آموزش افزایش سرعت بوت ویندوز10 و شناسایی برنامه های مزاحم

اگر جز کاربران ویندوز10 هستید و با مشکل کم شدن سرعت بوت مواجه شده اید، این مطلب می تواند در جهت افزایش سرعت بوت ویندوز10 به شما کمک زیادی کند.  

اگر از ویندوز 10 استفاده می کنید ممکن است به این نکته پی برده اید هر بار که ویندوز خود را بوت می کنید در مقایسه با زمان های قبل این بوت شدن بسیار طول می کشد. یکی از دلایل این مشکل ممکن است وجود برنامه های تنبل یا مزاحم باشند. در این مقاله قصد داریم به شما نشان دهیم که چه برنامه هایی به طور خودکار راه اندازی می شوند و چگونه می شود آنها را غیرفعال کرد.

برخی برنامه ها بدون مجوز از سوی شما در لیست بوتتان قرار می گیرند در حالیکه برخی دیگر به طور پیش فرض در رایانه شخصی شما قرار دارند و ممکن است ویروس باشند.

اکنون وقت آن است که کنترل کامپیوتر خود را در اختیار بگیرید و حسابی به آن سرعت ببخشید.

 

پیدا کردن محل و غیرفعال کردن برنامه های استارت اپ

شما می توانید برنامه هایی که هنگام راه اندازی سیستم کار می کنند را از طریق منیجر تسک (Task Manager) به راحتی مشاهده کنید. برای این کار کافی است که کلید ترکیبی (Ctrl+Shift+Esc) را برای راه اندازی آن فشار دهید. اگر Expand details را در پایین پنجره مشاهده کردید روی آن کلیک کنید. به قسمت تب Start-up بروید و برای دریافت اطلاعات بیشتر روی یکی از نام های جدول راست کلیک کنید و هر دو گزینه Disk I/O و  CPU در start-up را تیک بزنید.

برای مرتب سازی برنامه ها از اثر بیشتر تا کمتر روی سرعت بوت روی نام Start-up کلیک چپ کنید. در اینجا، برنامه هایی که بیشتر تلاش می کنند روی دیسک با CPU قرار بگیرند و منجر به کاهش سرعت کلی بارگذاری کامپیوتر می شود وجود دارند. زمان آن رسیده که برنامه هایی که موجب کم شدن سرعت بوت می شوند را شناسایی و غیرفعال کنید.

خوشبختانه اکنون مطلع هستید که کدام برنامه ها هستند و کاربرد آنها چیست. اما اگر نمی دانید این برنامه ها چی هستند روی آنها راست کلیک کنید و بعد بر روی گزینه Search online کلیک کنید تا در مورد آنها اطلاعات بیشتر را بدست آورید.

این نکته را در نظر بگیرید که اگر هر برنامه ای برایتان ناشناس بود دلیل بر آن نیست که برنامه مضر و بدردنخور است.

برای غیرفعال کردن لود شدن یک برنامه در هنگام راه اندازی سیستم، روی آن برنامه که در لیست می بینید راست کلیک کنید و بعد روی گزینه Disable کلیک کنید. برای فعال کردن مجدد برنامه می توانید روی آن دوباره راست کلیک کنید و گزینه Enable را بزنید.

غیرفعال کردن برنامه هایی که اثر بیشتر بر روی سرعت بوت سیستم شما دارند می توانند نسبت به برنامه هایی که اثر کمتری دارند بهتر باشد و سرعت بوت ویندوز10 را افزایش دهند.

 

برنامه های پنهان استارت اپ (Stratup)

با اینکه Task Manager یکی از بهترین و ساده ترین روش های بازدید برنامه های استارت اپ است اما تنها مشکلی که دارد این است که قادر به نشان دادن همه برنامه ها نیست. بهترین راه برای مشاهده همه برنامه ها استفاده از یک برنامه رسمی مایکروسافت به نام «Autoruns for Windows» است. پس از دانلود این برنامه وارد آن شوید و به تب Logon بروید. می توانید روی یک برنامه در لیست کلیک کنید تا جزئیات بیشتر آن مانند نام برنامه یا حجم فایل را مشاهده کنید.

برای حذف برنامه از استارت اپ، می توانید به راحتی تیک آن را بردارید. ممکن است برای انجام این عمل نیاز به تایید داشته باشید که با کلیک بر روی گزینه Run as administrator آن را تایید کنید.

