آموزش نحوه بلاک کردن وب سایت ها در گوگل کروم

در این آموزش قصد داریم نحوه بلاک کردن وب سایت ها در گوگل کروم بپردازیم. با استفاده از این روش ها می توانید سایت مورد نظر را به راحتی بلاک کنید.

دلایلی بسیاری وجود دارد که بخواهید وب سایتی را مسدود (Block) کنید. به عنوان مثال برخی وب سایت ها وجود دارند برای اینکه کودکان و نوجوانان وارد آنها نشوند بلاک می کنید. در این مقاله قصد داریم نحوه بلاک کردن وب سایت در گوگل کروم را به شما آموزش دهیم.

سیستم پروفایل کروم به شما این امکان را می دهد تا با چندین کاربری در یک پنجره وارد شوید. شما می توانید یک پروفایل تحت نظارت ایجاد کنید که محدودیت های وب سایت دارد. این روش برای قفل کردن حساب های کاربری کودکان بسیار خوب است. اگرچه گوگا این قابلیت در کروم با هیچ گونه جایگزینی حذف می کند. توصیه می شود که از ویژگی Family Link به جای آن استفاده کنید. اما این ویژگی اکنون فقط برای اندروید در دسترسی است. بهتر است برای بلاک کردن وب سایت در کروم از چند روش که در ادامه گفته می شود استفاده کنید.

 

استفاده از افزونه های کروم (Chrome Extension)

با افزونه های کروم تقریبا می شود همه کار کرد و تنها به بلاک کردن وب سایت ختم نمی شود. در ادامه با برخی از بهترین افزونه ها آشنا می شوید که شما را از بعضی سایت های خاص دور نگه می دارد.

 

افزونه Block Site

Block Site یکی از بهترین افزونه ها برای بلاک کردن وب سایت ها است. این روش بسیار ساده است، پس از نصب آن با کلیک راست روی آن گزینه Block this site را خواهید داد آن را انتخاب کنید و Block Site بلافاصله از دسترسی به کل وب سایت جلوگیری می کند. اگر تمایل به بلاک کردن صفحه خاصی را دارید می توانید روی یک لینک کلیک راست کنید تا آن صفحه مسدود شود.

اگر بخواهید که به وب سایت مسدود شده مراجعه کنید پیامی را که مانع انجام این کار می شود را دریافت می کنید. برای تنظیم نحوه کارکرد افزونه، روی آیکن آن در گوشه بالا سمت راست کروم قرار دارد کلیک کنید و گزینه ها را انتخاب کنید. در تب Site List می توانید وب سایتی را بدون بازدید از آن وارد کنید. در سمت راست هر وب سایت، سه آیکن را می بینید.

آیکن arrow را پیکان که به شما امکان می دهد سایت را به محل دیگری انتقال دهید.

برای استفاده از آیکن کلاک (clock) شما می توانید وب سایت را فقط در روزهای خاصی از هفته یا ساعت های معینی مسدود کنید.

با کلیک روی گزینه trash can می توانید وب سایت را از لیست بلاک حذف کنید.

برای محدود کردن بیشتر وب سایت روی گزینه Block/Allow که در بالای لیستتان قرار دارد ضربه بزنید. این کار باعث می شود همه وب سایت ها به جز آنهایی که خودتان مشخص می کنید مسدود شوند.

هنگامی که از تب Adult Control بازدید می کنید، می توانید همه وب سایت هایی که دارای محتوای صریحی هستند مسدود کنید. در پایین می توانید کلمه هایی را وارد کنید، زمانی که این کلمه ها در نوار URL تایپ می شوند افزونه آنها را بلاک می کند.

 

در نهایت، در تب Settings می توانید زمان هایی که افزونه وب سایت ها را مسدود می کند را تعیین کنید. همچنین می توانید صفحه مجزایی را تنظیم کنید که تمام وب سایت های مسدود شده به آنجا هدایت شوند.

برای این پیچ شما قادر خواهید بود رمز عبوری را برای دسترسی به سایت های مسدود شده تعیین کنید.

برای دانلود این افزونه اینجا را کلیک کنید.

 

افزونه StayFocusd

اگر به گزینه هایی بیشتر از Block Site نیاز دارید، می توانیم افزونه StayFocusd را پیشنهاد کنیم. این ابزار به شما قابلیت های بیشتری در جهت دسترسی به وب سایت های مسدود شده در اختیارتان می گذارد و ممکن است کارکرد بهتری برایتان داشته باشد.

پس از دانلود و نصب این افزونه، می توانید هر سایتی را با کلیک بر روی آیکن افزونه هنگام بازدید از سایت به بلاک لیست اضافه کنید. روی گزینه Block this entire site برای انجام این کار کلیک کنید. در نوار کناری چندین تب را مشاهده می کنید.

تب Max Time Allowed؛  تنظیم زمان محدود برای مدتی که شما اجازه مرور وب سایت های مسدود شده را هر روز دارید.

تب Active Days؛ با این تب می توانید روزهایی را برای فعال بودن و وبگردی را معین کنید.

تب Active Days؛ می توانید یک محدوده زمانی برای فعال بودن در اینترنت و وبگردی بین سایت های مشخص شده تعیین کنید یا مدت زمانی که می خواهید StayFocusd وب سایتی را بلاک کند مشخص کنید.

