آموزش ساخت Text box و تعیین قالب آن در ورد

Text box (جعبه متن) ها به شما این اجازه را می دهند تا نکات مهم متن را در معرض توجه و تاکید قرار دهید. شما چندین قالب آماده Text box در ورد دارید که می توانید هر کدام از آن ها را انتخاب کنید. همچنین می توانید قالب آن را خودتان بسازید. این Text box ها برای قرار دادن نقل قول ها و تبلیغات در کنار متن بسیار مناسب هستند.

ورد دارای قالب های متفاوتی برای Text box است که شما می توانید از بین آن ها بدلخواه انتخاب کنید یا با توجه به نیاز های خود قالب مورد نظر خود را بسازید. مهم نیست کدام شیوه را انتخاب می کنید، به هر حال می توانید بعدا قالب آن را تغییر دهید. در اینجا چگونگی این کار را به شما آموزش می‌دهیم.

جایگذاری Text Box های آماده ورد

در نوار ابزار بخش Insert را انتخاب کنید. سپس روی گزینه Text Box کلیک کنید.

با این کار، منویی باز می‌شود. در این منو قالب های آماده Text box را می بینید. می توانید از بین این قالب ها و طرح های مختلف مانند، حالت سایه، خط چین، فونت رنگی و غیره، قالب مورد علاقه خود را انتخاب کنید. روی آن کلیک کنید. و نگران نباشید زیرا می توانید اندازه و رنگ قالب را بعدا تغییر دهید.

وقتی که Text box را جایگذاری می کنید، به صورت خودکار متنی پیشفرض در آن نوشته می‌شود. شما می توانید آن را با متن مورد نظر خود جایگزین کنید.

Text box ها آماده دارای تنظیمات نیز هستند برا مثال می توانید اندازه و محل جایگذاری آن ها را انتخاب کنید. به همین دلیل پس از جایگذاری به راحتی می توانید اندازه و محل آن را تغییر دهید. با کشیدن علامت های گوشه جعبه متن می توانید اندازه آن را بزرگ و کوچک کنید. در بالای جعبه متن علامت فلش در حال چرخشی است. با استفاده از آن می توانید قالب متن را دور دهید. و برای تغییر موقعیت جعبه، نشانک موس خود را بر روی لبه آن قرار دهید تا علامت فلش چهار سر ظاهر شود. سپس با استفاده از آن می توانید جعبه را در هر جایی که می خواهید قرار دهید.

شما می توانید مانند هر شکل یا تصویر، متن فایل ورد را دور جعبه متن قرار دهید.

Text Box خودتان را بسازید

اگر اندازه و موقعیت جایگذاری جعبه متن خود را در نظر دارید، می توانید یکی مخصوص خود بسازید. در نوار ابزار بخش Insert را انتخاب کنید. سپس روی گزینه Text Box کلیک کنید. در منوی پایین آمده، روی دستور Draw Text Box را انتخاب کنید.

نشانک شما به شکل یک بعلاوه تبدیل می‌شود. با تکان دادن موس خود می توانید اندازه آن را تغییر دهید.

وقتی که اندازه آن را مشخصی کردید می توانید متن خود را در آن تایپ کنید.

تنها چیز متفاوت در مورد ساختن جعبه متن خود این است که ورد به صورت پیشفرض آن را در جلوی متن شما قرار می دهد.

اگر دارید بر روی یک صفحه بدون متن، Text box را قرار می دهید، مشکلی برای شما پیش نمی آید. شما می توانید با استفاده از تنظیمات Layout آن را ویرایش کنید. اما اگر روی صفحه خود متن دارید، روی گزینه Layout Options که در سمت راست Text box قرار گرفته است، کلیک کنید. سپس تنظیمات مورد نظر خود را از آنجا انتخاب کنید.

قالب بندی Text Box

برای قابل بندی Text box خود، تنظیمات زیادی در بخش Format نوار ابزار وجود دارد. برای اعمال طرح های Text box ها، موس خود را روی آن ها حرکت دهید تا ببنید چگونه به نظر می آید. هر طرحی که دوست دارید را انتخاب کنید و برای اعمال آن روی آن کلیک کنید.

بعد، تنظیمات دیگر مانند Shape Fill (رنگ داخلی)، Shape Outline (رنگ خط دور قالب) و Change Shape (تغییر شکل) که همگی در بخش Format قرار دارند، را امتحان کنید.

اول، با کلیک کردن روی لبه Text box از انتخاب شدن آن مطمئن شوید. سپس از تنظیمات قالب بندی در بخش Format استفاده کنید. بعلاوه می توانید از تنظیماتی مانند Shadow Effects (سایه گذاری) و 3-D Effects (طرح سه بعدی)  نیز استفاده کنید.

برای تغییر فونت، رنگ فونت و دیگر تنظیمات فونت، از لیست فونت ها در بخش Home نوار ابزار کمک بگیرید. به همان شیوه ای که دیگر تنظیمات جعبه متن را اعمال کردید، تنظیمات فونت را نیز اعمال کنید. اول متن خود را انتخاب کنید. سپس روی تنظیمات رنگ فونت، طرح فونت و غیره کلیک کنید تا اعمال شوند. می توانید از تنظیماتی دیگر مانند italic، Underline، Shadow،   Highlighting و bold نیز استفاده کنید.

بدین شیوه می توانید همانطور که می خواهید متن Text box خود را ویرایش کنید.

دیدگاهتان را بنویسید