 

برنامه های مزاحم و رایج استارت آپ

 

Gaming Clients

اگر از برنامه های gaming client مانند Stream، Origin یا GOG Galaxy استفاده می کنید این احتمال را بدهید که این برنامه های ممکن است منجر به کم شدن سرعت بوت ویندوز10 شوند به دلیل اینکه به روزرسانی هایی در پس زمینه اجرا می شوند.

 

اپلیکیشن های چت

داشتن برنامه هایی مانند اسکایپ (Skype) یا Discord (چت اختصاصی ویژه گیمرها) به سرعت به دوستانتان اجازه می دهند آنلاین و دردسترس بودن شما را متوجه شوند. تنها مشکلی که وجود دارد این است که چنین برنامه هایی موجب کم شدن سرعت بوت ویندوز10 می شوند و حجم زیادی دارند. به ویژه برنامه ای مانند اسکایپ که به عنوان یک برنامه پر از باگ شناخته شده، توصیه می شود سریعا آن را غیرفعال کنید.

 

برنامه های Adobe

Adobe Reader یکی از برنامه های غیرضروری است و نیازی به آن نخواهید داشت این برنامه نقش مهمی در کم شدن سرعت بوت ویندوز10 دارد و بهتر است آن را غیرفعال کنید.

 

ذخیره سازی ابری (Cloud Storage)

یکی دیگر از برنامه های رایج و مزاحم که موجب کم شدن سرعت بوت ویندوز 10 می شوند برنامه های ذخیره سازی ابری همچون OneDriver، Dropbox و Google Drive هستند. این برنامه ها در استارت اپ راه اندازی می شوند و می توانند به طور خودکار فایل های شما را همگام سازی کنند. بدون شک اگر یک کاربر فعال هستید برایتان مزیت بزرگی محسوب می شود.

با این حال، اگر خیلی مشتاق محیط ذخیره سازی ابری نیستید و نیازی به همگام سازی فوری ندارید بهتر است آنها را از استارت آپ غیرفعال کنید.

 

ابزارهای اپل

برنامه های اپل یکی از مجرمان بزرگ کم شدن سرعت بوت ویندوز10 محسوب می شوند که بیهوده در استارت اپ اجرا می شوند. اگر QuickTime در لیست برنامه های مزاحم قرار داشت بدون معطلی آن را حذف کنید. اپل از این نرم افزار پشتیبانی نمی کند و مطمئن باشید مرورگر وب شما در زمینه اجرا ویدئو بهتر از QuickTime عمل می کند.

iTunes Helper و Apple Push هم ممکن است در این لیست، به ویژه اگر تاکنون یک  دستگاه آی او اس را به کامپیوتر متصل کرده باشید مشاهده کنید. می توانید برای افزایش سرعت بوت در ویندوز10 این دو را غیرفعال کنید.

 

این برنامه های غیرفعال نکنید

پیش از این در مورد برنامه هایی که مزاحم افزایش سرعت بوت در ویندوز10 هستند صحبت کردیم. اکنون می خواهیم بیان کنیم که برخی برنامه ها وجود دارند که نباید به هیج وجه غیرفعال شوند.

آنتی ویروس ها و هر چیزی که از سخت افزار یا لوازم جانبی مانند کارت گرافیک یا موس پشتیبانی می کند نباید غیرفعال شود. غیرفعال کردن این برنامه ها در استارت اپ موجب می شوند که این برنامه ها به درستی کار نکنند.

 

خلاص شدن از برنامه ها

اگر می خواهید برای همیشه از شر یک برنامه نه تنها در استارت اپ بلکه از کل سیستم خلاص شوید و نصب آن را لغو کنید. این کار به راحتی انجام می شود.

برای انجام این کار باید Windows key + I را برای بازکردن تنظیمات فشار دهید و بعد بر روی Apps کلیک کنید. از فیلد Search this list برای اینکه به سرعت بخشیدن به فیلتر کردن لیست می توانید استفاده کنید. هنگامی که برنامه مورد نظر را یافتید روی آن کلیک کنید سپس روی گزینه Unistall کلیک کنید.

امیدواریم این مقاله به شما کمک کند تا برنامه های استارت اپ خود را تحت کنترل داشته باشید و راهنمایی که گفته شد موجب افزایش سرعت بوت در ویندوز10 شما شود.

اگر روش دیگری برای افزایش سرعت بوت ویندوز10 مدنظرتان است می توانید با ما به اشتراک بگذارید.

دیدگاهتان را بنویسید