تب Daily Reset Time؛ زمانی را برای روز بعد مشخص می کنید.

تب Block Site؛ می توانید وب سایت هایی که قصد مسدود کردن آنها را دارید در این قسمت اضافه کنید. این افزونه لیستی از پیشنهادات سایت را ارائه می دهد همچنین می توانید صفحه افزونه های کروم را بلاک کنید تا از غیرفعال کردن آن جلوگیری کنید. با این حال توصیه نمی کنیم خودتان این صفحه را غیرفعال کنید.

 

تب Allowed Site؛ این تب به شما امکان می دهد سایت هایی که برای همیشه مجاز هستند اینجا بمانند.

تب The Nuclear Option؛ اگر در مورد اقدام بلاک کردن سایت ها جدی هستید، این تب به شما اجازه می دهد سایت ها را برای ساعت های خاصی بلاک کنید.

تب Require Challenge؛ فعال کردن این گزینه شما را مجبور می کند تا یک پاراگراف متنی بلند برای تغییر هر تنظیماتی تایپ کنید. کار ساده ای نیست زیرا باید متن کامل بدون کوچکترین اشتباهی یا جاگذاشتن یا اضافه کردن حروفی یا زدن کلید بک اسپیس تایپ کنید. گفتنی است حتی با کپی و پیس کردن متن هم کار نمی کند. این پیچیدگی نشان می دهد شما در تغییر تنظیمات جدی هستید.

سفارشی کردن یا Customize؛ با این تب می توانید تغییرات جزئی را انجام دهید از جمله هشدارهایی زمانی که زمان تعیین شده سایت های بلاک شده به اتمام می رسد.

Import/Export Settings؛ به شما این امکان را می دهد تنظیمات خود را به راحتی بین کامپیوترها جا به جا کنید.

این افزونه  را می توانید از اینجا دانلود کنید.

 

Personal Blocklist گوگل

این افزونه جایگزین به طور کامل وب سایت ها را مسدود نمی کند. در عوض، به شما اجازه می دهد دامنه هایی که از نتایج سرچ گوگل هستند را فیلتر کنید. این بسیار خوب است زیرا ای احتمال است که از وب سایت ها بیشتر اوقات از طریق گوگلینگ بازدید کنید. به علاوه اگر از وب سایت خاصی متنفر هستید و هرگز نمی خواهید آن را در جستجو ببینید. این می تواند مشکل شما را حل کند.

پس از آنکه این افزونه را نصب کردید، یک لینک به نام (Block [website].com) زیر نتایج سرچ گوگل می بینید. روی آن کلیک کنید تا کل دامنه به بلاک لیست اضافه شود و دیگر هرگز آن را نخواهید دید.

برای حذف یک سایت از لیست، می توانید روی آیکن افزونه که در گوشه سمت راست بالا مرورگر قرار دارد کلیک کنید و گزینه Unblock را انتخاب کنید. شما همچنین می توانید بلاک لیست خود را به کامپیوتر دیگری انتقال دهید.

افزونه Personal Blocklist می توانید از اینجا دانلود کنید.

 

بلاک کردن وب سایت ها در کامپیوتر یا شبکه

برای بلاک کردن وب سایت ها در کل شبکه، می توانید از تنظیمات در روتر استفاده کنید. روتر به شما اجازه می دهد دسترسی اینترنتی را برای زمان های خاص محدود کنید و سایت های خاصی را مسدود کنید.

 

مسدود کردن با فایل Hosts

گزینه دیگری که برای تماما بلاک کردن وب سایت ها در کامپیوتر می توانیم در اختیارتان بگذاریم فایل Hosts است. این فایل یک سند متنی در کامپیوتر شماست که نام وب سایت را به آدرس های IP تفسیر می کند. شما به راحتی می توانید سایت ها را با افزودن چند خط جدید به این فایل بلاک کنید.

برای دسترسی آن به هر نسخه جدید ویندوز، یک پنجره Notepad به عنوان مدیر باز کنید. برای انجام این کار notepad را در داخل  Start Menu تایپ کنید. سپس روی آن کلیک راست کنید و Run as administer را انتخاب کنید.

File > Open را انتخاب کنید و موقعیت پایین را بروید.

/C:\WINDOWS\system32\drivers\etc

در گوشه سمت راست پایین دیالوگ Open، کادر کشویی بالای Open خواهید دید که

Text Documents(*.txt) نوشته است. روی آن کلیک کنید و به All Files(*.*) تغییر دهید.

فایلی به نام hosts را باز کنید، پس از آن یک سند متنی ساده ای را خواهید دید. در پایین سند، خط جدید را وارد کنید و از این فرمت را با وب سایت هایی که قصد بلاک آنها را دارید استفاده کنید.

برای اضافه کردن خط اضافی برای هر سایتی که می خواهید آن را بلاک کنید از همان فرمت استفاده کنید. زمانی که این کار را انجام دادید، File > Save را انتخاب و مجددا کامپیوترتان را ریبوت کنید.

توصیه می کنیم که این روش را به صورت آزمایشی انجام دهید. گفتنی است، ممکن است نیاز به اضافه کردن ورودی های اضافی مانند www. قبل از نام وب سایت داشته باشید.

 

دیدگاهتان را بنویسید