مای ترفند

آموزش راه اندازی VPN روی اندروید، iOS و ویندوز

آسان ترین روش برای راه اندازی VPN روی هر سیستم عاملی، استفاده از یک برنامه است. برنامه را دانلود می کنید، نام کاربری و رمز ورود خود را وارد می کنید، و به همین سادگی VPN فعال می‌شود.

اما همه سیستم عامل ها دارای برنامه های مخصوص برای VPN نیستند. برای مثال ممکن است نرم افزاری برای ویندوز باشد اما برای اندروید نباشد. بدین ترتیب شما مجبورید به صورت دستی VPN را راه اندازی کنید. در این مقاله چگونگی راه اندازی VPN روی سیستم عامل های اندروید، ویندوز 10، iOS و macOS را به شما آموزش می‌دهیم.

تلگرام در آپدیت جدید خود پروکسی MTProto را معرفی کرد. برای آموزش راه اندازی آن این مقاله را مطالعه کنید.

اندروید

راه اندازی VPN روی سیستم عامل اندروید بسیار آسان است. به تنظیمات بروید، سپس قسمت Wireless & Networks را انتخاب کنید و More را بزنید. در سمت راست بالا روی آیکون + ضربه بزنید. اطلاعات لازم را در پنجره باز شده تایپ کنید. این اطلاعات را از منبع  VPN خود باید بدست آورید. سپس برای کامل کردن کار روی گزینه Save ضربه بزنید.

منوی تنظیمات، بسته به نوع گوشی اندروید شما متفاوت است. ممکن است تنظیمات VPN در یک پوشه پنهان شده باشد. به همنی دلیل ممکن است بخواهید بیشتر دنبال آن بگردید.

آموزش مرحله به مرحله:

 1. مسیر Settings > Wireless & Networks > More دنبال کنید.
 2. در سمت راست بالا روی آیکون + ضربه بزنید.
 3. اطلاعات لازم را در پنجره باز شده تایپ کنید. این اطلاعات را از منبع VPN خود باید بدست آورید.
 4. در آخر روی گزینه Save ضربه بزنید.

ویندوز 10

how to set up a VPN

در اینجا چگونگی ران اندازی VPN در ویندو 10 با استفاده از پروتکل PPTP را آموزش می‌دهیم. به Network Settings بروید. قسمت VPN را انتخاب کنید. سپس قسمت Add a VPN connection را بزنید. در پنجره جدید باز شده، در منوی پایین بخش VPN Provider، گزینه (Windows (built-in را انتخاب کنید. در منوی پایین بخش VPN type گزینه (Point to Point Tunneling Protocol (PPTP را انتخاب کنید. بقیه اطلاعات مانند نام کاربری و رمز عبور و غیره را پر کنید. ممکن است بخواهید برای این اطلاعات، به منبع VPN خود سر بزنید.

همچنین بخوانید:  چگونه می توانیم آیکون Recycle Bin (سطل آشغال) حذف شده در ویندوز 10 را بازیابی کنیم؟

گزینه Remember my sign-in info را تیک بزنید تا مجبور نباشید هر بار که می خواهید VPN را راه اندازی کنید، اطلاعات لازمه را وارد کنید. سپس روی گزینه Save کلیک کنید. مرحله آخر کار این است که اتصال VPN جدید خود را از لیست انتخاب کنید. سپس روی گزینه Connect کلیک کنید.

آموزش مرحله به مرحله:

 1. مسیر  Network settings > VPN > Add a VPN connection را دنبال کنید.
 2. در پنجره باز شده، تمام اطلاعات مورد نیاز را وارد کنید. اطلاعات را از منبع VPN خود بدست بیاورید.
 3. گزینه Remember my sign-in info را تیک بزنید.
 4. روی Save کلیک کنید.
 5. از لیست VPN جدید خود را انتخاب کنید. سپس روی گزینه Connect کلیک کنید.

iOS

how to set up a VPN

شما می توانید بدون نیاز به هیچ دانش تکنیکی خاصی در iOS وی پی ان راه اندازی کنید. چگونگی این کار با کمک پروتکل PPTP را در اینجا آموزش می‌دهیم.

برنامه تنظیمات را در iOS باز کنید. به قسمت General بروید. سپس قسمت VPN را انتخاب کنید. سپس روی بخش Add VPN Configuration ضربه بزنید و Type را بزنید. سپس پروتکل PPTP را انتخاب کنید. سپس به صفحه قبل باز گردید. اطلاعات خواسته شده ائم از نام کاربری، رمز عبور و غیره را پر کنید. برای بدست آوردن بعضی از این اطلاعات به منبع  VPN  خود سر بزنید. در آخر روی گزینه Done کلیک کنید و گزینه Status را فعال کنید.

همچنین بخوانید:  حذف تاریخچه ی مرورگر اینترنت در گوشی های گلکسی S9

آموزش مرحله به مرحله:

 1. برنامه تنظیمات را در iOS باز کنید.
 2. مسیر General > VPN > Add VPN Configuration > Type را دنبال کنید و پروتکل PPTP را انتخاب کنید.
 3. به صفحه قبل باز گردید.
 4. اطلاعات لازم را پر کنید.
 5. روی گزینه Done کلیک کنید و گزینه Status را فعال کنید.

macOS

how to set up a VPN

برای راه اندازی VPN روی macOS به منوی اپل (Apple Menu) بروید. قسمت System Preferences را انتخاب کنید. سپس روی بخش Network کلیک کنید. روی آیکون + را کلیک کنید. در منوی پایین رونده VPN را انتخاب کنید. نوع اتصال VPN مورد نظر را انتخاب کنید. به خدمات VPN یک نام بدهید و سپس روی گزینه Create کلیک کنید. بعد از آن باید نام کاربری و آدرس سرور خود را تایپ کنید. این اطلاعات را از منبع VPN خود بدست آورید. وقتی این کار ها را انجام دادید، روی Authentication Settings کلیک کنید. اطلاعات لازم را پر کنید و روی گزینه OK کلیک کنید. سپس برای اجرای آن روی گزینه Connect کلیک کنید.

آموزش مرحله به مرحله:

مسیر  Apple menu > System Preferences > Network را دنبال کنید.

 1. روی آیکون + کلیک کنید.
 2. VPN مورد نظر را از لیست پایین رونده انتخاب کنید.
 3. نوع VPN را انتخاب کنید.
 4. به خدمات VPN یک نام بدهید. روی گزینه Create کلیک کنید.
 5. نام کاربری و آدرس سرور را تایپ کنید.
 6. روی Authentication Settings کلیک کنید. سپس اطلاعات لازم را پر کنید.
 7. روی گزینه OK کلیک کنید. سپس برای اجرای آن روی گزینه Connect کلیک کنید.

اگر سوالی در مورد نحوه راه اندازی VPN در این سیستم عامل ها دارید از ما در بخش نظرات بپرسید. یا اگر راه های بهتری سراغ دارید در نظرات با ما به اشتراک بگذارید.

مطالب مرتبط

ارسال یک دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.