه اندروید، ابتدا باید مطمئن شوید که می توانید فایل APK را نصب کنید. برای انجام این کار، تنظیمات را باز کنید و به بخش Security بروید. بر روی گزینه Unknown source ضربه بزنید و بعد بر روی OK برای تایید عملیات کلیک کنید.

واین به عنوان یک فایل APK برای اندروید از سایت دانلود Wine در دسترس است. اکنون می توانید این فایل را از اینجا به طور رایگان دانلود کنید. چندین نسخه برای پردازنده های ARM (اکثر دستگاه های اندرویدی) و پردازنده های x86 (اکثر تبلت ها) در دسترس هستند. بهتر است قبل از دانلود معماری پردازنده دستگاه خود را با جستجو دستگاه در ویکی پدیا شناسایی کنید.

بعد از دانلود آن را نصب کنید. بر روی فایل APK ضربه بزنید و با نصب موافقت کنید. تا باز شدن کمی صبر کنید سپس نصب را تایید کنید. پس از تایید به شما اطلاع داده می شود که واین نیاز به دسترسی ضبط صوت، تغییر، حذف و خواندن محتویات کارت حافظه دستگاه دارد. ضبط صوت برای برخی برنامه هایی که ممکن است در واین استفاده کنید مورد نیاز است.

زمانی که فرآیند نصب کامل شد، برای باز شدن ضربه بزنید و چند لحظه صبر کنید تا محیط ویندوز ایجاد شود.

 

کدام یک از برنامه های ویندوز را می توانید اجرا کنید؟

از آنجایی که واین برخی از نرم افزارها را در دستگاه های ARM اجرا می کنند بهتر است از دستگاه های اندروید مبتنی بر x86 استفاده کنید. اما به دلیل اینکه ممکن است اکثر کاربران دستگاه مبتنی بر ARM استفاده کنند تنها به برنامه هایی که برای استفاده در ویندوز RT سازگار هستند محدود می شوید. توسعه دهندگان XDA لیستی از اپلیکیشن هایی که در دستگاه های ویندوز مبتنی بر ARM اجرا می شوند تهیه کرده اند.

در میان این برنامه ها ابزارهای مفیدی چون Audacity، Notepad++، FileZilla و Paint.NET و همچنین برخی بازی های رترو مانند Quake2، Doom و بازی های متن باز مانند OpenTTD نسخه Transport Tycoon موجود هستند. گفتنی است با محبوبیت واین این لیست افزایش پیدا خواهد کرد.

 

بررسی Wine در اندروید

هنگامی که محیط نرم افزار راه اندازی می شود، شما می توانید منو Start استایل ویندوز7 (با لوگوی Wine) و باکس خط فرمان را بیابید. برای ارتباط برقرار کردن با نرم افزار Wine ، به یک کیبورد (شاید به یک موس) که به دستگاه اندروید متصل شود نیاز دارید.

با وجود انتشار Wine 3.0 برای اندروید اما هیچ گونه پشتیبانی از صفحه کلید نرم افزاری  وجود ندارد. اندازه دسکتاپ ممکن است مشکل باشد. در دستگاه هایی مانند تبلت سامسونگ گلکسی S2 دکمه Start بسیار کوچک است و کاربران برای رفع این مشکل، جهت را به حالت پرتره تغییر داده و سپس به حالت عرضی بازگشتند. در همین حال، شما می توانید بر روی دکمه Start برای پیدا کردن دو منو ضربه بزنید. اولین منو کنترل پنل با زیرمنوهای Add/Remove Programs, Game Controllers و internet Settings است و دومین منو Run است که با استفاده از آن می توانید باکس دیالوگ را برای انتشار دستورات باز کنید. به عنوان مثال، برای راه اندازی اینترنت اکسپلورر باید iexplore را وارد کنید.

تمام این چهار گزینه یک صفحه نمایش معمولی استایل ویندوز برای تغییر تنظیمات باز می کنند.

 

نصب نرم افزار در Wine

برای نصب کردن برنامه ای در واین، ابتدا به دانلود اپلیکیشن یا همگام سازی با کلود برای دستگاه اندروید نیاز دارید. بعد آن را در یک مکان مشخص ذخیره و سپس آن را به پنجره Command Prompt هدایت کنید.

برای مثال اگر یک فایل اجرایی ویندوز را برای تبلت اندروید دانلود کنید آن را می توانید در فولدر دانلود ذخیره کنید. این فولدر مطابق خط دستوری پایین نشان داده می شود.

cd sdcard/Download/[filename.exe]

برای اجرای فایل در واین برای اندروید، به سادگی می توانید با وارد کردن نام فایل EXE این کار را انجام دهید.

اگر فایل ARM آماده سازگار باشد که اجرا می شود. در غیراین صورت تعداد زیادی پیام های خطا را مشاده می کنید. به طور کلی نصب نرم افزار ویندوز بر روی اندروید با نرم افزار Wine دانش خاصی احتیاجی نیست.

 

دیدگاهتان را بنویسید